Gurbetçilerden Türk Kızılayına destek

Gurbetçilerden Türk Kızılayına destek
Almanya'nın Aachen Belediyesinin Türk asıllı Meclis Üyesi Ağırman, gurbetçilerin organizasyonuyla toplanan nakdi bağışı, insani yardım operasyonlarında kullanılmak üzere Türk Kızılayı Genel Başkanı Akar'a teslim etti

ANKARA (AA) - Amanya'nın Aachen kentinde yaşayan gurbetçilerin organizasyonuyla toplanan nakdi bağış, insani yardım operasyonlarında kullanılmak üzere Türk Kızılayına teslim edildi.

Türk Kızılayı Genel Başkanı Ahmet Lütfi Akar, Aachen Belediyesinin Türk asıllı Meclis Üyesi Ahmethicri Ağırman ve ailesini makamında ağırladı.

Akar, yaptığı konuşmada, kısa süre önce Ağırman'ın daveti üzerine Aachen'a gittiklerini ve unutamayacakları güzel bir gezi olduğunu söyledi.

Aachen'da Türk kolonisinin güzel etkinliklerine, Alman vatandaşlarıyla entegrasyonuna şahit olduklarını anlatan Akar, "Alman ve Türklerden oluşan bir koronun varlığını, bu koronun, bu insanların, aynı zamanda Türkiye'deki afetler ve güney komşumuz Suriye'de meydana gelen insan odaklı afetler için yardım toplama faaliyetinde bulunduklarını gördük ve çok memnun olduk" ifadesini kullandı.

Aachen Belediye Başkanı Marcel Philipp'in de desteğiyle toplanan bir miktar paranın bugün sembolik olarak kendilerine teslim edileceğini belirten Akar, iki halk arasında köprü kurdukları için Ağırman ve Aachen'daki Türk kolonisini tebrik etti.

Bunun önemli bir bağış olduğunu ve kendilerini yüreklendirdiğini dile getiren Akar, bunun için Türk Kızılayının seçilmesinden de gurur ve memnuniyet duyduklarını kaydetti.

Ağırman da Marcel Philipp ve Aachen halkının selamlarını iletti.

Türkiye'deki Suriyeli mülteci sayısının 750 bini aştığını anlatan Ağırman, bütün Avrupa'da ise bu sayının 60 bin olduğuna işaret etti.

Bu konuda Avrupa'dan aktif destek sağlanması, sembolik de olsa başlangıç yapılması ve Türkiye'ye sahip çıkma adına yol alınması gerektiğini düşündüklerini belirten Ağırman, bunun üzerine bir süre önce Türk Kızılayı Başkanı Akar'ı Aachen'a davet ettiklerini anımsattı.

Aachen hakkında bilgi veren Ağırman, kentte Suriyeli mülteci sayısını artırmayı istediklerini bildirdi. 

Ağırman, daha sonra, 4 haftada toplandığını belirttiği yaklaşık 11 bin avroluk bağış çekini Akar'a teslim etti. Ağırman ve Akar, birbirlerine hediye takdiminde bulundu.

Kaynak: Haber Kaynağı
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
 • Mersin İdmanyurdulu futbolcuların idmana çıkmaması23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • Brezilyada taraftarlara gözaltı23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • 12 bin yıl öncesinin taş işçiliğini öğreniyorlar23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü Kalın: (1)23 Şubat 2015 Pazartesi 15:23
 • Çavuşoğlunun telefon diplomasisi sürüyor23 Şubat 2015 Pazartesi 15:18
 • Ukraynadaki gelişmeler23 Şubat 2015 Pazartesi 15:18
 • Karşıyakada Yusuf Şimşek görevinden istifa etti23 Şubat 2015 Pazartesi 15:13
 • Meteorolojiden çok kuvvetli yağış ve denizlerde fırtına uyarısı23 Şubat 2015 Pazartesi 15:03
 • Fabrika işçilerinden eylem23 Şubat 2015 Pazartesi 15:03
 • Sinopta MERS virüsü şüphesi23 Şubat 2015 Pazartesi 14:58
 • Çok Okunanlar
   Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
   Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
   E-Posta: info@sansursuzhaber.com