Günay'a Gül Morali

Günay'a Gül Morali
'İnsanlık Anıtı' nedeniyle zor günler yaşayan Günay Gül'ün övgüleri moral verdi.

Başbakan Erdoğan'ın Kars'taki 'İnsanlık Anıtı' heykelini ucube olarak nitlelendirmesinin ardından güç günler yaşayan Kültür ve Turizm Bakanı Ertuğrul Günay, dün Cumhurbaşkanı Abdullah Gül'ün övgüleriyle moral buldu.
2010 Kültür ve Sanat Büyük Ödülü dün düzenlenen törenle sahiplerine verildi. Törende konuşan Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, arkeolojik zenginliklerin değerinin, ancak gün ışığına çıkması ve insanlığa sunulması halinde bir kez daha anlaşılacağını belirterek, “Bunları korumak, en iyi şekilde yaşatmak hepimizin görevidir” dedi. Törende bulunmaktan onur ve mutluluk duyduğunu söyleyen Gül, verilen ödüllerin devletin kültür, sanat ve bilim insanlarını ne kadar sahiplendiğinin işareti olduğunu söyledi. Gül, “İnanıyorum ki bu işaretten feyzalan herkes, aynı tavrı gösterecektir” dedi.

Kültür ve Turizm Bakanlığının son dönemde yürüttüğü çalışmaların takdire şayan olduğunu dile getiren Gül, Bakan Ertuğrul Günay'ı kutladı.

Türkiye'nin en zengin olduğu konuların başında arkeolojinin geldiğini belirten Gül, arkeolojik zenginlik açısından Türkiye ile karşılaştırılacak çok az ülke olduğunu söyledi.
Tarihçilerin yazılı metinlere bakarak, arkeologların ise çok daha derinliklere inerek tarihi aydınlattığını anlatan Gül, Türkiye'nin, coğrafi konumu ve gelmiş geçmiş bütün insanlık açısından bakıldığında olağanüstü zengin olduğunu vurguladı. Gül, “Bazen şu sözü hatırlıyorum; 'Ol mahiler ki derya içreler, deryayı bilmezler' misali bazen zenginliklerimizin farkında olmuyoruz, bazen çiğnediğimiz toprakların altında ne büyük hazineler olduğunun farkına varmıyoruz, bazen şehirlerin, beton binaların içine sıkışmış çok değerli eserlerin, fanus içinde korunması gereken eserlerin farkında olmuyoruz. Ama son yıllarda bu yönde büyük bir bilincin oluştuğunu memnuniyetle görüyoruz” dedi.

Hayat hikayeleri heyecan veriyor

Büyük ödüllerin sahipleri Prof. Dr. Halet Çambel ve Prof. Dr. Nimet Özgüç'ün Türk arkeolojik tarihine en büyük katkıyı veren iki değerli bilim insanı olduğunu belirten Gül, “Hayat hikayeleri heyecan veriyor. 50 yıldır, yarım asırlık profesörler. Bu yaşlarında da bu heyecanı sürdürdüklerini yakından biliyorum. Kendilerine milletimiz adına şükranlarımızı sunuyoruz. Çok daha uzun ömürler diliyoruz” dedi.
 

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com