Gümrük ve Ticaret Bakanı Yazıcı, Artvin'de

Gümrük ve Ticaret Bakanı Yazıcı, Artvinde
Bakan Yazıcı:

ARTVİN (AA) - Gümrük ve Ticaret Bakanı Hayati Yazıcı, "Türkiye'de hükümetin ve belediyelerin gündemi ile halkımızın gündemini birleştiriyor, bir bir çözüm üretiyoruz" dedi.

Yazıcı, Artvin'in Arhavi ilçesine bağlı Yolgeçen köyünde, İçme Suyu ve Paket Arıtma Tesisinin açılışını yaptı.

Burada konuşan Yazıcı, Türklerin geçmişten bu yana yerleşim yerlerine önce suyu getirdiğini, su kemerleri yaptığını, suyun insan hayatı için çok değerli olduğunu belirtti.

Su imkanlarını halka ulaştırmak için büyük çaba harcadıklarını ifade eden Yazıcı, "Karadeniz Bölgesi özellikle çok yağmur alan bölgemiz ama Karadeniz Bölgesi'nde içme suyu kaynaklarına erişimde sorunlar yaşıyoruz. Arhavi'nin su sorunu bu zamana kadar kuyu imkanları ile sağlanıyordu. Maliyeti oldukça yüksek. Enerji harcıyorsunuz ama kalitesi düşük" diye konuştu.

Temiz içme suyu sağlanması için önemli çalışmalar yürüttüklerini kaydeden Yazıcı, şöyle devam etti:

"Bu, bizim insana verdiğimiz değerin bir göstergesi. Dünyada 7,5 milyar insan var ama bunların bir milyarı temiz su kaynaklarına erişimden yoksun. 2,5 milyar insan kaliteli sağlık hizmeti alma imkanından yoksun. Hamdolsun Türkiye'de hükümetin ve belediyelerin gündemi ile halkımızın gündemini birleştiriyor, bir bir çözüm üretiyoruz. Biz çözüm üretiriz. Sorunları tespit eder, sonra da imkanlar ölçüsünde bir sıralama yaparak çözüm üretiriz."

Bakan Yazıcı, KÖYDES projelerinin de büyük oranda hayata geçirildiğini ve çalışmaların devam ettiğini belirterek, "Elbette her tarafta yapamadık. En az da Doğu Karadeniz Bölgesi'nde gerçekleştirilmiştir. Bunun en önemli sebeplerinden biri coğrafya azgın, maliyetler yüksek. Bir köyün yolunu yaparsınız, bir sel gelir, alır, götürür ama her şeye rağmen her vatandaşımızın ayağına hizmeti götürmek için kararlılıkla çalışmalarımızı sürdüreceğiz" ifadelerini kullandı.

Su Kanalizasyon ve Altyapı Projesi (SUKAP) çalışmalarının da devam ettiğini ve belediyelerin bu kapsama alınarak çalışma yürütüldüğünü dile getiren Yazıcı, "İçme suyu ihtiyaçları ve kanalizasyon ihtiyaçlarının yüzde 50'si merkezden, yüzde 50'si belediyeler tarafından karşılanıyor. Bu tür projeleri İller Bankası projelendiriyor. İnşallah yapımı tamamlanan bu tesis 50 bin nüfusun ihtiyacını karşılayacak, Arhavi'nin uzun süre içme suyu ihtiyacı olmayacak" dedi.

Artvin Valisi Kemal Cirit ise geleceğin yüzyılında su ve enerji stratejisinin ülkeler için çok ciddi bir noktaya geldiğini ifade ederek, Çoruh Vadisi'nin de öneminin artacağını, gelecekte çok önemli bir kaynağa sahip olduklarını söyledi.

Açılışa, Bakan Yazıcı ve Vali Cirit'in yanı sıra AK Parti Artvin Milletvekili İsrafil Kışla, İl Jandarma Komutanı Jandarma Albay Mustafa Çelik, Arhavi Belediye Başkanı Coşkun Hekimoğlu ve vatandaşlar katıldı.

Kaynak: Haber Kaynağı
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
 • Mersin İdmanyurdulu futbolcuların idmana çıkmaması23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • Brezilyada taraftarlara gözaltı23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • 12 bin yıl öncesinin taş işçiliğini öğreniyorlar23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü Kalın: (1)23 Şubat 2015 Pazartesi 15:23
 • Çavuşoğlunun telefon diplomasisi sürüyor23 Şubat 2015 Pazartesi 15:18
 • Ukraynadaki gelişmeler23 Şubat 2015 Pazartesi 15:18
 • Karşıyakada Yusuf Şimşek görevinden istifa etti23 Şubat 2015 Pazartesi 15:13
 • Meteorolojiden çok kuvvetli yağış ve denizlerde fırtına uyarısı23 Şubat 2015 Pazartesi 15:03
 • Fabrika işçilerinden eylem23 Şubat 2015 Pazartesi 15:03
 • Sinopta MERS virüsü şüphesi23 Şubat 2015 Pazartesi 14:58
 • Çok Okunanlar
   Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
   Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
   E-Posta: info@sansursuzhaber.com