Gümrük ve Ticaret Bakanı Yazıcı:

Gümrük ve Ticaret Bakanı Yazıcı:
"Seçim sonuçları Türkiye’nin geneli itibariyle güven ve istikrarı tahkim etmiştir"

ANKARA (AA) - Gümrük ve Ticaret Bakanı Hayati Yazıcı, yerel seçim sonuçlarının Türkiye'nin geneli itibariyle güven ve istikrar ortamını güçlendirdiğini bildirdi.

Yazıcı, TRT Haber'de katıldığı programda, gündeme ilişkin soruları yanıtladı.

Yerel seçimlerde Rize'de AK Parti'nin yüksek oranda oy aldığının anımsatılması üzerine Yazıcı, bu kentin Türk siyasi tarihinde ayrı yeri olduğunu ifade etti.

Son dönemde yaşanan olaylar çerçevesinde, paralel yapıya bir operasyon yapılıp, yapılmayacağına ilişkin olarak da Yazıcı, hukuk devletinde herkesin yaptıklarının sorumluluğuna katlanmak zorunda olduğuna dikkati çekti. Bakan Yazıcı, "İcra edilen fiil hukuk sınırlarını aşmışsa, ki aşılan alanlar var, aşmıştır. Elbette ki onun failleri hukukun üstünlüğü kuralları dikkate alınmak suretiyle hukuk nezdinde gerekli prosedürlere muhatap olacaktır" değerlendirmesinde bulundu.

Bakan Yazıcı, muhalefet partilerinin bazı bölgelerde yerel seçim sonuçlarına itiraz etmesiyle ilgili olarak da şöyle konuştu:

"Elbette ki süreçlerde yanlış yapanlar olabilir. Sandık kurulundaki görevli insanların bilgi eksikliği dolayısıyla yanlış uygulamalar olabilir, maksatlı yanlış uygulamalar olabilir, siyasi partilerin de temsilcileri var, buna itiraz edilir, sayım dökümü yapılır biter. Ama bu seçim itirazlar bakımından çok farklı bir görüntü veriyor. Yani ben şöyle değerlendiriyorum: Nasıl ki seçimden önce kampanya süreci itibariyle özellikle proje üzerine siyaset değil de hükümeti ve Başbakanı itibarsızlaştırma amaçlı faaliyetler yürütülüyordu, şimdi de seçime dönük bu tavırları, yani itirazları prosedürüne uygun değil. İşte meydanlara dökülmek suretiyle bağırıp çağırmak suretiyle birtakım yöntemleri, araçları devreye sokmak çabaları seçim hukukunu ve seçim sonuçlarını itibarsızlaştırma amacına dönüktür, eminim ki bunda da sonuç alamayacaklardır."

Yerel seçim sonuçlarına ilişkin değerlendirmelerde bulunan Yazıcı, "Seçim sonuçları itibariyle Cumhurbaşkanlığı seçimine dönük AK Parti'nin seçeneklerini genel başkanın tercihleri açısından prangaları ortadan kaldırmış, daha da özgür kılmıştır, serbestleştirmiştir diye düşünüyorum. Yani bu seçim sonuçları Türkiye’nin geneli itibariyle güven ve istikrarı tahkim etmiştir" dedi.

Parti olarak toplumun hiç bir kesimini dışlamadıklarını ifade eden Yazıcı, ülkeyi yönetirken bütüncül bir anlayışı benimsediklerini ve gündemlerini halka birlikte belirlediklerini vurguladı.

Kaynak: Haber Kaynağı
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
 • Mersin İdmanyurdulu futbolcuların idmana çıkmaması23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • Brezilyada taraftarlara gözaltı23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • 12 bin yıl öncesinin taş işçiliğini öğreniyorlar23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü Kalın: (1)23 Şubat 2015 Pazartesi 15:23
 • Çavuşoğlunun telefon diplomasisi sürüyor23 Şubat 2015 Pazartesi 15:18
 • Ukraynadaki gelişmeler23 Şubat 2015 Pazartesi 15:18
 • Karşıyakada Yusuf Şimşek görevinden istifa etti23 Şubat 2015 Pazartesi 15:13
 • Meteorolojiden çok kuvvetli yağış ve denizlerde fırtına uyarısı23 Şubat 2015 Pazartesi 15:03
 • Fabrika işçilerinden eylem23 Şubat 2015 Pazartesi 15:03
 • Sinopta MERS virüsü şüphesi23 Şubat 2015 Pazartesi 14:58
   • Çok Okunanlar
     Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
     Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
     E-Posta: info@sansursuzhaber.com