Güney Sudan'daki olaylar

Güney Sudan'daki olaylar
Güney Sudan'da hükümet güçleri ile eski cumhurbaşkanı yardımcısı Machar'ın liderliğindeki muhalif gruplar arasındaki çatışmalardan kaçan sığınmacılara gençler yardım elini uzattı- "Ülkem Uğruna Gençler" adlı bir hareket kuran gençler, hedeflerinin

ATİM SİMON - Güney Sudan'da hükümet güçleri ile eski Cumhurbaşkanı Yardımcısı Riek Machar'ın liderliğindeki muhalif gruplar arasındaki çatışmalardan kaçarak kamplarda ve dağlık alanlarda yaşayan sığınmacılara gençler yardım elini uzattı.

Güney Sudan'da yaşanan iç çatışmalar beraberinde askeri ve siyasi bölünmeyi getirirken, ülkenin içinde bulunduğu karanlık ve kötümser şartlar gençleri çözüm bulma arayışına itti. Hükümet güçleri ile eski Cumhurbaşkanı Machar'ın bağlı güçler arasında sürdürülen görüşmelerden gerçek bir uzlaşma çıkamamış olması üzerine bir araya gelen gençler "Ülkem Uğruna Gençler Hareketi" adlı bir hareket kurdu.

- İç çatışmayı durdurma çabaları

Ülkem Uğruna Gençler Hareketi, hedeflerinin ülkede kaybolan güveni yeniden tesis etmek ve halk arasında patlak veren iç çatışmayı durdurmaya yönelik çalışmalar yürütmek olduğunu açıkladı.

Güney Sudanlı gençler tarafından kurulan "Ülkem Uğruna Gençler" hareketinin koordinatörlüğünü üstlenen Estela Kaytano AA muhabirine, "Bomba, silah ve mermi sesleri arasında hepimiz dehşete düştüğümüz için bir şeyler yapmamız gerektiği fikrine kapıldık. Gençlerin ve aydınların bu ülke için bir şeyler yapmak istediğini görünce böyle bir organizenin gerekliliği fikri ortaya çıktı" dedi.

Ülkenin değişik bölgelerinden değişik sosyal sınıflarla birlikte çalıştıklarını, aralarında öğretim görevlisi, öğrenci, avukat, doktor, serbest meslek sahibi olan kadın ve erkeklerden oluşan 35 üyelerinin olduğunu belirten Kaytano, hedeflerinin ise tüm ülke genelindeki insanlara ulaşmak olduğunu söyledi.

Hareketin kurucularından biri olan Yar Medinek ise, faaliyetlerinin daha geniş kitlelere ulaşabilmesi için medyanın desteğine ihtiyaç duyduklarını ifade ederek, halk tarafından kabul gördüklerini ve desteklendiklerini dile getirdi.

İç karışıklığın ve başı bozukluğun olduğu bir ortamda halkın STK'lardan yapıcı eylemler yapmasını beklediğini dile getiren Medinek, şiddete uğramış insanlar için daha sağlıklı neler yapabileceklerinin yollarını araştırdıklarını kaydetti.

Şiddet ve savaştan kaçarak Birleşmiş Milletlere (BM) ait kamplara yerleşen sığınmacıların moralini düzeltmek amacı ile ülkenin tanınmış bir sanatçı grubunun "Ey Ülkem Güvenliğin İçin" adı altında canlı konser vermesi sağlandı. BM kampları dışında Cuba, Bor, Malakal ve Bentiu gibi şehirlerde de bu konserlerin aynısını verdiklerini söyleyen Medinek, savaştan etkilenen kişilere yardım götürdüklerini ifade etti.

Muhtaçlara dağıtılmak üzere ülkenin değişik yerlerindeki hayırseverlerden, başta gıda, elbise ve ilaç toplamaya başladıklarını dile getiren Medinek, toplanan yardımları Güney Sudan Kızıl Haç teşkilatı ile koordineli bir şekilde ihtiyaç sahiplerine dağıttıklarını aktardı.

- 200 bin kişi evini terketti

Güney Sudan vatandaşı Deng Hammad AA muhabirine yaptığı açıklamada, genç aktivistler, gazeteciler, doktorlar, aydınlar ve sanatçılar olarak düşkün olan herkese yardım etmeye çalıştıklarını ifade ederek, toplanan battaniye, giysi, gıda ve mutfak gereçlerini değişik merkezlerde toplayarak ihtiyaç sahiplerine ulaştırdıklarını belirtti.

BM Mülteciler Yüksek Komiserliği (BMMYK), çatışmalar nedeniyle ülke dışına kaçan Güney Sudanlıların sayısının 78 bine, ülkedeki BM kamplarına sığınanların 57 bine, 200 bin kişinin ise güvenli yer bulabilmek için evlerinden ayrıldığını bildirmişti.

Sudan'dan 9 Temmuz 2011'de yapılan referandumla ayrılan Güney Sudan Devlet Başkanı Salva Kiir Mayardit, 16 Aralık'ta ülkede eski yardımcısı Riek Machar'a bağlı milislerin başarısız darbe girişiminde bulunduklarını açıklamıştı. Söz konusu açıklamanın ardından hükümet güçleriyle Machar'a bağlı birlikler arasında çatışma çıkmıştı. Devam eden krize çözüm bulunması amacıyla hükümet yetkilileri ile darbe girişiminde bulunmakla suçlanan Machar'a bağlı heyet arasında yürütülen görüşmeler, Etiyopya'nın başkenti Addis Ababa'da, Hükümetlerarası Kalkınma Otoritesi'ne (IGAD) bağlı arabulucu heyetin yanı sıra ABD, Norveç ve Çin'den bazı yetkililerin katılımıyla 3 Ocak'ta başlamıştı. Perşembe akşamı da taraflar arasında çatışmaların durdurulmasını öngören bir anlaşma imzalanmıştı.

Muhabir: Sistem
Yayınlayan: Seyhan Sevinç

Kaynak: Haber Kaynağı
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
 • Mersin İdmanyurdulu futbolcuların idmana çıkmaması23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • Brezilyada taraftarlara gözaltı23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • 12 bin yıl öncesinin taş işçiliğini öğreniyorlar23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü Kalın: (1)23 Şubat 2015 Pazartesi 15:23
 • Çavuşoğlunun telefon diplomasisi sürüyor23 Şubat 2015 Pazartesi 15:18
 • Ukraynadaki gelişmeler23 Şubat 2015 Pazartesi 15:18
 • Karşıyakada Yusuf Şimşek görevinden istifa etti23 Şubat 2015 Pazartesi 15:13
 • Meteorolojiden çok kuvvetli yağış ve denizlerde fırtına uyarısı23 Şubat 2015 Pazartesi 15:03
 • Fabrika işçilerinden eylem23 Şubat 2015 Pazartesi 15:03
 • Sinopta MERS virüsü şüphesi23 Şubat 2015 Pazartesi 14:58
   • Çok Okunanlar
     Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
     Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
     E-Posta: info@sansursuzhaber.com