Gümrük ve Ticaret Bakanı Yazıcı, Artvin'de

Gümrük ve Ticaret Bakanı Yazıcı, Artvinde
Bakan Yazıcı: "Gürcistan'dan daha ucuz akaryakıtın Türkiye'ye transitini engelleyecek düzenlemeler ve önlemleri tekrar gözden geçirip devreye sokacağız"

ARTVİN (AA) - Gümrük ve Ticaret Bakanı Hayati Yazıcı "Gürcistan'dan daha ucuz akaryakıtın Türkiye'ye transitini engelleyecek düzenlemeler ve önlemleri tekrar gözden geçirip devreye sokacağız" dedi.

Bakan Yızıcı, Sarp Sınır Kapısı'nda yaşanan sıkıntıların tespiti ve yeni çalışamalar için kapıda incelemelerde bulundu, şoförlerin sorunlarını dinledi, yaya geçişi ile ilgili bilgi aldı.

Gümrük kaçağı malların muhafaza edildiği depoda inceleme yapan Yazıcı, düzensizlik nedeniyle görev uyarılarda bulundu. Ardından polis noktalarını gezen ve sadece bir polisin görev yaptığını fark eden Yazıcı, görevli memur sayısının artırılmasını istedi. Yazıcı, incelemelerin ardından Artvin Valisi Kemal Cirit'in de katıldığı toplantıda yetkililerden bilgi aldı.

Yazıcı, toplantı sonrası gazetecilere yaptığı açıklamada, Sarp Güm Kapısı'nın Türkiye'deki kapılarla kıyaslandığında Atatürk Hava Limanı ve Antalya'nın ardından yoğunluk bakımından üçüncü sırada olduğunu belirtti.

Sarp Sınır Kapısı'nın çok yoğun işleyen bir kapı olduğunu ve ticari araç sayısının yıllık bir milyon 200 bin civarında olduğunu ifade eden Yazıcı, "Aylık giren çıkan insan sayısı 180-200 bin dolayında. Yoğun bir kapı. Kapının fiziki konumu itibarıyla yaşanan sorunlar var. Alanda ünitelerin yerleştirilmesi itibarıyla yaşanan sorunlar var. Uygulamadan kaynaklanan sorunlar var. Bunları tek tek müzakere ediyoruz" dedi.

Gürcistan'dan Türkiye'ye araçların standart depo kapsamında yakıt getirmesinden kaynaklanan sıkıntılar olduğunu da kaydeden Yazıcı, şunları söyledi:

"Bir buçuk aydır yaptığımız uygulama ve bu uygulamadan beklediğimiz sonuçlar var. Zarara uğradığını söyleyen taşıyıcılar var. İnsanımız çok ilginç, siz bir önlem aldığınız zaman önlemi devre dışı bırakacak, görünürde alınmış önleme şeklen uyuluyormuş gibi başka unsurları devreye sokmak su bir başka ifadeyle dolanarak düzenlemeleri aşma girişimleri var. Bunları gördük. Bu konuyu inşallah hem esnaf sanatkarımıza, taşıyıcılarımıza zarara yol açmayacak hem de devletin uluslararası taşıma sektöründeki rekabet hususlarını dikkate alarak ve özellikle Gürcistan'dan daha ucuz akaryakıtın Türkiye'ye transitini engelleyecek düzenlemeler ve önlemleri tekrar gözden geçirip devreye sokacağız. Bana aktarılan ve yapılan uygulamalarda doğruluyor. Bu yolla günlük 45 bin ton yakıtın standart depo kapsamında Türkiye'ye getirildiği görülüyor. Bu işin buradaki akaryakıt piyasasını önemli ölçüde etkilediğini düşünüyorum."

İstanbul'da Laleli, Şişli piyasası olarak sözü edilen, halk dilinde bavul ticareti olarak adlandırılan bedelsiz ihracat uygulamasının Sarp Sınır Kapısı'nda da yapıldığını belirten Yazıcı, şöyle devam etti:

"Komşu ülkelere yapılan ve devam eden ticaret. Bu uygulamanın belgeli hale, beyannameye dayalı, beyanname verme zorunluluğu getirecek uygulama başlatılmak istendi burada. Bundan ötürü sıkıntı yaşandı. Eski uygulama aynen devam edecek ama Türkiye'nin farklı yerlerinde farklı uygulamalar var, bedelsiz ihracat faaliyetleri için. Bunları da tekrar gözden geçireceğiz. Sarp Gümrük Kapısı'nda bedelsiz ihracata ilişkin eski uygulama nasılsa öyle devam edecek."

Gümrük sahasının küçük olduğunu, bu nedenle kaçakçılık kanununa veya gümrük mevzuatına aykırı  el konulan malların ve araçların gümrüklü saha içersinde muhafaza edildiğini söyleyen Yazıcı, şunları kaydetti:

"Bunların muhafazasını sağlayacak korunaklı bir tır parkımız yok. Büyük ölçüde çözülüyor. ÇAYKUR'un iki dönüm Sarp'ta arazisi var. Güvenlik tedbirlerini alarak bu sorunu gideriyoruz. Hopa Ticaret Sanayi Odası'nın tır karnesi verme yetkisinin Hopa Ticaret Sanayi İl Müdürlüğüne verilmesini istiyor. Bu uygulama Bakanlar Kurulu kararı ile TOBB tarafından yapılıyor. Bunu da adaletli bir şekilde çözüme kavuşturacağız."

Kapının genişletilmesi ile ilgili çalışmaların devam ettiğini, kamulaştırma kararlarının alındığını, kapının girişindeki tünel ile ilgili çalışmaların yürütüldüğünü dile getiren Yazıcı, ikinci bir tünel veya sahile direk dikilerek yol genişletilmesi alternatiflerinin olduğunu, bunu değerlendirdiklerini sözlerine ekledi.

Yazıcı, Muratlı Sınır Kapısı'yla ilgili Gürcistan tarafından kaynaklanan gecikme olduğunu, önümüzdeki günlerde bir heyetin Gürcistan ile tema geçeceğini vurguladı.

Yazıcı, açıklamanın ardından Sarp Sınır Kapısı'nda inceleme yaptı. Burada evlerinin istimlak edilmemesini isteyen vatandaşlara, evlerin istimlak edilmeyeceğini söyledi.

 

Kaynak: Haber Kaynağı
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
 • Mersin İdmanyurdulu futbolcuların idmana çıkmaması23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • Brezilyada taraftarlara gözaltı23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • 12 bin yıl öncesinin taş işçiliğini öğreniyorlar23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü Kalın: (1)23 Şubat 2015 Pazartesi 15:23
 • Çavuşoğlunun telefon diplomasisi sürüyor23 Şubat 2015 Pazartesi 15:18
 • Ukraynadaki gelişmeler23 Şubat 2015 Pazartesi 15:18
 • Karşıyakada Yusuf Şimşek görevinden istifa etti23 Şubat 2015 Pazartesi 15:13
 • Meteorolojiden çok kuvvetli yağış ve denizlerde fırtına uyarısı23 Şubat 2015 Pazartesi 15:03
 • Fabrika işçilerinden eylem23 Şubat 2015 Pazartesi 15:03
 • Sinopta MERS virüsü şüphesi23 Şubat 2015 Pazartesi 14:58
 • Çok Okunanlar
   Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
   Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
   E-Posta: info@sansursuzhaber.com