Gümrük ve Ticaret Bakanı Hayati Yazıcı Rize'de

Gümrük ve Ticaret Bakanı Hayati Yazıcı Rizede
Yazıcı: "Çanakkale Zaferi bir ruhtur. O ruh Diyarbakılının, Edirnelinin, Hataylının, Sinoplunun içine sinmiş, yerleşmiş müşterek ruhtur"

RİZE (AA) - Gümrük ve Ticaret Bakanı Hayati Yazıcı, 18 Mart Şehitleri Anma Günü ve Çanakkale Deniz Zaferi'nin 99. yıl dönümü ile ilgili "Çanakkale Zaferi bir ruhtur. O ruh Diyarbakılının, Edirnelinin, Hataylının, Sinoplunun içine sinmiş, yerleşmiş müşterek ruhtur" dedi.

Yazıcı, çeşitli programlara katılmak için geldiği Rize'de, "Şehitleri Anma Günü" etkinliğine katılarak şehitlik anıtına çelenk sundu, ardından kent merkezi, Derepazarı ilçesinde etkinliklere, şehit ve gazi aileleri için düzen programa katıldı.

Yazıcı, burada yaptığı konuşmada, cumhuriyetin kurucusu Başkumandan Mustafa Kemal Atatürk, tüm şehitler ve gazileri rahmetle anarak, teşekkür etti.

 Çanakkale Zaferinin insanlık tarihindeki sıradan savaşlardan biri olmadığını belirten Yazıcı, şöyle devam etti:

"Çanakkale Savaşı bütün askeri dehaları ve hesapları altüst eden, inanmanın, vatan sevgisinin, gelecek nesiller çin kendini feda edebilmenin anıtsal destanıdır. Çanakkale Zaferi bir ruhtur. O ruh Diyarbakılının, Edirnelinin, Hataylının, Sinoplunun içine sinmiş yerleşmiş müşterek ruhtur. Çanakkale ruhu gelecek nesillere bağımsız bir vatan armağan etmek için kendi canını feda edebilecek insanların bütününün ruhudur. Çanakkale ruhu, hesapları altüst eden 260 kilogramlık topu beşeri güçle sırtına alıp taşıyabilmenin ruhudur. Çanakkale ruhunun perde arkasında var olup nesillere yaşatacağımız çok kıymetli hazineleri vardır. Çanakkale Savaşına tıbbiyelisi, medreselisi, tüyü bitmemiş yediden yetmişe topyekün insanımızın vücudunu siper etmenin ruhudur. Çanakkale ruhu cephe arkasında bebeğinin kundağını top arabasında ve at arabasında taşınan silahı örtmek için kullanan kadınlarımızın ruhudur. Çanakkale şehitlerimiz olmasaydı Türkiye Cumhuriyeti bağımsız bir cumhuriyet olmazdı."

Bağımsızlık ve ülkenin güvenliğinin sağlanması mücadelesinde herkesin bir yakınının terör saldırılarda şehit olduğunu vurgulayan Yazıcı, milletin imkanları ile şehit ve gazilerin sıkıntılarına, yaralarına çare olmanın önemli olduğunu vurguladı. 2010 yılında yaptıkları düzenleme ile şehitler, gaziler ve kadınlar lehine pozitif ayrımcılık yaptıklarını belirterek, "Şehit ve gazilerimiz ile ilgili önemli düzenlemeler, yatırımlar yaptık. Elbette bunlar yeterli değil ama gündemde yer alıyor olması ve imkanlar ölçüsünde yapılıyor olması son derece önemlidir" dedi.

Yazıcı,  buradaki etkinliğin ardından Trabzon'a gitti.

Kaynak: Haber Kaynağı
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
 • Mersin İdmanyurdulu futbolcuların idmana çıkmaması23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • Brezilyada taraftarlara gözaltı23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • 12 bin yıl öncesinin taş işçiliğini öğreniyorlar23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü Kalın: (1)23 Şubat 2015 Pazartesi 15:23
 • Çavuşoğlunun telefon diplomasisi sürüyor23 Şubat 2015 Pazartesi 15:18
 • Ukraynadaki gelişmeler23 Şubat 2015 Pazartesi 15:18
 • Karşıyakada Yusuf Şimşek görevinden istifa etti23 Şubat 2015 Pazartesi 15:13
 • Meteorolojiden çok kuvvetli yağış ve denizlerde fırtına uyarısı23 Şubat 2015 Pazartesi 15:03
 • Fabrika işçilerinden eylem23 Şubat 2015 Pazartesi 15:03
 • Sinopta MERS virüsü şüphesi23 Şubat 2015 Pazartesi 14:58
 • Çok Okunanlar
   Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
   Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
   E-Posta: info@sansursuzhaber.com