Gürbüz Evren Yazdı: ”Erdoğan Neden Başsağlığı Diledi?”

Gürbüz Evren Yazdı: ”Erdoğan Neden Başsağlığı Diledi?”
Ermenilere başsağlığı dileyen Başbakan Erdoğan’ın ince hesapları... Siyaset Bilimci Gürbüz Evren, SANSÜRSÜZ HABER için yazdı.

ANALİZ | SANSURSUZHABER.COM

BAŞSAĞLIĞI , NEDEN ŞİMDİ?

Türkiye Cumhuriyeti tarihinde Başbakan düzeyinde bir ilk yaşandı ve Erdoğan, 1915 olaylarının yıldönümü vesilesiyle, Ermenilere taziye mesajı yayınlandı. Acılarını paylaştı. Dünya bunu konuşuyor, Türkiye bu açıklamayı anlamaya çalışıyor. Şimdi soralım, yaklaşık 12 yıldır iktidarda olan Erdoğan, neden önceki yıllarda değil de, bu yıl, 1915 olaylarında ölen Ermenilerin torunlarına başsağlığı diliyor?

BATI İLE ARAYI DÜZELTME HESABI...

Gezi olayları ve 17 Aralık Yolsuzluk ve Rüşvet Operasyonu nedeniyle Erdoğan, dünya kamuoyunda çok ama çok zor duruma düşmüştü. Kısa bir süre önce yapılan 30 Mart Yerel Seçimlerine yönelik hile ve usulsüzlük iddiaları ile buna bağlı olarak YSK’nın tavrı Erdoğan’ın durumunu daha da kötüleştirmişti. Yurtdışından hemen her gün sert tepki ve açıklamalar geliyordu. Yayınlanan uluslar arası raporlarda Erdoğan Hükümeti yerden yere vuruluyordu.

Yukarıda sıraladığım olaylardan ötürü başta ABD ve AB olmak üzere Batılı ülke ve kuruluşların gözünde Erdoğan, tükenme ve silinme noktasına gidiyordu. İşte tam bu sırada Erdoğan çok güzel bir zamanlama ile Batının gözünde itibarını yükselteceğini, eskisi gibi olmasa bile yine destek alacağını, kısacası durumu kurtaracağını düşündüğü adımı attı. Bu adım da, Batılı ülke ve kuruluşların çok hassas olduğu, Türkiye’ye uzun yıllardır baskı yaptığı Ermeni iddiaları konusunda oldu. 1915 olaylarında ölen Ermenilerin torunlarına başsağlığı diledi. Anlayacağınız, herkes 23 Nisan’daki bayrama yoğunlaşmışken, Erdoğan 24 Nisan’ı bugünden hedefledi. Yine gündemi belirledi ve değiştirdi.

Erdoğan’ın Batı ile arayı düzeltme hesabında, Cumhurbaşkanlığı seçimi de vardır. Batılılar, Erdoğan’ın Cumhurbaşkanı olmasına sıcak bakmıyor. ABD, bu düşüncesini, Ankara’da görev yapmış eski Amerikan büyükelçileri aracılığı ile 3 kez Erdoğan’a iletti. Gül’ün devam etmesinden yana olduğunu bildirdi. Dolayısıyla Başbakan, attığı bu adımla Cumhurbaşkanı seçildiğinde de, ABD ve Batılı ülkelerin Ermeni politikalarına uyumlu olacağının mesajını verdi.

ABD'DEN ÖNCE TÜRKİYE...

Son önemli konu ise Ermeni iddialarına en büyük desteğin olduğu ABD ile ilgilidir. Dünya kamuoyu, her yıl olduğu gibi bu yıl da Amerikan Başkanı’ndan gelecek 24 Nisan açıklamasını beklerken, Erdoğan ön alarak, tüm dikkatleri üstünde topladı. Obama’nın elini rahatlattı. Dolayısıyla Amerikan Başkanı’nın hangi ifadeleri kullanacağının önemi kalmadı. Türkiye’nin Başbakanının başsağlığı dilediği yerde, Obama soykırım dese ne olur, demese ne olur havası yayılmaya başladı.

Cumhurbaşkanlığı seçimleri öncesi Erdoğan’ı Batılıların gözünde puan kazandıracak tek konu Ermeni iddialarında, Türkiye tarihinde bir ilke imza atmaktı. Gelinen noktada “Soykırımı kabul ediyoruz” ya da “Ermenilerden özür diliyoruz” demek ile “1915 Olaylarında hayatını kaybeden Ermenilerin torunlarına başsağlığı diliyoruz” demek arasında, yapacağı ilk etki açısından büyük bir fark yoktur.

Erdoğan, Türkiye’nin çok ama çok hassas olması gereken konuda, kendi itibarını kurtarmak için ileri de başımıza büyük dertler açacak bir konuyu koz olarak kullanmıştır. Türkiye gibi bir ülkenin Başbakanı, Ermeni iddiaları gibi hayati bir konuda bir ilke imza atıp, Başsağlığı dilemenin diplomatik ve siyasi sonuçlarını hesap etmesi beklenir. Ama görünen o ki, “Aman canım, altı üstü bir başsağlığı, büyütecek ne var” diyenlerin sesi daha çok çıkacak, Türkiye’den daha büyük adımları atmasına yönelik beklentilerin kapısının açıldığı ise unutulacak. 

BUGÜN BAŞSAĞLIĞI DİLEYEN...

Şimdi sorulması gereken soru ise, “Erdoğan’ın Ermeni iddiaları konusunda yaptığı çıkışın Batılıları etkileyip etkilemeyeceği, Başbakan’ın durumunu kurtarıp kurtarmayacağıdır. Batılıların, “Bugün başsağlığı dileyen, yarın özür diler” beklentisine girdiğini kimse göz ardı etmesin.

Kısacası, beklentinin boyutu, Türkiye’ye zarar verecek kadar büyütülmüştür. Bu olay, kendini kurtarmaya çalışanların, ülkenin çıkarlarını nasıl hiçe saydığının en iyi örneğidir.

Gürbüz Evren
Siyaset Bilimci

ANALİZ  | SANSURSUZHABER.COM

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
   Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com