Gülen'in mektubu ne anlama geliyor?

Gülen'in mektubu ne anlama geliyor?
Yeni Şafak Gazetesi yazarı Abdülkadir Selvi, bugünkü köşe yazısında Fethullah Gülen'in gazeteci Fehmi Koru aracılığıyla Başbakan Erdoğan'a ilettiği mektubu değerlendirdi.

Abdülkadir Selvi, Cemaat kanadından gelen 'Mektup Cumhurbaşkanı Gül'e aittir' açıklamasını samimiyetsiz bulduğunu ifade etti.

AKP ile Cemaat arasındaki savaş gittikçe alevlenirken, Fethullah Gülen'den gelen mektup ile 'barış' ümidiyle sevindiğini yazan Selvi, Cemaat'in açıklamasının ardından köprülerin daha kurulmadan yıkıldığını sözlerine ekledi.

Yeni Şafak yazarı, mektubun esas amacının Abdullah Gül ile AKP'nin arasında nifak tohumu serpmek olduğunu iddia etti. Selvi'nin bu görüşü, AKP kanadının Gül'e bakışının ipuçlarını veriyor...

İşte Abdülkadir Selvi'nin köşe yazısından dikkat çeken detaylar:

"Bu mektup sureten sulhu esas almasına rağmen rahatsız edici iki yüzü var.
 
1-Cumhurbaşkanı ile Başbakan arasına
 
2-AK Parti ile diğer cemaatler arasına virüs sokmayı amaçlayan bir yönü var.
 
Mektup sonrası Başbakan muhatabımız değildir şeklindeki bir üslupla açıklama yapılması ve şimdiye kadar bulundukları zeminlerde ilk işleri diğer dini cemaatleri tasfiye etmek olanların, dini cemaatleri saymasının başka izah edilir yanı var mı?
 
Selvi ayrıca, Başbakan Erdoğan'ın mücadeleyi seçtiğini ve kazananın da o olacağını iddia etti:
 
İster Cumhurbaşkanı'na ister Başbakan'a gönderilmiş olsun, sulh yönünde atılan adımlar önemlidir diyerek işin içinden çıktım. Ta ki Gazeteci ve Yazarlar Vakfı'nın haşin bir şekilde yaptığı, 'Mektup Başbakan'a değil' açıklamasına ve 'herkul.org' sitesinin editörü Osman Şimşek'in yazısına dek.
 
Öncelikle mektubu bilgisayara döktüğünü ifade eden Osman Şimşek, Cumhurbaşkanı adına birisinin kendisini ziyarete geleceği zaman Hocaefendi'nin, 'Bu ziyaretten mutlaka Başbakan'ımızın da haberi olsa!' dediğini ve 'Mektupta muhtevanın Başbakan'la paylaşılması arzusunu da dile getirdi'ğini belirtti.
 
Demek ki ıslak imzalı mektup Başbakan'ın bilgisi olması için yazılmış. Yoksa zaten sulh aranıyorsa bu sulh Başbakan'sız nasıl olacak?
 
Benim yadırgadığım daha Başbakan'ın açıklamasının mürekkebi kurumadan hem Gazeteciler ve Yazarlar Vakfı'nın hem de editörün bir hışımla muhatap Başbakan değildi diye açıklama yapmakta yarışır olmaları.
 
Çözüm adına yeşeren umutları, kurulan köprüleri yıkmak için bu telaş niye?
 
Hem Dolmabahçe'deki 4 saatlik toplantıya katılmış hem mektup konusunda yapılan açıklamaları izlemiş biri olarak söyleyeceklerim var.
 
1-'Paralel devlet' olarak tanımladığı, devlet içindeki örgütsel yapının bir darbe girişimi içinde olduğundan Başbakan'ın en ufak bir tereddüdü yok. Zaten örgüt şeması hazırlatıp, Başbakan'ı 'Örgüt başı' yapmaya kalkışmanın başka türlü izahı olmaz.
 
2-Başbakan, paralel devlet kalkışmasına karşı elindeki tüm imkânlarla mücadele etmekte kararlı. Doğru olanı yapıyor, mücadele etmediği taktirde kaybedenin kendisi olacağını çok iyi biliyor. Çünkü bu yapının niyeti, Erdoğan'ı eline kelepçe vurdurup içeri atmak.
 
3-Mücadeleyi seçen Başbakan inisiyatifi eline aldı. Bu mücadelenin kazananı Erdoğan olacak.
 
4-Erdoğan, paralel devlet unsurları ile mücadele verecek, cemaatle değil. 17 Aralık operasyonunda, 'Gelsin sizi ağababanız kurtarsın' diyen savcının, 7 Şubat'ta Başbakan'ın ameliyata gireceği saatte, 'Zaman ayarlı' operasyon yapıp Hakan Fidan'ı almaya kalkışan polis şefinin, 'Feriştahı bile gelse kurtaramaz' demesinin cemaatle, hizmetle ne ilgisi var? Cemaat o sıralarda Erdoğan için dua ediyordu, örgütlü yapı ise zaman ayarlı operasyon yapmakla meşguldü. Hesap sorulacak olanların sayıları 300 bilemediniz 500 olan örgütlü yapı.


Abdülkadir Selvi'nin köşe yazısına buradan ulaşabilirsiniz.

(DSE)

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com