Güney Sudan'daki olaylar

Güney Sudandaki olaylar
Güney Sudan Cumhurbaşkanı Mayardit:

CUBA (AA) - Güney Sudan Cumhurbaşkanı Salva Kiir Mayardit, başkent Cuba'da uzlaşı toplantısı düzenleneceğini, ardından geçici hükümet kurulması için çalışmaların başlayacağını bildirdi. 

Eski yardımcısı Riek Machar ile ülkedeki savaşın sonlandırılması için kapsamlı barış anlaşması imzalayan Mayardit, Etiyopya dönüşü Cuba Havaalanı'nda gazetecilere yaptığı açıklamada, "Taraflar arasında nihai barış anlaşması imzalanıp, siyasi konularda uzlaşma sağlanmasından sonra başkent Cuba'da vatandaşlar arasında uzlaşı toplantısı düzenlenecek, ardından geçici hükümet kurulması için çalışmalar başlayacak" dedi.

Anlaşmanın üzerinden 1 gün geçmesine rağmen bazı ihlallerin olduğuna dikkati çeken Mayardit, "Machar'ın imzalanan anlaşmaya uyacağını açıklamasının üzerinden çok geçmeden birtakım ihlaller gerçekleşti. İsyancılar Birlik ve Yukarı Nil eyaletlerinde hükümet güçlerine ait bazı noktalara saldırdı" ifadesini kullandı.

Mayardit genel seçimlerin ise en az 2 yıl sonra yapılabileceğini kaydetti.

Mayardit ve Machar, geçen aralık ayındaki darbe girişiminden sonra ilk defa önceki akşam Etiyopya Başbakanı Hailemariam Desalegn, arabuluculuğunda bir araya gelmiş ve savaşın sonlandırılması için kapsamlı barış anlaşması imzalamıştı.

"Yol haritası" niteliğindeki anlaşma, 24 saat içinde ateşkesin sağlanması, çatışmalardan zarar görenlere insani yardımların ulaştırılması, geçiş hükümetinin kurulması, daimi bir anayasanın hazırlanması, BM ve uluslararası ajanslarla şartsız iş birliğine gidilmesini içeriyor.

Güney Sudan'da, Mayardit'in, 16 Aralık 2013'te görevden aldığı yardımcısı Riek Machar'ı darbe girişiminde bulunmakla suçlamasının ardından ordu ile Machar yanlıları arasında çatışmalar başlamıştı. 

Krize çözüm bulunması amacıyla hükümet yetkilileri ile Machar'a bağlı heyetler arasında Etiyopya'nın başkenti Addis Ababa'da 3 Ocak'ta başlayan ve IGAD'a bağlı arabulucu heyetin gözetiminde yürütülen müzakerelerin ilk turu kapsamında, 23 Ocak'ta çatışmalara son verilmesini öngören anlaşma imzalanmış ancak bu, kağıt üstünde kalmıştı. Taraflar son olarak insani yardımların ulaştırılması için güvenlik koridorları açılması konusunda anlaşmıştı.

Kaynak: Haber Kaynağı
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
 • Mersin İdmanyurdulu futbolcuların idmana çıkmaması23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • Brezilyada taraftarlara gözaltı23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • 12 bin yıl öncesinin taş işçiliğini öğreniyorlar23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü Kalın: (1)23 Şubat 2015 Pazartesi 15:23
 • Çavuşoğlunun telefon diplomasisi sürüyor23 Şubat 2015 Pazartesi 15:18
 • Ukraynadaki gelişmeler23 Şubat 2015 Pazartesi 15:18
 • Karşıyakada Yusuf Şimşek görevinden istifa etti23 Şubat 2015 Pazartesi 15:13
 • Meteorolojiden çok kuvvetli yağış ve denizlerde fırtına uyarısı23 Şubat 2015 Pazartesi 15:03
 • Fabrika işçilerinden eylem23 Şubat 2015 Pazartesi 15:03
 • Sinopta MERS virüsü şüphesi23 Şubat 2015 Pazartesi 14:58
 • Çok Okunanlar
   Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
   Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
   E-Posta: info@sansursuzhaber.com