"Günü 1 elmayla geçiren gençler biliyoruz"

Günü 1 elmayla geçiren gençler biliyoruz
Sağlık Bakanlığı İzmir Tepecik Eğitim ve Araştırma Hastanesi Diyetisyeni Mutlu: "Sosyal paylaşım sitelerinden diyet önerisi alanların yanı sıra 0 bedene inenlerin fotoğrafları da gençleri olumsuz etkiliyor. Günü 1 elmayla geçiren gençler olduğunu biliyoru

İZMİR (AA) - Sağlık Bakanlığı İzmir Tepecik Eğitim ve Araştırma Hastanesi Diyetisyeni Meltem Mutlu, yaz aylarına formda girmek isteyenlerin, sosyal paylaşım sitelerindeki diyet önerilerinden etkilendiğini belirterek "0 beden" olmak isteyen gençlerin günü bir elma ile geçirdiğini söyledi. 

Mutlu, AA muhabirine yaptığı açıklamada, hastaneye gelenlerin daha çok insülin direnci ve böbrek şikayeti gibi kronik rahatsızlıklar nedeniyle zayıflamak istediğini belirtti.

Yaz aylarına girerken zayıflamak isteyenlerin sosyal paylaşım sitelerindeki popüler diyet programlarına yöneldiğini kaydeden Mutlu, sağlıklısız programlarla zayıflayanlardan yüzde 60'ının verdiği kiloları 5 yıl içinde geri aldığını anlattı.

Yapılan her yanlış diyetin metabolizmaya darbe anlamına geldiğini söyleyen Mutlu, "Tek tip beslenmeye dayalı diyetler var. Ömür boyu lahana çorbası içerek beslenemeyiz ya da sadece soğan suyu tüketemeyiz. Son zamanlarda çok sık olarak yeşil kahvenin zayıflattığını okuyoruz. Bir gün yeşil kahve, bir gün üzüm çekirdeği peşinde koşuyoruz. Bunların zayıflatmadığını bilmemiz gerekiyor. Zayıflamak için mucizevi bir besin aramayalım" dedi.

- "Yalancı kilo kaybı" aldatmasın

Sosyal paylaşım sitelerinin insanlar üzerinde çok etkili olduğunu, sitelerde paylaşılan diyet önerilerini hemen uygulayanların bulunduğunu kaydeden Mutlu, şöyle devam etti: 

"Sanal ortamda şimdi yeşil kahve diyeti moda, bir ara protein diyeti gündemdeydi. Bu bilgiler sorgulanmalı. Örneğin, yüksek proteinli diyet yapmanın zararı var. Dengeli enerji almamız gerekiyor. Besinimizin yüzde 55-60'ını karbonhidrat, yüzde 12'sini protein, yüzde 25-30'unu yağlar oluşturmalı. Protein diyeti yaptığımızda böbreklere yük oluyor ve kolestrolümüzün artmasına neden oluyor."

- ''0 bedenler olumsuz etkiliyor"

Sosyal paylaşım sitelerinin kilo vermek isteyenler için bir başka tuzağının daha olduğunu anlatan Meltem Mutlu, zayıflayanların fotoğraflarını görenlerin de olumsuz etkilendiğini kaydetti.

Sağlıksız diyet programı uygulasa bile bir kişinin 0 bedene indiğinde fotoğraflarını sosyal paylaşım siteleri aracılığıyla paylaştığını vurgulayan Mutlu, "Zayıflayanlar durumlarını hemen paylaşıyorlar ama bunların temelinde yanlış diyetler yatıyor. Bu fotoğrafları görünce günü 1 elmayla geçiren gençler olduğunu biliyoruz" diye konuştu. 

Dünya Sağlık Örgütü'nün verilerine göre aylık 2-4 kilogram kaybın normal olduğunu, kısa sürede 10 kilogram kaybeden bir kişinin vücudundan ödem attığını ve yalancı kilo kaybı yaşadığını aktaran Meltem Mutlu, uzun süredir diyet yaptığını söylediği halde kilo veremeyenlerin de hastaneye gelip yardım istediğini anlattı.

Kronik hastalıkları bulunanları öncelikle hekime yönlendirdiklerini kaydeden Meltem Mutlu, sonra da kişiye özel beslenme programları hazırlanması gerektiğini ifade etti.

Hiçbir besinin tek başına zayıflatmayacağını ya da şişmanlatmayacağını söyleyen Mutlu, sağlıklı beslenerek kilo vermek isteyenlere kahvaltı yapmaları, bol su ve sebze tüketmeleri ve aktif bir yaşam benimsemeleri önerisinde bulundu. 

 

Kaynak: Haber Kaynağı
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
 • Mersin İdmanyurdulu futbolcuların idmana çıkmaması23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • Brezilyada taraftarlara gözaltı23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • 12 bin yıl öncesinin taş işçiliğini öğreniyorlar23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü Kalın: (1)23 Şubat 2015 Pazartesi 15:23
 • Çavuşoğlunun telefon diplomasisi sürüyor23 Şubat 2015 Pazartesi 15:18
 • Ukraynadaki gelişmeler23 Şubat 2015 Pazartesi 15:18
 • Karşıyakada Yusuf Şimşek görevinden istifa etti23 Şubat 2015 Pazartesi 15:13
 • Meteorolojiden çok kuvvetli yağış ve denizlerde fırtına uyarısı23 Şubat 2015 Pazartesi 15:03
 • Fabrika işçilerinden eylem23 Şubat 2015 Pazartesi 15:03
 • Sinopta MERS virüsü şüphesi23 Şubat 2015 Pazartesi 14:58
 • Çok Okunanlar
   Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
   Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
   E-Posta: info@sansursuzhaber.com