Günay'dan Bağış'a yumurta atılmasına tepki

Günay'dan Bağış'a yumurta atılmasına tepki
Ertuğrul Günay, AB Bakanı ve Başmüzakereci Egemen Bağış'a yumurta atılmasından büyük üzüntü duyduğunu söyledi.

Kültür ve Turizm Bakanı Ertuğrul Günay, AB Bakanı ve Başmüzakereci Egemen Bağış'a yumurta atılmasından büyük üzüntü duyduğunu belirterek, ''AB'den sorumlu bir bakan arkadaşımız üniversiteye geliyor, bir heykel açılışına geliyor. Yani bir siyasi propagandaya gelmiyor, seçim döneminde değiliz, bu hırçınlık, öfke nedir'' dedi.

EgeArt Sanat Günleri etkinliğine katılım programını iptal eden Bakan Günay, Vali Cahit Kıraç ile bakım ve onarım çalışması yapılan Atatürk Müzesi'ni ziyaret etti. Günay, bir gazetecinin EgeArt Sanat Günleri etkinliğine katılımı iptal etmesinde, dün AB Bakanı Bağış'a yapılan yumurtalı saldırının etkili olup olmadığını sorması üzerine Günay, şöyle konuştu:

''Evet bir anlamda öyle oldu. Egemen bey benim çok sevip saydığım bir arkadaşımdır. Kardeşim kadar sevdiğim bir arkadaşımdır. Çok iyi niyetle dün kendi çalışmalarının ötesinde kültür ve turizm alanındaki çalışmalarımıza yardımcı olmak üzere buraya gelmişti. Fuarı birlikte açtık. Orada çok güzel bir konuşma yaptı.

Turizmin AB ve dünya barışı açısından ne kadar önemli olduğuna değinen veciz bir konuşma yaptı. Kendisine çok teşekkür ederim. Arkasından benim fuarda ev sahipliği yapmam, stantları gezmem, gala yemeğine ev sahipliği yapmam gerekiyordu. Yine bir yükümüzü paylaştı ve Ege Üniversitesinde bir sanat sergisi açılışına gitmişti.

Biz Türkiye'de üniversiteler çoğalsın eğitim kalitesi yükselsin, devletin katkılarıyla daha çok çocuğumuz bilgi, formasyon sahibi, iş ve meslek sahibi olsun istiyoruz. Dünya standartlarına ulaşmaya, üniversitelerin akreditasyonlarını dünya çapında gerçekleştirmeye çalışıyoruz. Dünyanın dört bir tarafında bizim öğrencilerimiz yüksek lisans için gidiyorlar. İçeride ve dışarıda yüksek eğitim almış arkadaşlarımız üniversitelerde hocalık yapıyorlar.

Türkiye'nin iyiliğine çalışıyoruz, eğitimin, kültürün, toplam yaşam kalitesinin yükselmesi için çalışıyoruz. Ama üç beş tane çağ dışı fikir sahibi gelip ilkel yöntemlerle üniversitede herhangi bir görüş açıklamaya gelmiş bulunan kamu yöneticilerine, hükümet, devlet yöneticilerine son derece üniversite adabıyla bağdaşmaz davranışlarda bulunuyorlar. Böyle bir olayın gerçekleşmesinden üzüntü duydum ve ben aynı üniversitede bu sabah yapacağım toplantıyı bu nedenle iptal ettim.''

Bakan Günay, üniversiteler ve sivil toplum örgütlerinin yaptığı kültür sanat etkinliklerine bakanlık olarak destekçi olmaya çabaladıklarını, İzmir'de de üniversiteleri ziyaret ettiğini, başka üniversitelerden de talepler geldiğini ifade ederek, ''Hepsine destek vermeye çalıştık. Ama gördüğümüz karşılık buysa... Bundan çok büyük üzüntü duyarak, bu nedenle sabah gitmeyerek bu üzüntümü yüksek sesle ifade etme imkanını kullanmaya çalıştım'' dedi.

Bir gazetecinin rektörle görüşüp görüşmedikleri yönündeki sorusu üzerine ise Günay, bir görüşme yapmadığını, ancak kendisini üniversiteden aradıklarını, bugün görüşeceklerini ifade etti.

Bakan Bağış'ın sağlık durumunun iyi olduğunu, ''önemli bir şeyinin olmadığını'' belirten Günay, ''Ama davranış çok çirkin. AB'den sorumlu bir bakan arkadaşımız üniversiteye geliyor bir heykel açılışına geliyor. Yani bir siyasi propagandaya gelmiyor, seçim döneminde değiliz, bu hırçınlık, öfke nedir- Türkiye'nin ileri gitmesine çalışan, gece gündüz uğraşan insanlara karşı bu düşmanlık sahipleri herhalde Türkiye'nin dostu olamazlar'' diye konuştu.

(UGK)

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
 • YGS'de ek süre bugün son15 Ocak 2012 Pazar 10:57
 • 1 milyon 800 bin kişiye uyarı15 Ocak 2012 Pazar 10:48
 • Karayoluna ilginç kavşak15 Ocak 2012 Pazar 10:43
 • İsrail'in ABD'yi deli eden planı15 Ocak 2012 Pazar 10:40
 • Suriye'de genel af15 Ocak 2012 Pazar 10:37
 • Cinnet geçirip ailesini katletti15 Ocak 2012 Pazar 10:13
 • Önce kaptan terketti15 Ocak 2012 Pazar 10:07
 • Tartışılan oyun sahnede15 Ocak 2012 Pazar 09:57
 • Başkent'te kar devam edecek15 Ocak 2012 Pazar 09:48
 • Domuz gribi geri döndü15 Ocak 2012 Pazar 09:37
   • Çok Okunanlar
     Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
     Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
     E-Posta: info@sansursuzhaber.com