Gümrük ve Ticaret Bakanı Yazıcı, Kars'ta

Gümrük ve Ticaret Bakanı Yazıcı, Karsta
''Elbette ki dün defnedilen Berkin Elvan'ın ölümü herkesi üzmüştür, üzer. Ben, o çocuğun ölümüne üzülmeyen bir fert düşünemiyorum. Ama öte yanda da 10 ayı aşkın süredir hudutlarımızdan, bu coğrafyanın değişik yerlerinden şehit cenazelerinin olmayışının da

KARS (AA) - Gümrük ve Ticaret Bakanı Hayati Yazıcı, ''Elbette ki dün defnedilen Berkin Elvan'ın ölümü herkesi üzmüştür, üzer. Ben o çocuğun ölümüne üzülmeyen bir fert düşünemiyorum. Ama öte yanda da 10 ayı aşkın süredir hudutlarımızdan, bu coğrafyanın değişik yerlerinden şehit cenazelerinin olmayışının da bir anlam, bir değer ifade etmesi lazım'' dedi.

Ardahan'daki temaslarını tamamlayarak karayoluyla Kars'a gelen Bakan Yazıcı, kentte faaliyet gösteren Kars Karadenizliler Yardımlaşma, Dayanışma ve Kültür Derneği'ni ziyaret ederek, Dernek Başkanı Necmi Kocaoğlu'ndan çalışmaları hakkında bilgi aldı.

Dernek girişinde tulum çalınarak karşılanan Yazıcı, burada yaptığı konuşmada, kardeşliklerini, değerlerin güçlendirdiğini belirterek, Türkiye'nin büyük bir devlet ve güzel bir ülke olduğunu söyledi.

Yazıcı, 76 milyon insanın kardeşliğinin kendilerinin en büyük zenginliği olduğunu dile getirerek, ''Dış ticaretimiz 403 milyar dolar. Her geçen yıl bunu büyütüyoruz. Bu hizmetleri, projeleri gerçekleştirmek ve daha kaliteli hizmet sunmak için ekonomik kaynağa ihtiyaç var. Kaynak üreteceksiniz, bunu hizmete dönüştüreceksiniz. Kaynak üreteceksiniz ki Bakü-Tiflis-Kars demiryolunu yapasanız'' diye konuştu.

11 yılı aşkın süredir Türkiye Cumhuriyeti Başbakanı'nın Recep Tayyip Erdoğan olduğunu anımsatan Yazıcı, ''Etnik milliyetçililk asla yapmayız. Bizim bu coğrafyada Hazreti Adem'den bu yana kardeşliğimize vurgu yapmak önemli. Etnik mensubiyetimiz zenginliğimizdir'' ifadesini kullandı.

 

-''Birbirimizi sevelim-''

 

Yazıcı, 30 Mart'ta yapılacak yerel seçimlerin Kars ve Türkiye için hayırlı olması temennisinde bulunarak, insanların birbirini sevmesi, sevgide cimri olunmaması gerektiğini vurguladı.

Ekonomik büyüklüğün ötesinde Türkiye'nin en büyük sermayesinin 76 milyonun kardeşliği olduğuna dikkati çeken Yazıcı, şunları kaydetti:

''Bu konuda da gerçekten cumhuriyet hükümetinin ve özellikle Başbakanımızın ne kadar kararlı, risk yüklenerek bu sorunu çözme noktasında gayret içerisinde olduğunu ve bu konudaki samimiyetini bilmenizi rica ediyorum. Elbette ki dün defnedilen Berkin Elvan'ın ölümü herkesi üzmüştür, üzer. Ben o çocuğun ölümüne üzülmeyen bir fert düşünemiyorum. Ama öte yanda da 10 ayı aşkın süredir hudutlarımızdan, bu coğrafyanın değişik yerlerinden şehit cenazelerinin olmayışının da bir anlam, bir değer ifade etmesi lazım. Global bakalım olaylara, lokal bakmayalım. Bir olaya kapaklanıp başka bir şey görmezsek, yanlış yapma ihtimalimiz artar.''

Bakan Yazıcı, konuşmasının ardından Kars Karadenizliler Yardımlaşma, Dayanışma ve Kültür Derneği'ne üye olarak, derneğe bağışta bulundu.

 

 

 

 

Kaynak: Haber Kaynağı
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
 • Mersin İdmanyurdulu futbolcuların idmana çıkmaması23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • Brezilyada taraftarlara gözaltı23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • 12 bin yıl öncesinin taş işçiliğini öğreniyorlar23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü Kalın: (1)23 Şubat 2015 Pazartesi 15:23
 • Çavuşoğlunun telefon diplomasisi sürüyor23 Şubat 2015 Pazartesi 15:18
 • Ukraynadaki gelişmeler23 Şubat 2015 Pazartesi 15:18
 • Karşıyakada Yusuf Şimşek görevinden istifa etti23 Şubat 2015 Pazartesi 15:13
 • Meteorolojiden çok kuvvetli yağış ve denizlerde fırtına uyarısı23 Şubat 2015 Pazartesi 15:03
 • Fabrika işçilerinden eylem23 Şubat 2015 Pazartesi 15:03
 • Sinopta MERS virüsü şüphesi23 Şubat 2015 Pazartesi 14:58
 • Çok Okunanlar
   Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
   Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
   E-Posta: info@sansursuzhaber.com