Güney Çin Denizi'ndeki gerginlik

Güney Çin Denizindeki gerginlik
Çin Dışişleri Bakanı Vang, Vietnam Başbakan Yardımcısı ve Dışişleri Bakanı Pham ile telefonda görüştü

PEKİN/ŞANGHAY (AA) - Çin Dışişleri Bakanı Vang Yi, Vietnam Başbakan Yardımcısı ve Dışişleri Bakanı Pham Binh Minh ile telefonda Güney Çin Denizi'ndeki gerilimi ve Vietnam'da Çin şirketlerine ve vatandaşlarına karşı yaşanan şiddet olaylarını görüştü.

Şinhua ajansının haberine göre, Vang, "Çin'in durumu güçlü şekilde kınadığını ve ciddi şekilde karşı olduğunu" vurgulayarak, Vietnam yönetiminin bölgedeki şiddet olaylarında "kaçınılamaz ölçüde sorumlu" olduğunu söyledi.

Hanoi yönetimine "gerekli tüm önlemleri alarak Vietnam'daki Çin şirketleri ve Çin vatandaşlarının mal ve can güvenliğini garanti altına alma" çağrısında bulunan Vang, "Sözkonusu şiddet olaylarına karışanların, hukuk önünde yargılanarak, gerekli cezaların verilmesi gerektiğini" kaydetti.

Vang, Vietnamlı mevkidaşından Çin şirketleri ve vatandaşlarının konuyla ilgili tüm kayıp ve hasarlarının karşılanması talebinde de bulundu.

Vietnam Başbakan Yardımcısı ve Dışişleri Bakanı Pham ise konuya ilişkin soruşturmaların sürdüğünü, bini aşkın şüphelinin gözaltına alındığı bilgisini vererek, Hanoi yönetiminin gerekli önlemleri alarak Çinlilerin can ve mal güvenliğini teminat altına alacağını ifade etti.

 

- Çin, Vietnam büyükelçisini bakanlığa çağırdı

 

Diğer yandan Çin Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Hua Çunying, Vietnam'ın Pekin Büyükelçisi'nin Dışişleri Bakanlığı'na çağırıldığını belirterek, konuyla ilgili Vietnam nezdinde gerekli girişimlerin de yapıldığına dikkati çekti. 

Sözcü, Vietnam yönetiminin yabancı şirket ve vatandaşların güvenliğinin sağlanması için gereken önlemleri alması gerektiğini sözlerine ekledi.

Vietnam'da son olarak Güney Çin Denizi'ndeki ihtilaflı bölgede petrol platformu kurmasına tepki gösteren gruplar, Tayvanlılara ait bir çelik fabrikasına saldırarak bir Çinli işçinin hayatını kaybetmesine neden olmuştu.

Çin, 1974'te Vietnam ile yaptığı Parcel Adaları savaşının ardından denetimini ele geçirdiği ve Şişa Adaları olarak adlandırdığı bölgenin yakınına 1 Mayıs’ta dev bir petrol platformu kurma çalışmalarına başlamıştı.

Kaynak: Haber Kaynağı
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
 • Mersin İdmanyurdulu futbolcuların idmana çıkmaması23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • Brezilyada taraftarlara gözaltı23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • 12 bin yıl öncesinin taş işçiliğini öğreniyorlar23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü Kalın: (1)23 Şubat 2015 Pazartesi 15:23
 • Çavuşoğlunun telefon diplomasisi sürüyor23 Şubat 2015 Pazartesi 15:18
 • Ukraynadaki gelişmeler23 Şubat 2015 Pazartesi 15:18
 • Karşıyakada Yusuf Şimşek görevinden istifa etti23 Şubat 2015 Pazartesi 15:13
 • Meteorolojiden çok kuvvetli yağış ve denizlerde fırtına uyarısı23 Şubat 2015 Pazartesi 15:03
 • Fabrika işçilerinden eylem23 Şubat 2015 Pazartesi 15:03
 • Sinopta MERS virüsü şüphesi23 Şubat 2015 Pazartesi 14:58
   • Çok Okunanlar
     Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
     Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
     E-Posta: info@sansursuzhaber.com