Güneş enerjisi tesisinin temeli atıldı

Güneş enerjisi tesisinin temeli atıldı
Tavşanlı ilçesinde kurulan Organize Sanayi Bölgesinde ilk yatırım olan güneş enerjisi panelleri ve güneş enerjisinden elektrik enerjisi üretimi planlanan fabrikanın temeli atıldı.

Tavşanlı ilçesinde kurulan Organize Sanayi Bölgesinde ilk yatırım olan güneş enerjisi panelleri ve güneş enerjisinden elektrik enerjisi üretimi planlanan fabrikanın temeli atıldı.
Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı Elektrik İşleri Etüt Dairesi Genel Müdür Yardımcısı Atilla Gürbüz, Tavşanlı-Kütahya kara yolunun 19. kilometresindeki Organize Sanayi Bölgesindeki törende yaptığı konuşmada, Hükümet ve Bakanlığın yenilenebilir enerji üretimini desteklediğini belirterek, bu alanda Tavşanlı'da gerçekleştirilen yatırımın önemli olduğunu bildirdi.
AK Parti Kütahya Milletvekili Hüseyin Tuğcu da Hükümetin uygulamalarının, Türkiye'yi saygın ve gelişmiş ülkeler arasında yer almasını sağlayacağını ifade ederek, bu yatırımın ülkenin gelişmesi bakımından önemli olduğunu ve bu tür yatırımlara destek vereceklerini söyledi.
Tavşanlı Belediye Başkanı Mustafa Güler, bölgeye katkı sağlayacak, işsizlik sorununu çözecek, temiz enerji sisteminin yaygınlaştırılmasına katkıda bulunacak tesislerin bir an önce faaliyete geçmesini istediklerini anlattı.
Yenilenebilir enerji konusuna Türkiye'de önem verilmesinin sevindirici olduğunu dile getiren Güler, şöyle konuştu:
''Yenilenebilir temiz kaynaklar ön plana çıkarılarak çalışmalara başlandı. Güneş enerjisinden en verimli yararlanılabilen iller arasında Kütahya ve Afyonkarahisar ön sıralarda yer alıyor. AYT Grup Enerji firmasının bu yatırımı, bölgeye cazibe sağlayacaktır. AYT firmasına burada tahsis edilen alanda depolama ve üretim tesisleri düşünülüyor. Daha sonraki yıllarda evlerimizdeki elektrik tüketiminde de burada üretilecek panelleri kullanacağız.''
Yatırımcı AYT Grup Enerji şirketi Genel Müdürü Ahmet Arslan ise burada güneş enerjisinden elektrik ve panel üretiminin son teknolojiyle yapılacağını kaydetti.
Avrupalı ve ABD'li ortaklarıyla para kazanmaktan öte vizyon ve misyonları bulunduğuna işaret eden Arslan, ''Bu projede birinci hedefimiz para kazanmak değil. Bundan sonraki nesillere temiz bir çevre bırakmayı ve güneş enerjisinden üreteceğimiz enerjiyi diğer ülkelere pazarlayarak Tavşanlı'yı bu konuda merkez haline getirmeyi amaçlıyoruz'' dedi.
Arslan ilk olarak 250 kişi çalıştırılacak tesiste daha sonraki yıllarda 750 kişinin istihdam edilmesinin planlandığını bildirerek, bununla bölgedeki üniversite ve teknik lise mezunlarına iş imkanı sağlanacağını sözlerine ekledi.
Konuşmaların ardından butona basılarak, temele ilk harç döküldü.
Sermayesinin yarısı Avrupa ülkelerinden ortaklara ait AYT Grup Enerji tarafından 150 bin metrekare alanda 8 ayda tamamlanması ve 2010 yılının Mayıs ayında faaliyete geçirilmesi planlanan tesiste, güneş enerjisi panellerinin yanı sıra güneş enerjisinden elektrik enerjisi üretilip depolanacağı belirtildi.

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com