Günay’dan “Fazıl Say” yorumu

Günay’dan “Fazıl Say” yorumu
Kültür ve Turizm Bakanı Ertuğrul Günay, piyanist ve besteci Fazıl Say'ın yargılanmasına ilişkin değerlendirmelerde bulundu.

Kültür ve Turizm Bakanı Ertuğrul Günay, piyanist ve besteci Fazıl Say'ın "Halkın bir kesiminin benimsediği dini değerlerini alenen aşağıladığı" iddiasıyla 1,5 yıla kadar hapis cezası istemiyle yargılanmasına ilişkin, “Hiçbir arkadaşımızın toplumun duygularını rencide ettiği iddiasıyla yargı önüne çıkarılmasını temenni etmem” dedi.

"SANATÇILARLA POLEMİĞE GİRMEM"

Kültür ve Turizm Bakanı Günay, yaptığı açıklamada, kendisinin, sanatçılarla polemik konusu olabilecek herhangi bir söz söylemekten özellikle kaçındığını söyledi.

“Adı geçen arkadaşımızla ilgili de bu hassasiyetimi hep söylemiştim” diyen Günay, “Ama arkadaşımız iyi cümleden bile bir tartışma konusu çıkarmakta özel bir gayrete sahip” ifadelerini kullandı.

Fazıl Say'ın hakkındaki davadan aklanmasını temenni ettiğini belirten Günay, “Hiçbir arkadaşımızın toplumun duygularını rencide ettiği iddiasıyla yargı önüne çıkarılmasını temenni etmem. Sanatçılar toplumun duygularına karşı elbette dikkatli, ölçülü ve saygılı olmalıdırlar. Umuyorum ki herkesi rahat ettiren bir karar verir mahkemeler” diye konuştu.

Günay, ayrıca söylediklerinin dışında tartışmaya dahil olmak istemediğini de vurguladı.

OLAYIN GEÇMİŞİ

Say'ın yazdığı bazı tweetlerde, İslam dinine ve Müslümanlara yönelik ağır hakaretler ederek, dini değerleri alenen aşağıladığını belirten Ali Emre Bukağılı, Turan Gümüş ve Orkun Şimşek adlı kişiler, sanatçı hakkında suç duyurusunda bulunmuştu.

Suç duyurusu üzerine İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı'nca başlatılan soruşturma kapsamında, İstanbul Cumhuriyet Savcısı Erhan Gülcan tarafından iddianame hazırlanmış ve iddianamenin İstanbul 19. Sulh Ceza Mahkemesi'nce kabulünün ardından Say, hakkında 1,5 yıla kadar hapis istemiyle dava açılmıştı.

Dün, İstanbul 19. Sulh Ceza Mahkemesi'nde görülen duruşmada savunmasını yazılı olarak sunan Say, dilekçesinde 5 Nisan 2012 tarihinde, sosyal paylaşım sitesi olan Twitter'de yazdıkları hakkında kendisine yöneltilen hiçbir suçlamayı kabul etmediğini aktarmıştı. Sanık Fazıl Say'ın duruşmalardan vareste tutulmasına karar veren hakim, duruşmayı ertelenmişti. (CTK)
 

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com