Güllerle uğurlandı!

Güllerle uğurlandı!
Paris'te vefat eden Sipa Press'in kurucusu gazeteci Gökşin Sipahioğlu, son yolculuğuna uğurlandı.

Sipahioğlu'nun eşi kalp şeklinde güllerden bir çelenk yaptırarak, eşine veda etti.

85 yaşında Sipahioğlu'nun Teşvikiye Camii'ndeki cenaze törenine ailesi ve meslektaşları katıldı. Genç foto muhabirleri, yılların ustalarıyla birlikte Sipahioğlu'nun tabutunun başında nöbet tuttu. Ara Güler başta olmak üzere Sipaoğlu'nun yakın arkadaşları üzüntülerini dile getirdi. Sipaoğlu'nun öğrencisi olduğu her fırsatta dile getiren Çoşkun Aral onun gazetecilik başarılarına vurgu yaptı. Aral, haksız şekilde eleştirilmesine yol açtığını söylediği 'Atatürk'ün evine bomba atıldı' haberiyle ilgili bilgileri ölmeden önce Sipaoğlu'nun kendisine bir zarf içinde verdiğini söyledi. Aral, bunları ne zaman yayınlayacağı sorusuna yanıt vermedi.

Sipaoğlu'nun cenazesine Ara Güler, Coşkun Aral, Savaş Ay başta olmak üzere çok sayıda meslektaşı katıldı. Fransa'nın İstanbul Başkonsolosu Heve Maro da cenaze törenine katıldı. Sipaoğlu'nun Amerika asıllı eşi Phylis Sipahioğlu, kardeşi Besi Cecan ve yeğenleri Nazan Sinoplu ile Ziya Cecan taziyeleri birlikte kabul etti. Sipaoğlu'nun eşi Phylis Sipahioğlu cenaza namazında en önde saf tuttu.

Gökşin Sipahioğlu'nun cenazesi yine meslektaşlarının omuzunda cenaze aracına taşındı. Sipahioğlu Karacaahmet Mezarlığı'nda toprağa verildi. Sipahioğlu, 1961 yılında patlak veren "Füze Krizi" sırasında Küba'ya girmeyi başaran tek Batılı gazeteci olarak yaptığı röportajlar ve 1968 Paris olaylarını yansıttığı fotoğrafların da aralarında bulunduğu dünyanın sıcak bölgelerindeki çalışmalarıyla dünya çapında tanınan bir foto muhabiri olarak biliniyor.
 
35 YIL SONRA EVLENDİLER
 
Dünyaca ünlü fotoğraf ajansı Sipa'yı da eşi Phyliss Springer ile birlikte kuran ve yıllarca beraber çalışan Gökşin Sipahioğlu, 35 yıl aynı evde yaşadığı Springer ile 74 yaşında Paris'te dünya evine girmişti.
 

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
   Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com