Güney Sudan'daki olaylar

Güney Sudandaki olaylar
Güney Sudan hükümeti heyeti, müzakerelerin başarısız olduğunu açıkladı

CUBA (AA) - Güney Sudan'daki krizin çözümü için Etiyopya'da Cumhurbaşkanı Salva Kiir Mayardit'in görevden aldığı eski yardımcısı Riek Machar liderliğindeki muhalif gruplar ile hükümet arasında yürütülen müzakerelerin başarısız olduğu bildirildi.

Etiyopya'nın başkenti Addis Ababa'da yürütülen müzakerelerde hükümeti temsil eden heyetin üyesi Enformasyon Bakanı Michael Makuei Lueth, Addis Ababa'dan dönüşünde Güney Sudan'ın başkenti Cuba'daki havaalanında basın açıklaması yaptı. 

Müzakerelerin, gündem maddeleri konusunda anlaşma sağlanamadığı için başarısız olduğunu ifade eden Lueth, arabulucu heyetin, ortaya koyduğu önerilerde diğer heyete (Machar yanlısı heyete) yakın olduğunu öne sürdü.

Lueth, "Arabulucu heyet, taraflara müzakerelerin bu ayın yirmisinde devam edeceğini iletti. Ancak bunun öncesinde Güney Sudan konusunda barışçıl çözümü görüşmek üzere 13 Mart'ta IGAD ülkeleri arasında olağanüstü bir toplantı yapma çağrısında da bulunacak" dedi. 

Enformasyon Bakanı, 20 Mart'ta müzakerelere devam edilmesi konusunda Güney Sudan hükümetinin görüşüne dair net bilgi vermezken, Machar yanlısı heyetten ise henüz açıklama yapılmadı. 

Krize çözüm bulmak amacıyla başlatılan müzakerelerde arabulucu olan Hükümetlerarası Kalkınma Otoritesi'ne (IGAD) bağlı heyet, dün, müzakerelerin ikinci turunun 20 Mart'ta devam edeceğini açıklamıştı.

Salva Kiir Mayardit'in, görevden aldığı yardımcısı Machar'ı 16 Aralık'ta başarısız bir darbe girişiminde bulunmakla suçlamasının ardından çok sayıda siyasi ve üst düzey askeri yetkili gözaltına alınmış, hükümet güçleri ile Machar'a bağlı gruplar arasında birçok bölgede çatışmalar yaşanmıştı. 

Krize çözüm bulunması amacıyla hükümet yetkilileri ile Machar'a bağlı heyetler arasında Etiyopya'nın başkenti Addis Ababa'da 3 Ocak'ta başlayan ve IGAD'a bağlı arabulucu heyetin gözetiminde yürütülen müzakerelerin ilk turu kapsamında, 23 Ocak'ta çatışmalara son verilmesini öngören bir anlaşma imzalanmıştı. Müzakerelerin 2. turu, 11 Şubat'ta başlamış ancak açılış oturumu dışında toplantı yapılmamıştı.

Kaynak: Haber Kaynağı
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
 • Mersin İdmanyurdulu futbolcuların idmana çıkmaması23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • Brezilyada taraftarlara gözaltı23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • 12 bin yıl öncesinin taş işçiliğini öğreniyorlar23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü Kalın: (1)23 Şubat 2015 Pazartesi 15:23
 • Çavuşoğlunun telefon diplomasisi sürüyor23 Şubat 2015 Pazartesi 15:18
 • Ukraynadaki gelişmeler23 Şubat 2015 Pazartesi 15:18
 • Karşıyakada Yusuf Şimşek görevinden istifa etti23 Şubat 2015 Pazartesi 15:13
 • Meteorolojiden çok kuvvetli yağış ve denizlerde fırtına uyarısı23 Şubat 2015 Pazartesi 15:03
 • Fabrika işçilerinden eylem23 Şubat 2015 Pazartesi 15:03
 • Sinopta MERS virüsü şüphesi23 Şubat 2015 Pazartesi 14:58
   • Çok Okunanlar
     Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
     Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
     E-Posta: info@sansursuzhaber.com