Gümüşsu'da kırsal kalkınma hamlesi

Gümüşsu'da kırsal kalkınma hamlesi
Kütahya Simav'a bağlı Gümüşsu beldesinin AK Partili Belediye Başkanı Mehmet Adıgüzel, beldesini kalkındırmak için Orman İşletme Müdürlüğünden 49 yıllığına kiraladıkları 340 dönüm bozuk orman alanına 5 bin 300 ceviz fidanı dikeceklerini söyledi.

Kütahya Simav'a bağlı Gümüşsu beldesinin AK Partili Belediye Başkanı Mehmet Adıgüzel, beldesini kalkındırmak için Orman İşletme Müdürlüğünden 49 yıllığına kiraladıkları 340 dönüm bozuk orman alanına 5 bin 300 ceviz fidanı dikeceklerini söyledi. Gümüşsu beldesinin birkaç yıl sonra bölgede ceviz üretiminde marka haline geleceğini ileri süren Mehmet Adıgüzel, bu gün için gerçekleştirdikleri kırsal kalkınma hamlesinin değerinin en geç 5 yıl sonra daha iyi anlaşılacağını söyledi. Adıgüzel, 2896 sayılı Kanunun 5'inci maddesi hükümlerinde yer alan Ağaçlandırma Yönetmeliği çerçevesinde 49 yıllığına kiraladıkları bozuk orman alanına sonbahar döneminde dikecekleri 5 bin 300 dolayındaki Şebin Bilecik cinsi cevizlerden yılda ortalama 1–2 milyon TL sı dolayında gelir beklediklerini kaydetti. Göç nedeniyle belde nüfusunun 2 binlerden Bin 379'e düştüğünü ifade eden Belediye Başkanı Mehmet Adıgüzel, nüfusun düşmesiyle birlikte İller Bankasından aldıkları payın da düşmesiyle Gümüşsu'da yatırım yapamaz hale geldiklerini anlattı. Gümüşsu beldesinin geleceğini düşünerek böyle bir projeyi hayata geçirmeyi planladıklarını ifade eden Belediye Başkanı Mehmet Adıgüzel, oluşturacakları ceviz fidanlığını da Gümüşsu sulama göletinden sağlayacakları su ile damlama usulüyle sulayacaklarını kaydetti.
GÜMÜŞSU YEŞİLE BÜRÜNECEK
Gerçekleştirdikleri projenin beldesine ekonomik katkısının yanında yeşile bürünmesine de yol açacağını anlatan Gümüşsu Belediye Başkanı Mehmet Adıgüzel,” Aynı zamanda heyelanı da önleyeceğiz. Projemizin değeri bu gün değil, en az 5 yıl sonra daha iyi anlaşılacak. Beldemizi bir yandan heyelandan kurtarırken, bir yandan yeşile bürüyeceğiz. En önemlisi de yatırımlarımı gerçekleştirebilmek için önemli bir gelir kaynağına kavuşacağız. Sonbahar döneminde dikeceğimiz 5 bin 300 dolayındaki ceviz ile ilgili her türlü bağlantımızı yaptık. Hiçbir sorun yok. Günü geldiğinde ceviz fidanlarını araziye dikeceğiz. Daha sonra da etrafını tel örgülerle çevirip koruma altına alacağız” şeklinde konuştu.

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com