Gümrük ve Ticaret Bakanı Yazıcı:

Gümrük ve Ticaret Bakanı Yazıcı:
"Perakende Ticaretin Düzenlenmesi Hakkında Kanun Tasarısını az önce onayladım, bugün Başbakanlığa sevk ediyoruz"

ANKARA (AA) - Gümrük ve Ticaret Bakanı Hayati Yazıcı, Perakende Ticaretin Düzenlenmesi Hakkında Kanun Tasarısı'nın müzakere aşamasını bitirdiklerini belirterek, "Perakende Ticaretin Düzenlenmesi Hakkında Kanun Tasarısı uzun süredir gündemimizdeydi. Bugün Başbakanlığa sevk ediyoruz, az önce onayladım" dedi.

Yazıcı, Türkiye Fırıncılar Federasyonu Başkanı Halil İbrahim Balcı ve beraberindeki heyeti kabul etti.

Birçok ekmeğin çeşitli nedenlerle israf edildiğine dikkati çeken Yazıcı, "Ekmek israfının önlenmesinde siz fırıncılara büyük ölçüde görevler düşüyor. İnşallah bundan sonra üretimi, pazarlama yöntemleri israfı önlemek suretiyle yapıldığında önemli ölçüde milli servet kaybı önlenecek, ülkemizin hayat standartlarının düzelmesine de katkı sağlayacak diye düşünüyorum" değerlendirmesinde bulundu.

Fırınların tasarımlarının da önemli olduğunu ve bu çerçevede bazı fırınların tasarım sürecine girmesi gerektiğini ifade eden Yazıcı, "Görsellik önemli. Sofralarımızın temel besi çok daha modern, her yeri tertemiz fırınlarda pazarlanması lazım" dedi.

Perakende Ticaretin Düzenlenmesi Hakkında Kanun Tasarısı'nın müzakere aşamasını bitirdiklerini bildiren Yazıcı, "Perakende Ticaretin Düzenlenmesi Hakkında Kanun Tasarısı uzun süredir gündemimizdeydi. Bugün Başbakanlığa sevk ediyoruz, az önce onayladım. Düzenlemelerin de sektörün bazı sorunlarına çare getireceğini umuyorum" şeklinde konuştu.

- Ekmeğe zam

Türkiye Fırıncılar Federasyonu Başkanı Halil İbrahim Balcı da bir gazetecinin "Kuraklık nedeniyle ekmeğe önümüzdeki dönemde zam olabilir mi?" sorusu üzerine, şunları kaydetti:

"Kuraklık konusunda bizim dışımızda bazı açıklamalar oldu. Bizim ve ilgili kurumların dışında yapılan açıklamayı doğru bulmuyoruz. Bir kuraklık yaşanıyor fakat hasadın ne kadar olacağı belli değil. Toprak Mahsulleri Ofisinin buğday stoğu her zamankinden çok daha fazla. Bununla ilgili bir olumsuzluk olması durumda ne gibi tedbirler alınacak, dünyadaki küresel ısınmadan dolayı ne meydana gelecek, bütün bunlar zamanı geldiğinde ele alınacak konular. Onun için şu anda bu konuda bir yorum yapmak, buna paralel ekmekte bir fiyat artışını gündeme getirmek tamamen spekülatif bir hareket olarak düşünüyorum.

Ülkemizde ekmek (kilogram) fiyatları yaklaşık 2 yıla yakındır ortalama 4 liradır. Şu anda 4 liranın üzerinde olmaması yönünde gerekli çalışmaları yapıyoruz. Bu konudaki hassasiyetimiz devam ediyor. Türk fırıncı esnafı olarak ekmek fiyatlarındaki artışı en son çare olarak gördük. Şu anda bir fiyat artışı söz konusu değil."

Kaynak: Haber Kaynağı
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
 • Mersin İdmanyurdulu futbolcuların idmana çıkmaması23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • Brezilyada taraftarlara gözaltı23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • 12 bin yıl öncesinin taş işçiliğini öğreniyorlar23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü Kalın: (1)23 Şubat 2015 Pazartesi 15:23
 • Çavuşoğlunun telefon diplomasisi sürüyor23 Şubat 2015 Pazartesi 15:18
 • Ukraynadaki gelişmeler23 Şubat 2015 Pazartesi 15:18
 • Karşıyakada Yusuf Şimşek görevinden istifa etti23 Şubat 2015 Pazartesi 15:13
 • Meteorolojiden çok kuvvetli yağış ve denizlerde fırtına uyarısı23 Şubat 2015 Pazartesi 15:03
 • Fabrika işçilerinden eylem23 Şubat 2015 Pazartesi 15:03
 • Sinopta MERS virüsü şüphesi23 Şubat 2015 Pazartesi 14:58
 • Çok Okunanlar
   Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
   Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
   E-Posta: info@sansursuzhaber.com