Güneydoğu'da PKK Yası Başladı!

Güneydoğu'da PKK Yası Başladı!
12 PKK'lı teröristin öldürülmesi sonrasında Şırnak, Hakkâri ve birçok ilçede işyerleri açılmadı, 3 günlük yas ilan edildi..

Şırnak'ta PKK'lı 12 teröristin ölü ele geçilmesine tepki amacıyla Şırnak ile Cizre, Silopi, İdil, Uludere, Beytüşşebap ilçesinde '3 günlük yas' ilan edildi. Esnaf, dün işyerlerini açmadı.

Önceki akşam 4 PKK' lının cenazesinin getirildiği Şırnak Devlet Hastanesi çevresinde toplanan gruplar, “İntikam” diye sloganı atarken, BDP Şırnak İl Başkanı Abit İke ve Uludere Belediye başkanı Şükran Sincar'ın da aralarında bulunduğu bir grup BDP'li, çatışmanın çıktığı ve 3 PKK'lının cesedinin bulunduğu Yemişli köyüne hareket etti. İdil'de ise, Köy Korucuları Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği'ne molotof kokteyli saldırı düzenlendi.

Festivaller iptal edildi
Öldürülen 12 PKK'lı için Şırnak ve ilçelerinde esnaf dün kepenk kapattı. Uludere ile Cizre İlçe Belediyesi'nin düzenlemek istedikleri festivaller iptal edilirken, Şırnak ve ilçelerinde “3 gün yas” ilan edildi.
BDP'nin Şırnak'tan bağımsız milletvekili olarak desteklediği Hasip Kaplan önceki gece saat 23.00'da hastaneye gelerek otopsi işlemlerini sürdüren savcılarla görüştü.

Kaplan, şunları söyledi: “Burada 12 gerilladan 4 tanesinin cenazesi bulunuyor. Her gün operasyonlarla gelen cenazeler sıkıntı yaratıyor. Bu tür şeyleri siyasete malzeme etmek, kan ve kasetler üzerinden iktidar hesapları yapmak hiçbir kimseye hayır getirmez. Hükümete de getirmez. Hele hele bu seçim sürecinde, ateşkes sürecinde operasyonların sürdürülmesini gerçekten halkımız lanetliyor artık. Ama çok ciddi vahim sonuçları olan bir durumla karşı karşıyayız.” BDP'nin ilçe binalarındaki tabelalarının üzerine yası simgeleyen siyah bezler asıldı.

Hakkari ve Yüksekova'da da dün işyerleri açılmadı. Sadece fırın ve eczaneler açıldı. “Yas” ilan edilen Hakkari ve Yüksekova'da düğünlerde müzik çalınmaması istendi.
Bu arada öldürülen 12 PKK için, dün BDP'nin Ağrı'daki seçim bürosu açılışında saygı duruşunda bulunuldu. BDP'liler, seçim bürosunun kapısına siyah bez üzerine '12 gülümüzü saygıyla anıyoruz' yazısını astı.

 

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
   Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com