Gümrük ve Ticaret Bakanı Yazıcı:

Gümrük ve Ticaret Bakanı Yazıcı:
Gümrük kapılarındaki geçişlerde yaşanan sorunlar bakanlığımızla ilgili değil"- "Kontrollerde Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı tarafından belirlenen politika ve yapılan düzenlemeler doğrultusunda hareket edildiğinden bahsedilen krizlerde Bakan

Gümrük ve Ticaret Bakanı Hayati Yazıcı, gümrük kapılarındaki geçişlerde yaşanan sorunların bakanlığıyla ilgili olmadığını belirterek, "Kontrollerde Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı tarafından belirlenen politika ve yapılan düzenlemeler doğrultusunda hareket edildiğinden, bahsedilen krizlerde Bakanlığımızın herhangi bir müdahalesi bulunmamaktadır. Bakanlığımız sadece uygulayıcıdır" dedi.

Bakan Yazıcı, yaptığı yazılı açıklamada, gümrük kapılarında trafik akışını hızlandırmak, beklemeleri ortadan kaldırmak amacıyla alternatif geçiş noktaları arayışlarının, beklentiler de dikkate alınarak sürdürüldüğünü ifade etti. Gümrük kapılarında aksaklığın oluşmaması için azami derecede özen gösterildiğini belirten Yazıcı, gümrük kapılarındaki geçişlerde yaşanan sorunların bakanlığıyla ilgili olmadığını kaydetti.

Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı tarafından Türkiye ile arasında "İkili Karayolu Taşımacılığı Anlaşması" imzalanan ülkelerin nakliyecilerinin, Türkiye'de uluslararası taşımacılık işlemlerini gerçekleştirilebilmesi için "geçiş belgelerine" sahip olmaları gerektiğini hatırlatan Yazıcı, söz konusu taşıma belgelerine ilişkin her türlü düzenlemeyi yapma yetkisinin Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığına ait olduğunun altını çizdi.

Gümrük ve Ticaret Bakanlığı personelinin sınır kapılarında gerçekleştirdiği 'geçiş belgesi' kontrollerinin, Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı tarafından bildirilen esaslar çerçevesinde yürütüldüğünü ifade eden Yazıcı, şunları kaydetti:

"2013 yılı içerisinde Türkiye ve Bulgaristan arasında uluslararası karayolu taşımacılığı konusunda, ortaya çıkan sorunların ardında yatan temel neden ise uluslararası karayolu taşımacılığında kullanılan geçiş belgelerinin kullanım/dağıtım esasları ve bu belgelere yönelik olarak gerçekleştirilen kontroller açısından iki ülke Ulaştırma Bakanlıklarının karşılıklı olarak mutabakata varamamış olmalarıdır.

İki ülke arasında karayolu taşımacılığı alanında yaşanan sıkıntılara sebep olarak gösterilen geçiş belgesi kontrolleri sınır kapılarında, ULAŞ-NET üzerinden Bakanlığımız personeli tarafından gerçekleştirilmektedir. Dolayısıyla Bulgaristan ile yaşanan sorunlar nedeniyle Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı tarafından geçiş belgeleri harici için ULAŞ-NET programı üzerinden işlem yapılmasına izin verilmemesi, Bakanlığımızın bu konuda politika ya da yasal düzenlemenin belirleyicisi değil, sadece uygulayıcısı durumunda olmasından kaynaklanmaktadır.

Yapılan kontrollerde Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı tarafından belirlenen politika ve yapılan düzenlemeler doğrultusunda hareket edildiğinden bahsedilen krizlerde Bakanlığımızın herhangi bir müdahalesi bulunmamaktadır. Bakanlığımız sadece uygulayıcıdır. Gümrük kapılarımız 24 saat vardiyalı sistemle çalışıyor."

-Kapılarda son durum

Bakan Yazıcı, Suriye'de yaşanan karışıklıklar nedeniyle, Türkiye ile Suriye arasındaki gümrük kapılarındaki gümrük hizmetlerinin güvenlik temelli tedbirler çerçevesinde yürütüldüğünü belirtti. Bu çerçevede, Cilvegözü, Öncüpınar, Karkamış ve Akçakale kapılarında verilen gümrük hizmetlerinin yeniden planlandığını ifade eden Yazıcı, ayrıca, bu kapılardan hem yardım malzemelerinin hem de ihracat eşyasının Suriye'ye sevkine izin verildiğini kaydetti. Yazıcı, Nusaybin, Çobanbey ve İslahiye demiryolu hudut kapılarının ise kapalı olduğunu hatırlattı.

Türkiye ile Irak arasında sadece "Habur - İbrahim Halil" Kara Hudut Kapısının faaliyet gösterdiğini ifade eden Yazıcı, bu kapıda giriş-çıkış yapan yolcu ve araçların işlemlerinin 24 saat vardiyalı çalışma sistemine göre yapıldığını bildirdi.

Muhabir: Tamer Toğanaş
Yayınlayan: Bülent Karaaslan

Kaynak: Haber Kaynağı
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
 • Mersin İdmanyurdulu futbolcuların idmana çıkmaması23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • Brezilyada taraftarlara gözaltı23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • 12 bin yıl öncesinin taş işçiliğini öğreniyorlar23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü Kalın: (1)23 Şubat 2015 Pazartesi 15:23
 • Çavuşoğlunun telefon diplomasisi sürüyor23 Şubat 2015 Pazartesi 15:18
 • Ukraynadaki gelişmeler23 Şubat 2015 Pazartesi 15:18
 • Karşıyakada Yusuf Şimşek görevinden istifa etti23 Şubat 2015 Pazartesi 15:13
 • Meteorolojiden çok kuvvetli yağış ve denizlerde fırtına uyarısı23 Şubat 2015 Pazartesi 15:03
 • Fabrika işçilerinden eylem23 Şubat 2015 Pazartesi 15:03
 • Sinopta MERS virüsü şüphesi23 Şubat 2015 Pazartesi 14:58
   • Çok Okunanlar
     Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
     Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
     E-Posta: info@sansursuzhaber.com