Gürbüz Evren Yazdı: ”Anayasa Mahkemesi ’Kılıç'ını neden çekti?"

Gürbüz Evren Yazdı: ”Anayasa Mahkemesi ’Kılıç'ını neden çekti?"
AYM'nin, iktidarı kızdıran HSYK kararının arkasında ne var? Siyaset Bilimci Gürbüz Evren, Sansürsüz Haber için yazdı...

Anayasa Mahkemesi, HSYK’da Adalet Bakanı’nın yetkilerini iptal eden karar başta olmak üzere, AKP Hükümetini zor duruma düşürecek birçok yeni karar açıkladı.
 
Herkes şimdi neler oluyor diye soruyor. En kolay açıklama ise bu işi Cemaatin yaptığı yönünde. Öyle ya, AKP-Cemaat kavgası tüm hızıyla sürerken, Cemaate operasyon söylentileri gündemdeyken, buna inanmak insanlara daha mantıklı geldi.
 
Kimileri de, “Anayasa Mahkemesi Başkanı Haşim Kılıç Cumhurbaşkanlığına oynuyor. Aday olacak. Yüksek Mahkeme bu yüzden demokrasi şampiyonluğuna soyundu” yorumunu yapıyor.
 
Ben, soru cevap yöntemini severim.
 
Ağustos ayında Türkiye’nin en önemli olayı ne olacak?

Tabi ki Cumhurbaşkanlığı seçimi.
 
Bu seçim için AKP kanadında kimlerin ismi öne çıkıyor?

Abdullah Gül ve Recep T Erdoğan.
 
İkili arasındaki ilişkiler nasıl?

Gezi Parkı olayları ile birlikte artan uluslararası tepkilerden sonra ikilinin yolları yavaş yavaş ayrılmaya başlamıştı. Gül, birçok yasa değişikliğini onaylarken, bir yandan da eleştirilerini, çekingelerini ve uyarılarını dile getirmişti. Erdoğan’ın politikalarından giderek daha çok rahatsız olan Batı ise Gül’ün Cumhurbaşkanlığına devam etmesini istediğini her fırsatta gösterdi. Üstüne üstlük, “Gül mü olsun Erdoğan mı” sorusu ile AKP’nin gizlice yaptırdığı tüm kamuoyu yoklamalarında Gül’ün adı çıktı. Anketlerin belki de en önemli ayrıntısı, Gül’ün oy oranının daha ilk turda seçimi kazanacak kadar yüksek olmasıydı. Bu da Erdoğan’ın sinir katsayısını artırdı.
 
Haşim Kılıç, Başbakan Erdoğan’a mı yoksa Cumhurbaşkanı Abdullah Gül’e mi yakın?
 

Haşim Kılıç’ın, 1980 askeri darbesinin öncesinden itibaren Abdullah Gül ile çok iyi ilişkileri vardır. Bu ilişkiler yıllar içinde daha da gelişerek bugünlere gelmiştir. Gül, Kılıç için büyük önem taşır. Kılıç hep Gül’ün yanında olmuştur.
 
Haşim Kılıç, Erdoğan’ın mı yoksa Gül’ün mü Cumhurbaşkanı olmasını istiyor?

Tabi ki Gül’den yana tavrını koyuyor.
 
Hepsi iyi hoş, ama Anayasa Mahkemesi’nin böylesine önemli kararları neden 11 Nisan’da geldi?
 

Çünkü 10 Nisan’da çok önemli bir buluşma vardı. Cumhurbaşkanı Abdullah Gül ile Başbakan Erdoğan, Çankaya Köşkünde görüştü. Konu Cumhurbaşkanlığı adaylığı idi. Bu buluşmadan dışarıya bilgi sızmadı. Ancak görünen köy kılavuz istemez. Gül yerinde kalmak istiyor, Erdoğan ise ömür boyu dokunulmazlık kazanacağı Cumhurbaşkanlığı koltuğuna oturmayı hedefliyor. Dolayısıyla, görüşmenin hangi havada geçtiğini söylemeye gerek yok. Söz konusu kamuoyu araştırmaları Gül’ün de elinde olduğu için bunları da hatırlattı.
O görüşmede olup biteni ise Haşim Kılıç’ın bilmesinden daha doğal bir şey yok.
 
İşte bu görüşmenin ardından Anayasa Mahkemesi’nden gelen böylesine önemli kararların, kimi zor duruma düşürmeyi hedeflediğini tahmin etmek için kâhin olmaya gerek yok. Anlayacağınız kardeşler arasındaki Cumhurbaşkanlığı koltuğu kavgasında, Haşim Kılıç, Gül’den yana tavır koyarak, Erdoğan’ı bu sevdadan vazgeçemeye zorluyor.
 
Eğer taraflar aralarında bu işi tatlıya bağlayamaz ve Erdoğan geri adım atmaya ikna edilemez ise bundan sonraki darbe, Mansur Yavaş’ın Ankara seçimleri için yapacağı başvurunun kabul edilmesi olacaktır. Bunu, sıralamaya yerimin yetmeyeceği ve Türkiye gündemini allak bullak edecek bir takım başvuruların da karara bağlanması izleyecektir. Lütfen zahmet edip, Anayasa Mahkemesi’nde bekleyen başvuruları ve başvuru sinyali verilmiş konuları inceleyin, ne demek istediğim daha net anlaşılacaktır.
 
Erdoğan’ın buna tepkisi ne olacak diye soranlara hemen söyleyeyim, bunun dumanı yakında Burhan Kuzu’dan çıkacak. Konuşmaya çalıştım, ama ser verdi, sır vermedi. Ancak ben yine de anlayacağımı anladım. Onu da yazarız.
 
Gürbüz Evren / Siyaset Bilimci 
 

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com