Gül'e şike yasasını hatırlattı!

Gül'e şike yasasını hatırlattı!
Avukat Turgut Kazan, Cumhurbaşkanı Abdullah Gül’e bir mektup yazarak, MİT Yasası’nın yeniden görüşülmek üzere TBMM’ye gönderilmesini talep etti.

Kazan, Gül’ün Şike Yasası’nı veto etme gerekçelerini hatırlatarak, aynı gerekçelerle yasanın geri gönderilmesinin doğru olduğunu vurguladı.

Avukat Turgut Kazan, Cumhurbaşkanı Abdullah Gül’e bir mektup yazarak, MİT Yasası’nın yeniden görüşülmek üzere TBMM’ye gönderilmesini talep etti. Kazan, Gül’ün Şike Yasası’nı veto etme gerekçelerini hatırlatarak, aynı gerekçelerle yasanın geri gönderilmesinin doğru olduğunu vurguladı.

Aynı zamanda CHP Milletvekili İlhan Cihaner'in de avukatı olan Kazan, mektubunda Cumhurbaşkanı Gül’ün Şike Yasası’nı veto etme gerekçelerinde yer alan “ölçülülük ve caydırıcılık ilkeleri açısından adalete güven duygusunu sarsacağı” ve “… halen yürütülmekte olan bir soruşturma kapsamında bulunan kişilere yönelik özel bir düzenleme olduğu” ifadelerini anımsatırken, “6278 sayılı yasayı da, aynı gerekçeyle geri göndermenizin çok doğru olacağını düşünüyorum” dedi. Şike Yasası’ndaki değişikliğin yalnızca cezaları indirmesine rağmen Cumhurbaşkanı’nın düzenlemeyi yürüyen soruşturmaya yönelik olarak değerlendirdiğini anımsatan Kazan, mektubunda şu ifadelere yer verdi:

“6278 sayılı yasa tastamam yürüyen bir soruşturmayı ve belli kişileri korumayı hedef alıyor. Yani, doğrudan bilinen bir soruşturmaya müdahale ve kişiye özel düzenleme niteliği taşıyor. Evet, açıkça savcı yasayı yanlış yorumluyor, bu yanlışlığı önlemek için yasayı değiştirmek gerekiyor dediler. Böylece, özel bir düzenleme yapıldığını itiraf ettiler. Durum o kadar açıktır ki, şüphelilerden biri için talimat yazılmış, dördü için mahkeme YAKALAMA kararı çıkarmış. Dolayısıyla, yapılan düzenleme Anayasanın 138/3 maddesine açıkça aykırıdır. Üstelik, her usul işlemi için, işlem tarihindeki kural esastır. Ve yeni bir yasa yürürlüğe girince, önceki işlemler geçerliliğini korur. Usul kuralı değişince geri dönülmez. Daha önceki usul işlemleri değerini yitirmez. Getirilen değişiklik ise, bu en temel usul ilkesini çiğneyerek, başlamış bir soruşturmayı geçersiz kılmayı amaçlıyor.”

Anayasa'ya aykırı

Avukat Turgut Kazan, çok belli kamu görevlileri dışında, “Başbakan tarafından görevlendirilenlerin” işleyebilecekleri bütün suçlar için soruşturmayı Başbakanın iznine bağlamanın, Anayasanın 2 ve 128’nci maddelerine aykırı olduğunu da kaydederek Anayasa Mahkemesi’nin, daha önce TİB’le ilgili düzenlemeye verdiği iptal kararını anımsattı. Başbakan’ın, yasayla nitelikleri belirtilmemişse, kimseyi hiçbir iş için görevlendiremeyeceğine vurgu yapan Kazan, “Ve yine bu karara göre, 'etkin otoriteye sahip kamu görevlilerinin' üçlü kararnameyle atanması gerekir. Demek ki, yapılan düzenleme Anayasanın 8 ve 104. Maddelerine de aykırıdır. Dolayısıyla, yapılacak bu keyfi görevlendirme çok tehlikelidir. Metne 'operasyonel olmayan' ve 'kamu görevlileri' sözcüklerinin eklenmesi sonucu değiştirmez. Bütün bu nedenlerle 6278 sayılı yasanın bir kez daha görüşülmek üzere, TBBM’ne geri gönderilmesini diliyor, durumu takdirlerinize sunuyorum” dedi. (NSK)

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
   Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com