Güler AKP’li kadın vekilleri değerlendirdi

Güler AKP’li kadın vekilleri değerlendirdi
CHP Genel Başkan Yardımcısı Birgül Ayman Güler iç tüzük kavgasını değerlendirdi. Güler, “İç tüzük kavgasında bazı AKP'li kadın milletvekillerinin bize yönelik sözlerini duysaydınız şaşırırdınız” yorumunu yaptı.

CHP Genel Başkan Yardımcısı, İzmir Milletvekili Birgül Ayman Güler bazı toplantılar için geldiği İzmir’de soruları yanıtladı. Birgül Ayman Güler, içtüzük değişikliği ile iktidarın TBMM’yi de korkutma noktasına geldiğini ileri sürerek, şunları söyledi: "İktidar TBMM’de konuşulmasını istemiyor. İktidarın yaptığı herhangi bir uygulamaya, aldığı bir karara ilişkin milletvekillerinin yasayla verilmiş yetkileri var, o da soru sormak. Buna yasamanın yürütmeyi denetlemesi denir. Salı günü tüm gün bu işe ayrılmıştır. Meclis için bu gelenekseldir. Bunu salı günü iki saatle sınırlandırmak gibi bir değişikliğe gidiyorlar. Yasama yürütmeyi haftada bir gün boyunca değil bir gün iki saat sorularıyla denetleyebilir. Onun dışında denetleme hakkı elinden alınıyor. TBMM içinde sıkıştırılmış muhalefeti, TBMM’de de konuşamaz hale getiriyor. İçtüzükteki bu değişikliği reddettik. Meclis kürsüsünü beş saat koruma altına aldık. Eylem, beş saatin sonunda Meclis Başkanı Cemil Çiçek tarafından adeta AKP’li milletvekillerine işaret verilip onların bizim üzerimize saldırmasıyla bitti. Parlamenter demokrasi büyük yara aldı. Cemil Çiçek, TBMM’yi yönetme hakkını yitirmiştir. Bazı AKP’li kadın milletvekillerinin bize yönelik sözlerini duysaydınız şaşırırdınız. O kavgada kadın ve erkek diye ayrım yapılamazdı. Kravat çekiştiren, bir kişiyi kıstırıp 10 kişi üzerine yürüyen AKP milletvekili ahlakı, kadın milletvekilleri için de aynen geçerli. "Biz çoğuz, sayısal üstünlüğümüz var ne istersek yaparız’ hali o içlerinden gelen cumhuriyete duyulan öfkeyle birlikte çok kindar ve öfkeli davranıyorlar. Bu vandalizmle yırtıcılıkla yürüyorlar. Kendi içlerinde alışkın oldukları yüzde yüz itaat davranış modelini karşısındakinden de bekliyorlar."

‘AKP öç almak için İzmir’e yükleniyor’

CHP’nin sözcüsü, İzmir Milletvekili Güler, iktidarın cumhuriyetin kazanımlarını kazımak, öç almak duygularıyla yerel seçim öncesi İzmir’e yüklendiğini öne sürerek, şöyle konuştu:

"İzmir’deki CHP başarısı, cumhuriyetin başarısı olarak değerlendiriliyor. AKP cenahı bunu böyle görüyor. Cumhuriyet’in kazanımlarını kazımak isteyen burada cumhuriyetin temsil edildiğini düşününce İzmir’e çok öfkeleniyor. Bir taraftan bakanlarını buradan milletvekili yapıyorlar, diğer taraftan da iş yapan yerel yönetimlerimize kabul edilemez suçlamalar yöneltiyor. Bir taraftan vuruyor, diğer taraftan ’gel bak ben sana neler vereceğim’ diyor. Bir tarafta havuç, diğer tarafta sopa var. AKP’nin İzmir’e yüklenişini cumhuriyetten öc alma duygusunun en önemli simgelerinden biri olarak görüyorum. AKP’nin başı diyor ki; "Ben dindar nesil istiyorum. Cumhuriyet dindar nesil yetiştirilmesini engelledi.’ Son dönemdeki bu pervasız hareketler, 19 Mayıs törenlerinin yasaklanması, 29 Ekim kutlamalarının deprem bahanesiyle yasaklanması, ’andımızı kaldırıyoruz’ sözleri, ’Gençliğe Hitabe ırkçı bir yaklaşım’ açıklamaları gösteriyor ki AKP iktidarının özü açığa çıktıkça ne sopa ne havuç İzmir’de işe yaramayacak."
(SRE)


Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com