Gümrüklerde Tek Pencere Sistemi başladı

Gümrüklerde Tek Pencere Sistemi başladı
Belge kontrollerinin elektronik ortamda yapıldığı Tek Pencere Sistemi ile işlem sürelerinin kısalması ve belgede sahteciliğin önüne geçilmesi amaçlanıyor

ANKARA (AA) - HÜSEYİN KARATEPE - Gümrük ve Ticaret Bakanlığı, gümrüklerde belge kontrollerinin elektronik ortamda yapılacağı Tek Pencere Sistemi'ne geçişi başlattı. Sistem ile işlem süreleri kısalacak ve belgede sahteciliğin önüne geçilecek.

Son dönemlerde birçok yeniliğe imza atan Bakanlık, gümrüklerde evrak kontrollerini de kolaylaştıran Tek Pencere Sistemi'ni hayata geçirdi.

Sistem, gümrük işlemleri sırasında istenen tüm belgelerin tek noktadan temin edilmesini sağlayan e-belge aşaması ile diğer kurumlara ilişkin taleplerin tek noktaya yapılmasını sağlayan e-başvuru aşamasından oluşuyor.

Sistemin e-belge aşaması hayata geçirildi. Bu sayede manuel olarak yapılan belge kontrolleri elektronik ortamda gerçekleştirilecek, kullanıcı hataları ortadan kalkacak, kontrollerin etkinliği artırılacak ve işlem süreleri kısalacak.

Tek Pencere Sistemi sayesinde bilgiler elektronik ortamda ve doğrudan Bakanlığa gönderileceğinden, belgede sahteciliğin de önüne geçilecek. Ayrıca, gümrük idaresine manuel ortamda ibraz edilen belgelerin standart hale getirilerek izlenebilirliği de artırılacak.

Sistemin e-başvuru aşamasının hayata geçirilmesi ile birlikte firmaların izin ve belge temin etme sürecinde tek noktaya başvuru yapmaları ve sonuçlarını tek noktadan almaları sağlanacak. Böylece, firmaların kamu kurumları arasında "gel-git" yapmasının ve zaman kayıplarının önüne geçilecek. Ayrıca, firmaların işlem maliyetleri düşecek ve uluslararası rekabet güçleri artacak.

Ayrrıca, Tek Pencere Sistemi ile işlemler kağıtsız ortamda gerçekleştirilecek. Böylece, kağıt israfının da önüne geçilecek.

e-belge aşamasının, hızlı bir şekilde kurumlara yaygınlaştırılması hedeflenirken, sistemin tasarım ve yazılım süreci devam eden e-başvuru aşamasına ilişkin teknik çalışmaların yıl sonuna kadar tamamlanması bekleniyor.

- Şeker Kurumu ile Tek Pencere başladı

Öte yandan, Bakanlığın 2014/1 sayılı Genelgesi ile 14 Ocak 2014 tarihi itibariyle Şeker Kurumu ile tek pencere uygulamasına başlandı.

Söz konusu tarihten bugüne kadar Şeker Kurumu tarafından Bakanlığa 432 belge elektronik ortamda gönderildi. Bu belgelerden 271'i ithalat ve ihracata ilişkin muhtelif gümrük beyannamelerinde kullanıldı.

Kaynak: Haber Kaynağı
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
 • Mersin İdmanyurdulu futbolcuların idmana çıkmaması23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • Brezilyada taraftarlara gözaltı23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • 12 bin yıl öncesinin taş işçiliğini öğreniyorlar23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü Kalın: (1)23 Şubat 2015 Pazartesi 15:23
 • Çavuşoğlunun telefon diplomasisi sürüyor23 Şubat 2015 Pazartesi 15:18
 • Ukraynadaki gelişmeler23 Şubat 2015 Pazartesi 15:18
 • Karşıyakada Yusuf Şimşek görevinden istifa etti23 Şubat 2015 Pazartesi 15:13
 • Meteorolojiden çok kuvvetli yağış ve denizlerde fırtına uyarısı23 Şubat 2015 Pazartesi 15:03
 • Fabrika işçilerinden eylem23 Şubat 2015 Pazartesi 15:03
 • Sinopta MERS virüsü şüphesi23 Şubat 2015 Pazartesi 14:58
   • Çok Okunanlar
     Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
     Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
     E-Posta: info@sansursuzhaber.com