Güney Sudan'da insani dram had safhada

Güney Sudanda insani dram had safhada
BM, Güney Sudan'da 5 milyon kişinin insani yardıma ihtiyacı olduğunu, 3.7 milyon kişinin de gıdasızlık nedeniyle hayati risk altında olduğunu bildirdi

BİRLEŞMİŞ MİLLETLER (AA) - BM İnsani İşler Koordinasyon Ofisi (OCHA) Operasyonlar Direktörü John Ging, Güney Sudan'da 3.7 milyon kişinin yüksek gıdasızlık riski altında olduğunu belirterek, bazı insanların yabani bitkilerin köklerini yiyerek hayatta kalmaya çalıştığını söyledi.

John Ging, Sudan ve Güney Sudan'da yaptığı incelemelerin ardından döndüğü New York'ta basın toplantısı düzenleyerek bölgedeki sıkıntıları gazetecilerle paylaştı.

Hem Sudan hem de Güney Sudan'da insani durumun son dönemde çok kötüleştiğini ifade eden Ging, çatışmalar nedeniyle evlerini terk eden insanların sayısında artış olduğunu kaydetti.

Dünyanın en genç ülkesi Güney Sudan'da geçen yıl aralık ayında şiddetlenen çatışmaların insani yardıma ihtiyacı dramatik düzeye çıkardığını vurgulayan Ging, "Güney Sudan'da çok korkunç olaylar dinledik. Yaşlı kadınlar tecavüze uğruyor. İnsanlar hayatta kalmak için yabani bitkilerinin köklerini yiyor. Çatışmaların durması ve gıda gönderilmesi için uluslararası kamuoyunun yardımını bekliyorlar" dedi.

- İnsanlar 3 ay boyunca düzenli yemek görmüyor

Ülkede yaşanan drama ilişkin rakamları da paylaşan Ging, yaklaşık 10 milyon nüfuslu ülkenin 5 milyonunun insani yardıma muhtaç olduğunu, 3.7 milyon kişinin ise gıdasızlık nedeniyle yüksek risk altında bulunduğunu kaydederek, bazı insanların 2-3 ay boyunca bir kez bile düzgün yemek yiyemediğini gördüklerini dile getirdi.

Ülke genelinde 700 bin kişinin yerlerinden edildiğini anlatan Ging, yaklaşık 250 bin kişinin çatışmalar nedeniyle komşu ülkelere sığındığını ifade etti.

John Ging, ülkede insani yardım çalışanlarının yaşadığı sıkıntılara da değinerek, Güney Sudan Hükümetinden yardım görevlilerine kolaylık sağlamasını talep ettiklerini belirtti.

Yardım konvoylarının sık sık kontrol noktalarında durdurulduğundan ve günlerce bekletildiğinden şikayet eden Ging, yardım fonlarının da yetersiz olduğunu kaydederek, 1.3 milyar dolarlık yardım talebinin henüz yüzde 24'ünün karşılandığını dile getirdi.

- Çocuklar savaşa itiliyor

Toplantıya katılan UNICEF Güney Sudan Temsilcisi Yasmin Haque da, ülkede 500 bin çocuğun gıdasızlıktan muzdarip olduğunu söyledi.

Gıdasızlığın yanı sıra çocukları tehdit eden en önemli sorunların güvenlik ve eğitim olduğunu kaydeden Haque, "Çocuklar, çatışmalar nedeniyle yerlerinden edilen aileleriyle birlikte savaşın en büyük mağdurları" dedi.

Haque, çocukların ülkedeki silahlı gruplar tarafından zorla silah altına alındıklarını da belirtti.

Dünyanın en genç ülkesi Güney Sudan'ın en büyük etnik gruplarını oluşturan Cumhurbaşkanı Salva Kiir'in bağlı olduğu Dinka ile darbe planladığı iddiasıyla görevden aldığı yardımcısı Riek Machar'ın Nuer kabileleri arasında 15 Aralık'tan bu yana çatışmalar yaşanıyor.

Kaynak: Haber Kaynağı
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
 • Mersin İdmanyurdulu futbolcuların idmana çıkmaması23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • Brezilyada taraftarlara gözaltı23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • 12 bin yıl öncesinin taş işçiliğini öğreniyorlar23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü Kalın: (1)23 Şubat 2015 Pazartesi 15:23
 • Çavuşoğlunun telefon diplomasisi sürüyor23 Şubat 2015 Pazartesi 15:18
 • Ukraynadaki gelişmeler23 Şubat 2015 Pazartesi 15:18
 • Karşıyakada Yusuf Şimşek görevinden istifa etti23 Şubat 2015 Pazartesi 15:13
 • Meteorolojiden çok kuvvetli yağış ve denizlerde fırtına uyarısı23 Şubat 2015 Pazartesi 15:03
 • Fabrika işçilerinden eylem23 Şubat 2015 Pazartesi 15:03
 • Sinopta MERS virüsü şüphesi23 Şubat 2015 Pazartesi 14:58
 • Çok Okunanlar
   Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
   Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
   E-Posta: info@sansursuzhaber.com