Günlük 1 Dolara Yaşam

Günlük 1 Dolara Yaşam
GÜL-DER Başkanı Dr. Kayahan Bolel Gül-Der üyeleriyle beraber Afrika ülkerinden olan Tanzanya'ya yapmış oldukları gezi ile ilgili basın açıklaması gerçekleştirdi. Bolel Tanzanya'da insanların günlük bir dolarla yaşadıklarını söyledi.

GÜL-DER Başkanı Dr. Kayahan Bolel Gül-Der üyeleriyle beraber Afrika ülkerinden olan Tanzanya'ya yapmış oldukları gezi ile ilgili basın açıklaması gerçekleştirdi. Bolel Tanzanya'da insanların günlük bir dolarla yaşadıklarını söyledi.

GÜL-DER Başkanı Dr. Kayahan Bolel Gül-Der üyeleriyle beraber 23 Ocak Cuma günü Tanzanya ve Dubai ülkelerini kapsayan bir gezi yaptıklarını açıkladı. Bolel Kamu ve özel sağlık kuruluşlarında çalışan hekimlerin de eşlik ettiği gezinin amacını şöyle açıkladı: ''Tanzanya'da açılmış olan Türk Okulları'nın faaliyetlerini yerinde görmek, mevcut durumlarını değerlendirerek Afrika Kıtası'nda yer alan diğer ülkelerde açılması planlanan Türk Okulları için işleyişi belirledik. Ayrıca bölge halkının ve okullarımızda yer alan öğrenci ve öğretmenlerin sağlık taramalarının yapılması varsa ilaç desteğinin ve tıbbi desteğin sağlanması konusunda Tanzanya'da yaşayan insanlara yadımcı olduk.''dedi.
Tanzanya'nın batlı ülkeler tarafından sömgürge olarak kullanıldığını da hatırlatan Dr. Bolel ülkede yaşayan insanların günde ancak bir öğün yemek yediklerini belirtip, ayrıca insanların bir dolara günlük temel ihtiyaçlarını karşılamaya çalıştıklarını söyledi. Buna rağmen Tanzanya'da tropik meyvelerin yoğun olarak yetiştiğini belirtti.Tanzanya hükümetinin Türkiye'den yatırım beklediklerini de açıkladı.
Dr. Kayahan Bolel, bu çerçevede Tanzanya'nın başkenti Dar-ul Selam ve Tanzanya Birleşik Cumhuriyetleri'ne bağlı Zanzibar Adaları'nda yer alan 5 Türk Okulunu ziyaret ettiklerini söyledi. Türk Okulları'nın ziyareti sırasında bu okullarda görev alan ve Türkiye'yi bu noktada temsil eden öğretmenlerin Türkçe'yi Afrikalı çocuklara öğretmek için verdikleri uğraş ve emeğin görülmeye değer nitelikte olduğunu belirtti. Zor şartlar altında bölge halkının önyargılarını kırma adına verilen mücadelenin ve bu mücadele sonunda gelen başarıların takdirle karşılandığını belirten Dr. Bolel Türk Okulları'nın Tanzanya genelinde yakalamış olduğu başarı seviyesinin de, Afrikalı öğrencilerin Türkçe'ye olan ilgisi ve Türkiye'ye karşı oluşmuş olan sempatinin gurur verici olduğunu ayrıca belirtti.
Dr. Bolel, gezi sırasında amaçlanan sağlık taramalarının da ilgili hekimler tarafından özverili bir şekilde sunulduğunu söyledi. Özellikle çocuk, cildiye ve pskiyatri başta olmak üzere ortopedi, fizik tedavi, kadın doğum, dahiliye, kardiyoloji ve diğer hekimlik dallarında muayene edilen hastaların tedavileri planlanarak gerekli tıbbi desteğin yanı sıra ilaç desteğinin de sağlandığını ifade etti.
Taramaların öncelikle Türk okullarında çalışan öğretmenlere ve ailelerine uygulandığını söyleyen Dr. Bolel, daha sonraki aşamalarda Türk okullarında okuyan öğrencilerin de gerekli olan taramalardan geçirildiğini söyledi.
Dr. Bolel, sağlık hizmetlerinin çok yetersiz olduğu bir ülke olan Tanzanya'da yaptıkları muayenelerde temel ihtiyaçların başında gelen beslenme ve barınma gibi ihtiyaçların bile devlet yönetimi tarafından karşılanamadığını gözlemlediklerini açıkladı. Ayrıca ilaçların son derece sınırlı olduğu Tanzanya'da doğru tanı koyma adına yapılacak olan tetkiklere yönelik olarak teknoloji yoğunluklu tıbbi cihazın neredeyse hiç bulunmadığını da belirtti.
Ziyaretin son günü Tanzanya'da bulunan Türkiye Büyükelçisi Şandel Gürbüz'ü ziyaret ettiklerini Tanzanya'da yapılması muhtemel sağlık yatırımları ve diğer ekonomik yapılanmalar hakkında büyükelçi ile görüş alışverişinde bulunduklarını söyledi.(M.AKSU)

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
   Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com