GÜLDER Üyelerinin Afrika'daki sağlık taraması

GÜLDER Üyelerinin Afrika'daki sağlık taraması
Kütahya Sağlık Eğitim Kültür Çevre ve Yardımlaşma Derneği (GÜLDER) üyesi tıp doktorlarının, Afrika ülkesi Gine Bissau'da yaptıkları sağlık taraması, ''Afrika Gecesi'' adıyla düzenlenen etkinlikte anlatıldı.

Kütahya Sağlık Eğitim Kültür Çevre ve Yardımlaşma Derneği (GÜLDER) üyesi tıp doktorlarının, Afrika ülkesi Gine Bissau'da yaptıkları sağlık taraması, ''Afrika Gecesi'' adıyla düzenlenen etkinlikte anlatıldı.
Dernekten yapılan yazılı açıklamaya göre, Grand Çınar Otel'de düzenlenen etkinlikte konuşan Kütahya Valisi Kenan Çiftçi, Türk insanının mayasında etnik kimliği ne olursa olsun insana sahip çıkma ve yardımlaşma duygusunun bulunduğunu belirtti. Çiftçi, ''Doktorlarımızın yaptığı bu fedakarlık, bunun en açık örneğidir. Arkadaşlarımızı kutluyorum'' dedi.
GÜLDER Başkanı Dr. Kayahan Bolel de, Türk İşbirliği ve Kalkınma İdaresinin (TİKA) desteğiyle gerçekleştirilen sağlık taraması projesinde emeği geçen herkese teşekkür ederek, Gine Bissau'ya Türkiye'den en fazla ilaç yardımının 5 ton ile Kütahya'dan gönderildiğini ifade etti.
GÜLDER Başkan Yardımcısı Dr. Bircan Savran ise Gine Bissau'da insanların yokluk içinde yaşamaya çalıştığını ve şartların çok zor olduğunu ifade ederek, şunları kaydetti:
''Gine Bissau halkı Türk insanına çok müteşekkir. Öyle ki, buradan götürdüğümüz bayrağımızı bile geri vermediler, hatıra olarak alıkoydular. Biz de o insanların sağlığın yanında eğitim ihtiyaçlarını karşılamak üzere bir çalışma başlattık. Temaslarımız devam ediyor. İlaç desteğinin yanı sıra ilimizdeki öğrencilerin biriktirdiği harçlıklarla yaptığı yardım ve Afrikalı kardeşlerine gönderdikleri oyuncaklarla şekerlemeler, güzel bir köprü kurulmasına vesile oldu. Herkese minnettarız.''
Konuşmaların ardından platforma davet edilen, İstanbul Üniversitesi öğrencisi Gine Bissaulu 3 genç, proje kapsamında, GÜLDER üyesi doktorlarla beraber ülkelerine tercümanlık için gittiklerini anlatarak, yokluk içindeki ülkelerine yönelik bu fedakarlığı asla unutmayacaklarını bildirdiler.
Sağlık taramasına katılan GÜLDER üyesi uzman doktorlar ile destek veren kurumların yöneticilerine plaket verilen geceye, Dumlupınar Üniversitesi (DPÜ) Rektörü Prof. Dr. Ahmet Karaaslan, Kütahya Belediye Başkan Yardımcısı Nejat Özturan, İl Emniyet Müdürü Kadir Akbıyık, İl Sağlık Müdürü Dr. Kamil Türkmen, Ticaret ve Sanayi Odası Meclis Başkanı Nihat Delen, ABD'de yaşayan gazeteci yazar Ahmet Kurucan da katıldı.

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com