Gürcistan Ortodoks Kilisesi Patriği 2. İlia Erzurum'da

Gürcistan Ortodoks Kilisesi Patriği 2. İlia Erzurumda
Patrik Yardımcısı Caparidze: "İki ülke arasında dostluk ve iyi ilişkiler vardır. Bu dostluğumuz ve iyi ilişkilerimiz inşallah devam edecektir"

ERZURUM (AA) - Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Mehmet Görmez'in davetlisi olarak Türkiye'de bulunan Gürcistan Ortodoks Kilisesi Patriği 2. İlia, Erzurum'a geldi.

Uçakla Erzurum'a gelen İlia ile bareberindekileri, havalimanında İl Müftüsü Hasan Çınar ile Gürcistan'dan gelen heyet karşıladı. İlia, daha sonra Palandöken Dağı'na giderek, bir otelde istirahat etti.

Müftü Çınar tarafından Müceldili Konağı'nda verilen yemeğe, Patrik Yardımcısı Tengiz Caparidze, Türkiye Cumhuriyeti Tiflis Büyükelçiliği Din Hizmetleri Müşaviri Ahmet Erdem ile Gürcistan'dan gelen heyet katıldı.

Misafirlere Erzurum'un yöresel lezzetlerinden cağ kebabı, kadayıf dolması, ayran ve Türk kahvesi ikram edildi.

Patrik Yardımcısı Caparidze, gazetecilere yaptığı açıklamada, Erzurum'da bulunmaktan mutluluk duyduğunu belirterek, "İki ülke arasında dostluk ve iyi ilişkiler vardır. Bu dostluğumuz ve iyi ilişkilerimiz inşallah devam edecektir. Ayrıca burada bulunmaktan çok büyük mutluluk duyuyorum. Biz her zaman Erzurum'u çok seviyoruz. Çünkü tarihi bağlarımız var" diye konuştu.

Müftü Çınar da Diyanet İşleri Başkanı Görmez'in davetlisi olarak Türkiye'de bulunan Gürcistan Ortodoks Kilisesi Patriği 2. İlia ile heyetinin bugün Erzurum'da ziyaretlerde bulunacağını söyledi.

Heyetin kentte bulunmasından duyduğu mutluluğu ifade eden Çınar, "Sizlerle beraber olmaktan mutluyuz. İnşallah burada Erzurum'un güzel yerlerini sizlere gezdireceğiz. İki halk arasındaki dostluğun devamı bizi her zaman sevindirmiştir. Tarihten gelen bu dostluk inşallah devam edecektir" dedi.

Bir gazetecinin, "Öşvank Manastırı'nda restorasyon çalışması yapılacak mı? Gürcistan'da da bir cami vardı. Karşılıklı olarak bunların restorasyonuyla ilgili bir çalışma var mı?" sorusunu Tiflis Büyükelçiliği Din Hizmetleri Müşaviri Erdem, şöyle yanıtladı:

"Öşvank ve İşhan kiliseleri, tarihi kiliselerdir. Tabii bu bizim ortak kültürel değerlerimizdir. Sadece Gürcü tarafının değil, sadece bizim değil tarihi açıdan bir döneme aittir. Gürcistan ile Türkiye'nin kültür bakanlıkları arasında 2007 yılında bir anlaşma yapılmıştır ama henüz imzalanmamıştır. Bu anlaşmaya göre, Gürcistan'da bulunan Ahmediye Camisi ve Medreseleri onarılacaktır, karşılığında İşhan veya Öşvank kilisesi. Gürcü tarafı 2011 yılının sonunda çalışma başlattı. 2012 yılında da tamamladı. Ahıska bölgesindeki Ahmediye Camisi ile Medreselerini onardı. Buna karşılık Türkiye tarafı da İşhan Kilisesi'ni onarmakta. Tamamlanmak üzeredir. Öşvank Kilisesi'nin onarımı da gündemdedir. Buna karşılık Batum'da Aziziye Camisi onarılacaktır. Bunlar kültür bakanlıklarının gündeminde olan konular."

Tiflis Din Hizmetleri Akademisi Restorasyon Fakültesi Bölüm Başkanı Davit Tariel de ortak çalışmalardan olumlu sonuçlar alındığını belirterek, "Dostluk ziyaretinde bulunduk. Dünkü görüşmelerimize göre ortak komisyon kurulacak ve bunlar değerlendirilecek" ifadelerini kullandı.

Konuşmaların ardından Gürcistan heyeti, Erzurum Müzesi'ni gezdi. Heyettekiler, Uzundere ilçesindeki Öşvank Kilisesi'nden daha önce çalınan ve jandarma tarafından müzeye teslim edilen taşları inceledi, fotoğraf çektirdi.

Bu arada, Erzurum Büyükşehir Belediye Başkanı Mehmet Sekmen, Palandöken Dağı'ndaki otelde istirahat eden Gürcistan Ortodoks Kilisesi Patriği 2. İlia ile görüştü.

Kaynak: Haber Kaynağı
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
 • Mersin İdmanyurdulu futbolcuların idmana çıkmaması23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • Brezilyada taraftarlara gözaltı23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • 12 bin yıl öncesinin taş işçiliğini öğreniyorlar23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü Kalın: (1)23 Şubat 2015 Pazartesi 15:23
 • Çavuşoğlunun telefon diplomasisi sürüyor23 Şubat 2015 Pazartesi 15:18
 • Ukraynadaki gelişmeler23 Şubat 2015 Pazartesi 15:18
 • Karşıyakada Yusuf Şimşek görevinden istifa etti23 Şubat 2015 Pazartesi 15:13
 • Meteorolojiden çok kuvvetli yağış ve denizlerde fırtına uyarısı23 Şubat 2015 Pazartesi 15:03
 • Fabrika işçilerinden eylem23 Şubat 2015 Pazartesi 15:03
 • Sinopta MERS virüsü şüphesi23 Şubat 2015 Pazartesi 14:58
 • Çok Okunanlar
   Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
   Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
   E-Posta: info@sansursuzhaber.com