Gülen Cemaati dershanelerin kapatılması konusunu Anayasa Mahkemesi’ne taşıyacak!

Gülen Cemaati dershanelerin kapatılması konusunu Anayasa Mahkemesi’ne taşıyacak!
AKP'den istifa eden Kütahya Milletvekili İdris Bal, dershane meselesinin hukuk devleti olan Türkiye'de 'ben yaptım oldu' mantığıyla yapılamayacağını belirterek, konunun Anayasa Mahkemesi'nden geri döneceğini öne sürdü.

Gülen Cemaati’ne de yakınlığı ile bilinen ve geçen hafta AKP’den istifa eden Kütahya Milletvekili İdris Bal Bilecik'in Bozüyük ilçesinde Bozüyük Kalkındırma Derneği (BOZDER) tarafından düzenlenen konferansta yaptığı konuşmada Ankara'dan memleketi Kütahya'ya gelirken bin araçlık konvoyla karşılandığını belirterek, "Bunu kesinlikle enaniyet olsun diye söylemiyorum. Yaptığım hareketin destek görmesi ve Türkiye'nin dört bir yerinden aldığımız telefonlar, mailler ve bizzat Meclis’e gelen vatandaşımızın ziyaretleri yanlış bir şey yapmadığımın göstergesi olarak görüyorum" dedi.

SONRAKİ HAMLE ‘ANAYASA MAHKEMESİ’

Cemaat çeşitli kanallardan dershane konusunu tartışırken çeşitli ağızlardan dershanelerin kapatılması kararının Anayasa Mahkemesi’ne taşınacağını dillendiriyordu. Ancak bu sefer İdris Bal tarafından dile getirilmesi, kapatmanın meclisten geçmesi halinde cemaatin bir sonraki hamlesinin netleşmesi açısından önemli bir açıklama. Diğer yandan Anayasa Mahkemesi Başkanı Haşim Kılıç’ın daha geçen ay ‘Yeni Anayasa fiyaskosu’ üzerinden hükümeti sertçe eleştirdiğini hatırlatmakta fayda var.

DOĞU-BATI ALMANYA İLE ‘HİTLER’ BENZETMESİ

'Ben yaptım oldu ya da ben istedim böyle olacak' diyerek emirle komuta ederek, bu sistemin sürdürülemeyeceğinin geçmişte çok fazla örnekleri olduğunu ifade eden Bal, Doğu-Batı Almanya'nın da bunu yapmaya çalıştığını fakat başaramadığını hatırlattı. 

“ANAYASA MAHKEMESİ’NDEN DÖNER”

Bal, dershanelerin kapatılması konusunda hiçbir milletvekiline danışılmadığını da iddia ederek, şöyle devam etti:

"Dershane meselesi hafife alınacak bir konu değildir. Bu konunun hayati bir konu olduğunu bildiğimiz için bu konuda çok köşeli durduk. Dershane konusu tamamen arz-talep meselesi. Eğer bir insan susamadıysa önünden ne kadar serin berrak su akarsa aksın su içmez. Ama şu anda gerçek bir talep var ve bu yüzden dershaneler açık. Zaten sen eğitim seviyesini yükseltirsen dershaneler olur ama bu seviyede olmaz. Dershane meselesi hukuk devleti olan ülkemizde 'ben yaptım oldu' mantığıyla yapılamayacağından Anayasa Mahkemesi'nden geri döneceğini düşünüyorum. Hukuk devletinde hiçbir mesele ben yaptım oldu mantığı ile çözülemez."

Program, Bozder Derneği Yönetim Kurulu Başkanı İlhami Soydan’ın Bal'a hediye takdimiyle sona erdi. (KKE)

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com