Güneş gözlüğünü moda için değil sağlığınız için takın

Güneş gözlüğünü moda için değil sağlığınız için takın
Havaların ısındığı ve güneşin iyiden iyiye kendini hissettirdiği şu günlerde uzmanlar, vatandaşların sağlıkları için güneş gözlüğü kullanmaları gerektiğini belirterek, bunun için de kaliteli ve ultraviyole ışınlarını iyi kıran gözlükleri tercih etmelerin

Havaların ısındığı ve güneşin iyiden iyiye kendini hissettirdiği şu günlerde uzmanlar, vatandaşların sağlıkları için güneş gözlüğü kullanmaları gerektiğini belirterek, bunun için de kaliteli ve ultraviyole ışınlarını iyi kıran gözlükleri tercih etmelerini tavsiye ediyor.
Uzmanlar, güneş gözlüklerinde ilk aranması gereken özelliğin ultraviyole ışınlardan en yüksek derecede koruma özelliği olması gerektiğini belirterek, özellikle son yıllarda ozon tabakasının incelmesiyle insanların maruz kaldığı C tipi ultraviyole ışınlarının göz sağlığını tehdit ettiğini dile getirdi. Güneş gözlüğü alınırken cam rengine de dikkat edilmesi gerektiğini ifade eden Uzmanlar, 'Biz özellikle gri, kahverengi ve yeşil tonlarının tercih edilmesini tavsiye ediyoruz. Bu renkte olan camlar, insanların çevrelerindeki renkleri algılamalarını bozmuyor ve rahat bir görüş sağlıyor. Koyu siyah renkleri ise tavsiye etmiyoruz, çünkü insanların renk algılamasını bozuyor ve görüş kalitesini düşürüyor. Biz normal ışığı yüzde 70-80 oranında kesen gözlükleri öneriyoruz' dedi.
'GÜNEŞ GÖZLÜĞÜ SAĞLIĞIMIZ İÇİNDİR'
İnsanların güneş gözlüğünü sağlıklarından çok güzel görünmek ya da moda olsun amacıyla kullandıklarını da dile getiren Uzmanlar, 'Güneş gözlüğü ve normal gözlükler birer aksesuar değildir. Bunlar göz sağlığımızı korumak için gerekli ürünlerdir. Bu nedenle gözlük seçerken moda ve diğer unsurlardan çok kalitesi ve yüze uyumluluğu dikkate alınmalıdır. Camlar kadar çerçevenin doğru seçimi de önemlidir. Yüze oturan ve insanı rahatsız etmeyen çerçeveler tercih edilmeli, sırf moda diye insanı rahatsız eden çerçevelerden uzak durulmalıdır. Aşırı büyük veya aşırı küçük çerçeveler yerine göze ve yüze tam oturan, herhangi bir harekette düşmeyecek türde çerçeveler tercih edilmelidir' şeklinde konuştu.
'UCUZ GÖZLÜK SAĞLIĞINIZDAN EDER'
Güneş gözlüğünde cam kalitesinin çok önemli olduğunu ve göz sağlığı için bu kaliteden ödün verilmemesi gerektiğini ifade eden uzmanlar, 'Özellikle sokakta satılan tezgah üstü gözlüklere vatandaşlarımız kesinlikle itibar etmemelidir. Bu gözlüklerin camları, güneş ışınlarını süzmez ve çeşitli göz hastalıklarına yol açabilir. Güneş gözlükleri Sağlık Bakanlığı tarafından sertifikalanan yerlerden alınmalıdır ve alınırken mutlaka sertifika veya belgesi olup olmadığı sorulmalıdır. Markasız, ucuz ve kalitesiz bir şey almak belki ekonomik olarak uygun olabilir ancak göz sağlığımızdan önemli değildir. Bu nedenle eğer alınacaksa biraz daha kaliteli ve uygun gözlükler tercih edilmelidir' diye konuştu.

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com