Gümrük ve Ticaret Bakanı Yazıcı:

Gümrük ve Ticaret Bakanı Yazıcı:
"Şirketlerin internet sitesi açma yükümlülüğü piyasaya güven veriyor"

ANKARA (AA) - Gümrük ve Ticaret Bakanı Hayati Yazıcı, şirketlerin internet sitesi açma yükümlülüğünün piyasaya güven verdiğini belirtti.

Yazıcı, yaptığı yazılı açıklamada, Yeni Türk Ticaret Kanunu ile ticaret hayatına ilişkin yeniliklere imza attıklarını ve köklü dönüşümler gerçekleştirdiklerini anımsattı.

Kanunla getirilen yükümlülüklerden birinin de bağımsız denetime tabi sermaye şirketlerinin internet sitesi açmalarına ilişkin olduğunu hatırlatan Yazıcı, şunları kaydetti:

İnternet sitesi açma yükümlülüğünü ilk önce tüm sermaye şirketleri için öngördük. Ancak, Kanun yürürlüğe girmeden evvel özellikle küçük ölçekli şirketlerimizden henüz böyle bir uygulamaya hazır olmadıkları yönünde görüşler geldi. Bu kapsamda, söz konusu yükümlülüğü yalnızca bağımsız denetime tabi şirketler için getirdik. Buna göre, yeni kurulan bağımsız denetime tabi şirketlerin ticaret siciline tescil edildiği tarihten itibaren 3 ay içinde internet sitesi açması gerekiyor.

Aynı yükümlülük, sonradan bağımsız denetim kapsamına giren şirketler için de geçerli. Bu şirketler de kapsama girdikleri tarihten itibaren 3 ay içinde internet sitesi açma mecburiyetinde."

Yazıcı, bazı kesimlerde, internet sitesi açma yükümlülüğünün, şirketlerin ticari sırlarını ifşa edeceği yönünde yanlış bir kanı oluştuğunu ifade ederek, yayınlanacak içeriklerin ticari sırları kapsamadığını belirtti.

Gümrük ve Ticaret Bakanlığı olarak, internet sitesi açılması ve bu sitede yer alacak hususların belirlenmesi amacıyla yönetmelik çıkarttıklarını hatırlatan Yazıcı, böylece internet sitelerinde hangi bilgilerin bulunması gerektiğinin net olarak belirlendiğini kaydetti.

- "Şeffaflık sağlanacak"

Bu düzenlemenin, piyasada şeffaflığın sağlanması, şirketlerin bilinirliğinin artması ve dolayısıyla tanıtım ve pazarlama imkanlarının gelişmesine katkı sağlayacağını belirten Yazıcı, şirketlerin internet sitesi açma yükümlülüğün piyasaya da güven verdiğini kaydetti.

Yazıcı, internet sitesi konusunda Merkezi Veri Tabanı Hizmet Sağlayıcısı (MTHS) adı verilen ve Gümrük ve Ticaret Bakanlığı'nca yetkilendirilen özel hukuk tüzel kişilerinden destek alınabileceğini ifade etti. Bakan Yazıcı, bugüne kadar 3 şirkete MTHS faaliyet izni verildiğini açıkladı.

MTHS'lerden internet sitesi yükümlülüğü kapsamında hizmet alan şirket sayısının bin 775'e ulaştığını belirten Yazıcı, "Şu anda bağımsız denetime tabi şirketler için zorunlu olan internet sitesi uygulamasını, ticari işlemlerin büyük oranda elektronik ortamda gerçekleştiği günümüz dünyasında bir süre sonra diğer şirketlerimizin de benimseyeceğini düşünüyoruz" değerlendirmesinde bulundu.

Kaynak: Haber Kaynağı
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
 • Mersin İdmanyurdulu futbolcuların idmana çıkmaması23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • Brezilyada taraftarlara gözaltı23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • 12 bin yıl öncesinin taş işçiliğini öğreniyorlar23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü Kalın: (1)23 Şubat 2015 Pazartesi 15:23
 • Çavuşoğlunun telefon diplomasisi sürüyor23 Şubat 2015 Pazartesi 15:18
 • Ukraynadaki gelişmeler23 Şubat 2015 Pazartesi 15:18
 • Karşıyakada Yusuf Şimşek görevinden istifa etti23 Şubat 2015 Pazartesi 15:13
 • Meteorolojiden çok kuvvetli yağış ve denizlerde fırtına uyarısı23 Şubat 2015 Pazartesi 15:03
 • Fabrika işçilerinden eylem23 Şubat 2015 Pazartesi 15:03
 • Sinopta MERS virüsü şüphesi23 Şubat 2015 Pazartesi 14:58
 • Çok Okunanlar
   Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
   Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
   E-Posta: info@sansursuzhaber.com