Güneş ve rüzgarla enerji tasarrufu sağladı

Güneş ve rüzgarla enerji tasarrufu sağladı
Afyon Kocatepe Üniversitesi (AKÜ) Teknoloji Fakültesi Elektrik Elektronik Mühendisliği Bölümü'nden bir öğretim üyesi ve iki yüksek lisans öğrencisinin geliştirdiği proje kapsamında iki laboratuvarda güneş ve rüzgar enerjileri kullanılarak, yılda 567 kilov

Bölümde görevli öğretim üyesi Doç. Dr. Yüksel Oğuz, bölümün laboratuvarlarındaki elektrik ihtiyacını karşılamak amacıyla 2010 yılının aralık ayında başladıkları proje çalışmalarını tamamlayarak, geçen yıl eylül ayından bu yana güneş ve rüzgar enerjilerini kullanıp elektrik ürettiklerini söyledi.

Laboratuvarların genel aydınlatması için gereken enerjinin, rüzgar ve güneşten karşılandığını belirten Doç. Dr. Oğuz, şöyle konuştu:

''Öğrencilerimle laboratuvarların genel aydınlatması için gerekli elektrik enerjisi ihtiyacını belirledik. Rüzgar, güneş hibrit güç enerji sisteminin boyutlandırmasını yaptık ve bu boyutlandırmaya göre sistemimizin kurulumunu gerçekleştirdik. Aynı zamanda rüzgar ve güneş güç üretim sisteminin yetmediği durumlar için 5-6 saatlik enerji ihtiyacını karşılayacak batarya grupları yerleştirdik. Yani rüzgar ve güneş enerjisi yeterli gelmediğinde 5-6 saat süreyle batarya grupları sayesinde enerji sağlayabilir duruma geldik. Laboratuvarların yanına kurulan güneş ve rüzgardan elektrik üreten sistem, fakülteye bağlı 'Kumanda Tekniği Laboratuvarı' ve 'Enerji Sistemleri ve Kontrol Laboratuvarı'nın günlük elektrik ihtiyacını karşılıyor.''

''Yıllık bazda enerjiden 52 kilovat saat tasarruf ettik''

Doç. Dr. Oğuz, enerjinin daha ekonomik kullanılması amacıyla genel aydınlatmanın denetimini de yaptıklarını anlattı.

Yıllık elektrik enerjisi üretim miktarının 567 kilovat saat olduğu bilgisini veren Doç. Dr. Oğuz, ''Yıllık bazda enerjiden 52 kilovat saat tasarruf ettik. Yani yüzde 20 oranında enerjiden tasarruf sağladık. Ürettiğimiz tüm elektriği kullanamıyoruz. Yıllık 365 kilovat saat elektrik fazlamız var'' dedi.

Doç. Dr. Oğuz, AKÜ Bilimsel Araştırma Projeleri Koordinasyon Birimi'nce sağlanan 21 bin lira maddi destekle projenin hayata geçirildiğini dile getirerek, destek verilmesi halinde daha büyük projeleri gerçekleştirebileceklerini belirtti.

Yeni projeler için destek beklediklerini kaydeden Doç. Dr. Oğuz, ''Üniversitemizin elektrik ihtiyacının tamamını karşılayabiliriz. Yerleşkenin dış aydınlatmasından başlasak bile çok büyük tasarruf sağlamış oluruz'' diye konuştu.

Doç. Dr. Oğuz, projelerinin geliştirilerek sanayi ya da farklı alanlarda kullanılabileceğine dikkati çekerek, özellikle sanayi tesislerinin kendi elektrik ihtiyaçlarını bu tür projelerle sağlayabileceğini göstermek istediklerini sözlerine ekledi. (VİK)

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
 • Dikkat! Bu yollar 2 gün kapalı02 Ocak 2015 Cuma 14:37
 • Zabıta ceza değil ödül dağıttı26 Aralık 2014 Cuma 15:50
 • İzmir yeni yıla 'Özlem'le girecek26 Aralık 2014 Cuma 15:48
 • İstanbul'da taksici eylemi26 Aralık 2014 Cuma 10:39
 • İstanbul’da 12 saatlik su kesintisi24 Aralık 2014 Çarşamba 13:00
 • Sis bir çöktü bir daha kalkmak bilmedi08 Aralık 2014 Pazartesi 14:56
 • Trafik polisine ceza kesildi01 Aralık 2014 Pazartesi 10:27
 • İçme suyuna kanalizasyon atığı karıştı!27 Kasım 2014 Perşembe 11:03
 • AKP'li başkandan tarihi itiraf!26 Kasım 2014 Çarşamba 09:34
 • Çeşme’nin ölüm fermanı19 Kasım 2014 Çarşamba 08:22
   • Çok Okunanlar
     Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
     Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
     E-Posta: info@sansursuzhaber.com