Günde 20 milyon metreküp gaz havaya uçuyor

Günde 20 milyon metreküp gaz havaya uçuyor
Irak'ta hergün petrol kuyularından çıkan 10 milyon dolar tutarındaki doğalgaz, değerlendirilemediğinden boşa yakılıyor.
Irak Petrol Bakanlığı Sözcüsü Asım Cihad, sadece Basra ilindeki 3 petrol yatağından petrolle çıkan ve değerlendirilemeyen 700 milyon kübikfeet (19 milyon 822 bin metreküp) doğalgazın boş yere yakıldığını ve ülkedeki diğer petrol yataklarından çıkan gazın hesaba katıldığında bu rakamın çok üzerinde bir rakamın ortaya çıktığını belirtti.
 
Gazın yakılmasını durdurmak için Petrol Bakanlığı olarak çok önemli adımlar attıklarını kaydeden Cihad, ''Bunun için oluşturulan Basra Gaz Şirketi, yaptığı yatırımlarla öncelikli işi yaklaşık 20 milyon metreküp gazın yakılmasına son vermek. Basra'daki petrol yataklarında petrol üretimi arttığında petrolle çıkan gazın miktarı 2 milyar kübikfeete (56 milyon 633 bin metreküpe) ulaşacak. Bunu faydalı bir enerjiye dönüştürmeye çalışacağız. Irak, sıvı gaz üretiminde önümüzdeki yılın sonunda kendi ihtiyacını karşılayacak duruma gelecek ve 2013 sonunda ya da 2014'ün başında üretim fazlası sıvı gazı ihraca çalışacağız'' diye konuştu.
 
Doğalgaz ihracatına elektrik santralleri ve petrokimya fabrikalarının ihtiyacını karşıladıktan sonra 2017'den itibaren ihracata başlayacaklarını bildiren Cihad, ''İhtiyacımızı karşıladıktan sonra 2017'den itibaren Avrupa'ya doğalgaz ihracatında Türkiye, çok önemli geçiş yeri olacak. Aynı şekilde Irak gazının diğer dünya ülkelerine ihracatında Basra Körfezi'nin önemli bir yer olacak'' dedi. (EAK)
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
   Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com