Günde 500 dolar alıyor, Türkiye'yi terk ediyor

Günde 500 dolar alıyor, Türkiye'yi terk ediyor
Botaş'ta günlüğü 500 dolara danışmanlık yapan Erkan Güneştutar ile yollar ayrıldı...

'Ülkeme hizmet etmek için dönmüştüm. Daha yüksek bir rakama tekrar yurtdışında çalışmaya başladım'

Botaş'ta günlüğü 500 dolara danışmanlık yapan Erkan Güneştutar ile yollar ayrıldı. Güneştutar, "1986 yılından beri yurtdışında çalışıyorum. Ülkeme hizmet etmek için dönmüştüm. Daha yüksek bir rakama tekrar yurtdışında çalışmaya başladım" diye üzüntüsünü dile getirdi.

Günlüğü 500 dolara danışman göreviyle enerji uzmanı Erkan Güneştutar ile anlaşarak, TBMM KİT Komisyon Üyeleri'nin yoğun eleştirilerine maruz kalan Botaş International Limited Şirketi, (BIL), bu sözleşmeyi feshetti. Güneştutar ile anlaşma yapıldığını komisyon toplantısında duyduğunu aktaran Botaş Genel Müdürü Fazıl Şenel, Teftiş Kurulu Başkanlığı'nca soruşturma başlattığını açıklamıştı.

'YURT DIŞINDA DAHA FAZLASINI ALIYORUM'

Sözleşmesinde, "Boğazlardaki tanker trafiğinin düzenlenmesi için araştırma yapmak" gibi görev tanımları bulunan Güneştutar, kendisine yönelen eleştiriler karşısında çok üzüldüğünü olduğunu vurgulayarak, "Yurt dışında başka bir firmada çalışmaya başladım ve bahsedilen rakamdan daha fazlasını alıyorum" dedi. Güneştutar, şunları söyledi: "BIL ile olan anlaşmam durduruldu. Şirket ile bir ilişkim kalmadı. BIL ile yaptığım anlaşma gizlilik taşıyordu. Gizlilik unsuru taşıyan bütün unsurlar Komisyon toplantısında bir bir açıklandı. Çok büyük hayal kırıklığına uğradım. Ben 1986'dan beri yurtdışında çalışıyordum. 24 yıl sonra ülkeme dönmüştüm, hizmet etmek için. Şu anda tekrar yurt dışında yabancı bir firmada çalışmaya başladım. Sıvılaştırma, doğalgaz konusunda Türkiye'nin önüne gelecek çok önemli anlaşmalar var. Bunların konuşulması gerekirken, bu konuların önemi dururken para konusu gündeme getirildi. "

'GÜNLÜK BRÜT 500 DOLAR'

Güneştutar'ın 22 Ekim 2011'e kadar, 1 yıllık yapılan sözleşmesinde alacağı ücret "BIL'ın talebine istinaden (call-out şeklinde) vereceği hizmetler için çalışılan tam gün başına günlük brüt 500 dolar danışmanlık ücreti ödenecektir" ifadesiyle aktarılırken, "İş amaç ve konusu" ise şöyle yansımıştı: "BIL yetkililerinin gerekli gördüğü hallerde ilgili konularda toplantılara katılacak. Dünya LNG piyasalarının takibi ve Türkiye'ye etkileri araştırılacak. Türkiye'nin LNG kontratlarını yenileme çalışmalarında fizibilite çalışması yapılacak. 'Türk Boğaz Geçişlerinde Tehlikeli Yük Taşıyan Tanker Trafiği'nin düzenlenmesi konusunda araştırma yapılacak ve diğer bakanlıklar da koordinasyon faaliyetlerine katkıda bulunulacak."

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com