Gümrük ve Ticaret Bakanı Yazıcı:

Gümrük ve Ticaret Bakanı Yazıcı:
Özel yetkili mahkemeleri kaldırıp, Türkiye'de yargı birliği çerçevesinde bir birliğin sağlanmasının doğru olduğunu düşünüyorum"- (17 Aralık operasyonu) Bazı şeyleri bir zemine oturtup, ondan hareketle tamamen hükümete, başbakana yönelik bir projeye dö

HÜSEYİN KARATEPE - Gümrük ve Ticaret Bakanı Hayati Yazıcı, özel yetkili mahkemelerin kaldırılmasına ilişkin, "Özel yetkili mahkemeler şeklindeki uygulama doğru değil. Bu anlamda özel yetkili mahkemeleri kaldırıp, Türkiye'de yargı birliği çerçevesinde bir birliğin sağlanmasının doğru olduğunu düşünüyorum" dedi.

Yazıcı, AA muhabirinin sorularını yanıtlarken, insanların toplum içerisinde düzenli bir şekilde yaşayabilmeleri için hukuk kurallarına ihtiyaç duyulduğunu ifade etti.

Yargı faaliyetlerinin kimler tarafından ve nasıl yürütüleceğinin yasalarla belirlendiğine dikkati çeken Yazıcı, şöyle konuştu:

"Yargı faaliyetlerinin tek düze olması, bana göre hukuk güvenliğinin bir gerekliliğidir. Yargı içerisinde özel yetkili mahkemeler, diğer mahkemeler ayrımı öteden beri eleştirilen bir konudur. Bugün devlet güvenlik mahkemelerini kaldırmışız, onun yerine özel yetkili mahkemeleri oluşturmuşuz. Elbette suçun niteliğine ve ağırlığına göre farklı bir prosedür içerisinde yargılanması söylenebilir ama bunu da zaten ihtisas mahkemeleri yapar. Bu anlamda özel yetkili mahkemeleri kaldırıp, Türkiye'de yargı birliği çerçevesinde bir birliğin sağlanmasının doğru olduğunu düşünüyorum."

Mahkemelerin belirli ihtisas alanlarına göre faaliyetlerini sürdürmesi gerektiğini vurgulayan Yazıcı, "Özel yetkili mahkemeler şeklindeki uygulamanın doğru olmadığını düşünüyorum" ifadesini kullandı.

- "Hükümetin bir duruşu var"

Hükümet olarak dünyada yaşanan gelişmeler karşısında net bir tavır sergilediklerini ifade eden Bakan Yazıcı, Türkiye'nin Suriye'deki, Mısır'daki, Gazze'deki olup bitenlere yönelik bir duruşu olduğuna dikkati çekti.

Bakan Yazıcı, 17 Aralık operasyonuna ilişkin de "Olup bitenleri, Türkiye Cumhuriyeti hak etmiyor. Bazı şeyleri bir zemine oturtup, ondan hareketle tamamen hükümete, başbakana yönelik bir projeye dönüştürülmesi, Türkiye'nin hak ettiği bir durum değil" değerlendirmesinde bulundu.

Muhabir: Huseyin Karatepe
Yayınlayan: Bülent Karaaslan

Kaynak: Haber Kaynağı
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
 • Mersin İdmanyurdulu futbolcuların idmana çıkmaması23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • Brezilyada taraftarlara gözaltı23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • 12 bin yıl öncesinin taş işçiliğini öğreniyorlar23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü Kalın: (1)23 Şubat 2015 Pazartesi 15:23
 • Çavuşoğlunun telefon diplomasisi sürüyor23 Şubat 2015 Pazartesi 15:18
 • Ukraynadaki gelişmeler23 Şubat 2015 Pazartesi 15:18
 • Karşıyakada Yusuf Şimşek görevinden istifa etti23 Şubat 2015 Pazartesi 15:13
 • Meteorolojiden çok kuvvetli yağış ve denizlerde fırtına uyarısı23 Şubat 2015 Pazartesi 15:03
 • Fabrika işçilerinden eylem23 Şubat 2015 Pazartesi 15:03
 • Sinopta MERS virüsü şüphesi23 Şubat 2015 Pazartesi 14:58
   • Çok Okunanlar
     Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
     Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
     E-Posta: info@sansursuzhaber.com