Güler: Devlet PKK ile masaya oturdu mu?

Güler: Devlet PKK ile masaya oturdu mu?
CHP sözcüsü Birgül Ayman Güler, Tuğluk'un gündeme getirdiği protokolü AKP'ye sordu?

CHP'li Birgül Ayman Güler'den hükümete protokol sorusu! Aysel Tuğluk'un açıklamalarının PKK ile hükümet arasında imzalanan protokolü ortaya çıkardığını söyleyen Güler, hükümetin protokole imza atan tarafları açıklamasını istedi. Tutuklu milletvekilleriyle ilgili yasal düzenlemenin acilen yapılması gerektiğini de söyleyen Güler, hükümetten 'verdiği sözü' yerine getirmesini istedi.

CHP Parti Sözcüsü Birgül Ayman Güler, Genel Başkan Kemal Kılıçdaroğlu'nun başkanlığında toplanan ve yaklaşık 4 saat süren Merkez Yönetim Kurulu'nun (MYK) ardından, açıklamalarda bulundu, soruları yanıtladı.

Ayman Güler, Genel Başkan Kılıçdaroğlu'nun sunuşu ile başlayan MYK toplantısında, iç ve dış politikaya ilişkin değerlendirmelerde bulunduklarını ayrıca, üyelerin alanlarına yönelik gerçekleştirdikleri çalışmalara ilişkin bilgiler verdiklerini söyledi.

CHP'Lİ KADIN VEKİLLER BATMAN'A GİDİYOR

Batman'da önceki gün yaşanan terör saldırısında Mizgin Doğan, karnındaki bebeği ve kızı Sultan Doğan'ın hayatını kaybetmesinin tüm vatandaşlar gibi kendilerini de üzüntüye boğduğunu anlatan Güler, ''Bu vahşeti kınamak ve asla kabul etmeyeceğimizi göstermek üzere CHP'nin kadın milletvekilleri grubu olarak, CHP'nin Kadın Kolları organizasyonuyla Batman'a gideceğiz'' açıklamasında bulundu.

"PKK İLE SÜRDÜRÜLEN MÜZAKERELER"

Düzenlenen basın toplantısında Aysel Tuğluk ve Şerafettin Elçi'nin yaptığı açıklamaları hatırlatan Güler, bu konuda hükümetin hiçbir açıklama yapmayarak iddiaları kabullendiklerini iddia etti. Tuğluk'un hükümet ile PKK arasındaki görüşmelerin 2006 yılından 2011 yılının Haziran ayına kadar sürdüğünü söylediğini ve bu sürede çeşitli protokoller imzalandığını söyleyen Güler, bu protokoldeki taraflar ve içeriğin kamuoyuna açıklanmasını istedi:

''Soruyoruz kimdir? Ve bu yüksek düzeydeki siyasi irade temsilcisinin katıldığı müzakereler sonunda protokol ya da 3 protokol imzalanmış, Şerafettin Elçi ve Aysel Tuğluk kaynağını göstererek söylüyorum. Bu protokoller neyi içeriyordu, açıklanmasını istiyoruz? Öyle görünüyor ki bu protokollerde Sayın Şerafettin Elçi'nin söylediğine göre, anayasa değişikliği sözü var. Bu, büyük yanlışlardan bir başkasıdır. Bir iktidar partisi anayasa değişikliğini yalnız ve yalnız TBMM'de ve yasal mecralardaki taraflarla konuşur. Anayasa değişikliği gibi bir sorun, yetkisini kimden aldığı belli olmayan gayrı meşru müzakere süreçlerinde nasıl konuşulabilir?''

TERÖR ÖRGÜTÜ MECLİS'TE MUHATAP MI ALINDI?

Açıklamasında hükümet ile PKK arasında ortaya çıkan görüşmelerin akıllara yeni sorular getirdiğini ifade eden Güler, örgütün anayasa değişikliği için muhatap alınıp alınmadığını sordu. İşte Güler'in açıklamaları:

''Bu müzakereler için yetkiyi nereden aldınız? Örneğin Milli Güvenlik Kurulu'nun (MGK) bu müzakerelerden haberi var mı? MGK böyle bir yetki verdi mi Hükümetinize? Cumhurbaşkanı böyle bir emir verdi mi? Bakanlar Kurulu'nun gizli bir oturumunu yaptınız böyle bir karar aldınız mı? TBMM'ye getirmediğinizi biliyoruz. Yetkisiz görüşmeler sonunda terör örgütü olarak kabul ettiğiniz ve karşısında mücadele verdiğiniz bir örgütü anayasayı değiştirme konusunu müzakere etmeye uygun muhatap nasıl kabul edebildiniz? Sorularımıza cevap bekliyoruz.''

TUTUKLU MİLLETVEKİLLERİ KONUSU

Tutuklu milletvekilleri konusuna da değinen Güler, ''tutuklu milletvekillerinin serbest bırakılmasını sağlamak için TBMM'de gerekli önlemleri alacaklarına dair bir mutabakat metni imzaladığını'' anımsattı.

Güler, hiç kimsenin o imzaları görmezden gelemeyeceğini belirterek, ''Siyasetçinin sözü şerefidir. Biz yasama organının saygınlığını da korumak adına tutuklu milletvekillerinin serbest bırakılması için ortak mutabakat metninde verilen sözlerin yerine getirilmesini talep ediyoruz. Bunu bir kez daha hatırlatıyoruz ve endişe duyuyoruz'' dedi.

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com