Güney Afrika Devlet Güvenlik Bakanı Cwele, Mısır'da

Güney Afrika Devlet Güvenlik Bakanı Cwele, Mısırda
Cwele, Mısır'daki yol haritasını desteklediklerini ve Hedasi Barajı konusundaki krizin çözümünde ara buluculuğa hazır olduklarını belirtti

KAHİRE (AA) - Resmi temasları kapsamında Mısır'ı ziyaret eden Güney Afrika Cumhuriyeti Devlet Başkanı Jacob Zuma'nın özel temsilcisi ve Devlet Güvenlik Bakanı Siyabonga Cwele, ülkesinin Mısır'daki yol haritasını desteklediğini söyledi.

Cwele, başkent Kahire'deki Dışişleri Bakanlığı binasında Mısır'ın Afrika'dan Sorumlu Dışişleri Bakan Yardımcısı Hamdi Luza ile düzenlediği ortak basın toplantısında, "Güney Afrika, Mısır'daki demokratik dönüşüme destek veriyor. Yol haritasının önemli adımlarından biri olan yeni anayasanın geçen ay onaylanmasından dolayı da Mısır halkını tebrik ediyoruz" diye konuştu.

Ülkesinin terörle mücadele konusunda Mısır'ın çabalarına destek verdiğini ifade eden Cwele, "Mısır halkı ve hükümetine karşı terör eylemlerinden dolayı endişeliyiz. Bütün terör eylemlerini kınıyoruz" şeklinde konuştu. 

Cwele, bu çerçevede, karşılıklı bilgi paylaşımında bulunma gibi birtakım işbirliği konularında Mısırlı yetkililerle uzlaşmaya vardıklarını dile getirdi.

Etiyopya-Mısır arasında Hedasi Barajı konusundaki krize yönelik soruyu ise Cwele, "Mısır, önemli bir ülke. Mısır'ın istikrarı Afrika kıtası için önemli. Bizler ülkedeki geçiş dönemini anlamak için buradayız. Eğer bizden Hedasi Barajı nedeniyle yaşanan kriz konusunda ara bulucu olmamız istenirse, buna hazırız" şeklinde yanıtladı.

Cwele, Müslüman Kardeşler Teşkilatı (İhvan) üyelerinden herhangi biriyle görüşüp görüşmediği konusundaki soruya da "İhvan'dan kimseyle görüşmedim. Zamanımız herkesle görüşmeye izin vermiyor. Dini liderler, sivil toplum kuruluşları ve önemli siyasi kişilerle görüştüm ancak herkesle görüşmem mümkün değil" sözleriyle karşılık verdi.

İhvan'ın terör örgütü sayılması konusunda ise Cwele, "Şu ana kadar Güney Afrika'da İhvan terör örgütü ilan edilmiş değil" ifadesini kullandı.

Güney Afrika Cumhuriyeti Uluslararası İlişkiler ve İşbirliği Bakanlığının Mısır'da 3 Temmuz'daki askeri darbenin ardından ülkenin seçilmiş ilk Cumhurbaşkanı Muhammed Mursi'nin görevden alınmasını "anayasaya aykırı değişiklik" olarak değerlendiren açıklaması, iki ülke arasında gerginliğe yol açmıştı.

Kaynak: Haber Kaynağı
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
 • Mersin İdmanyurdulu futbolcuların idmana çıkmaması23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • Brezilyada taraftarlara gözaltı23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • 12 bin yıl öncesinin taş işçiliğini öğreniyorlar23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü Kalın: (1)23 Şubat 2015 Pazartesi 15:23
 • Çavuşoğlunun telefon diplomasisi sürüyor23 Şubat 2015 Pazartesi 15:18
 • Ukraynadaki gelişmeler23 Şubat 2015 Pazartesi 15:18
 • Karşıyakada Yusuf Şimşek görevinden istifa etti23 Şubat 2015 Pazartesi 15:13
 • Meteorolojiden çok kuvvetli yağış ve denizlerde fırtına uyarısı23 Şubat 2015 Pazartesi 15:03
 • Fabrika işçilerinden eylem23 Şubat 2015 Pazartesi 15:03
 • Sinopta MERS virüsü şüphesi23 Şubat 2015 Pazartesi 14:58
 • Çok Okunanlar
   Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
   Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
   E-Posta: info@sansursuzhaber.com