Gurbetçiler tatil için geldi

Gurbetçiler tatil için geldi
Yıllar önce Almanya başta olmak üzere çeşitli Avrupa ülkelerine göç ederek bu ülkelere yerleşen Simavlılar yaz ayının gelmesiyle memleketlerine tatil için dönmeye başladı.

Yıllar önce Almanya başta olmak üzere çeşitli Avrupa ülkelerine göç ederek bu ülkelere yerleşen Simavlılar yaz ayının gelmesiyle memleketlerine tatil için dönmeye başladı.
Gurbetçi yoğunluğu nedeniyle Simav'ın 25 bin olan nüfusu bugünlerde 30 bine çıktı. İlçe merkezinin her köşesinde ortaya çıkan lüks yabancı plakalı araçlar görenleri şaşkına çeviriyor. Kısa süreli de olsa nüfus artışına en çok esnaflar seviniyor. Gurbetçilerin geleceği yaz ayı için hazırlık yapan esnaf, nişan, düğün ve sünnet törenleri için yapılacak alışverişlerle satışlarını artırmayı planlıyor.
Gurbetçiler ise en fazla hemşerilerinin kendilerini Almancı olarak görmelerinden şikayetçi oluyor. Almanya'da yabancı, Türkiye'de Almancı olmak istemediklerini vurgulayan Simavlı gurbetçiler, izine gelip yakınlarıyla hasret gidermek için bir yılı iple çektiklerini, memleketlerine geldiklerinde ise bir yabancı gibi görülmelerinin kendilerini üzdüğünü dile getiriyorlar.
Almanya'da artık hayatın eskisi kadar kolay olmadığını savunan 20 yıllık gurbetçi Mehmet Yabantaş, Almanya'ya ilk gidenlerle şimdiki kuşak arasında yaşanan farklılıklara dikkat çekerek,” Gurbette doğup büyüyen bir çocuk ne kadar Türk kültürüyle yetişse de yakın arkadaşları, okulu, işi orda olduğu için bizler kadar vatan özlemi çekmiyor. Almanya'ya ilk giden vatandaşlarımızın ailesi, bazılarının eşi, bazılarının arkadaşları Türkiye'de olduğundan daha çok hasret çekiyordu. Özellikle emekli olan vatandaşlarımız hızla kesin dönüş yapıyor. Orda çektikleri sıkıntıları, hasreti bir nebze olsun unutmak için emekli olunca Türkiye'deki evlerinde yaşamayı tercih ediyorlar” dedi.
Belediye Başkanı Kasım Karahan, gurbetçilerin rahat ve huzurlu bir tatil geçirmesi için önlemlerin alındığını söyledi. Karahan,”Misafirlerimizin tatillerini refah içinde geçirmesini istiyoruz. ilçe genelinde önlemlerimizi artırdık. Gurbetçilerimize belediyemizle olan resmi işlemlerinde elimizden geldiğince yardımcı olacağız. Misafirlerimizin çoğu tatile özel araçlarıyla gelmiş, trafikte dikkatli olmalarını istiyoruz. Kazasız, belasız bir tatil geçirmeleri için bizlerde çalışacağız” dedi.

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com