Gürcistan Ortodoks Kilisesi Patriği 2. İlia Erzurum'da

Gürcistan Ortodoks Kilisesi Patriği 2. İlia Erzurumda
İlia, Erzurum'un Uzundere ilçesindeki Öşvank Kilisesi'ni ziyaret etti

ERZURUM (AA) - Gürcistan Ortodoks Kilisesi Patriği 2. İlia, Uzundere ilçesindeki Öşvank Kilisesi'ni ziyaret etti.

Erzurum'a gelen İlia ile beraberindekiler, Gürcü Kralı Kuropalat Adernese'nin oğulları tarafından 963-973 yılları arasında yaptırılan Uzundere ilçesindeki Öşvank Kilisesi'ne geldi.

İlia'nın kiliseye girmesinin ardından Ortodoks rahibeleri tarafından ilahiler söylendi. İlia, burada mum yakarak dua etti.

Gürcistan Patrikhanesi Başpiskoposu ve Gürcistan Akademisi Rektörü Giorgi Zuyadace, yaptığı açıklamada, Diyanet İşleri Başkanı Mehmet Görmez ile Patrik İlia arasında yapılan görüşmelerin çok önemli olduğunu söyledi.

Bu görüşmelerin daha ciddi adımlar atılmasını sağlayacağını belirten Zuyadace, "Biz İslam dinine çok saygı duyuyoruz. Şu anda Gürcistan'da 313 cami faaliyette, sayısı artıyor ve biz bunu memnuniyetle karşılıyoruz. Biz her türlü desteği vermeye hazırız. Gürcistan Ortadoks Kilisesi elinden gelin yapıyor. Orada İslam dinine mensup insanlar kendi dinlerini rahatça yaşasınlar, istedikleri gibi hayatlarını sürdürsünler, bizde umut ediyoruz ki bizim dinimizin mensupları da Türkiye'de rahat istedikleri gibi yaşayabilsinler" diye konuştu.

- "İslam alemine bütçeden para ayırdık"

Zuyadace, Gürcistan Devleti'nin aldığı kararı anlatarak, "Gürcistan Devleti bütçesinden artık tüm İslam alemine bütçeden para ayıracak bundan sonra. Komünist zamanından bizler gibi oradaki Müslüman insanların da uğradıkları zararları karşılanacak" dedi.

Gürcistan'daki 313 camide Müslümanların kendi dinlerini yaşayabildiğini ifade eden Zuyadace, Türkiye'de çok sayıda din mensubu olduğunu fakat herhangi bir kilisenin faaliyette olmadığını öne sürdü.

Öşvank Kilisesi'nin Gürcistan için çok büyük önem taşıdığını vurgulayan Zuyadace, şöyle devam etti:

"Öşvank Kilisesi'nin yapımı sırasından Gürcistan bütünlüğü sağlanmıştır. Bütünlüğün simgesi olduğu için bizim için önemli. Gürcistan Kültür Bakanlığı, İslam'a ait ve Müslümanlara ait yerlerin ve camilerin restorasyon çalışmalarını başlattı. Bizim için Türkiye'de bulunun kiliseler çok önemli ve bunların koruma altına alınması bizi memnun ediyor. Biz Türk hükümetinden memnunuz, Gürcistan Ortadoks Kilisesi olarak bu adımlar atıldı ve restorasyon çalışmaları başlatıldı. Buradaki ortak miras koruma altında. Sayın Diyanet İşleri Başkanı Görmez ile görüştük ve bir heyet oluşturularak komisyon kurulacak. Bu çalışmalarla bu mirası nasıl daha iyi koruyabiliriz, eski haline nasıl getirebiliriz diye yapılacak çalışmaları birlikte yürüteceğiz."

Ortodoks Kilisesi Patriği 2. İlia ve beraberindekiler, daha sonra Artvin'nin Yusufeli ilçesindeki İşhan Kilisesi'ne gitti.

Kaynak: Haber Kaynağı
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
 • Mersin İdmanyurdulu futbolcuların idmana çıkmaması23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • Brezilyada taraftarlara gözaltı23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • 12 bin yıl öncesinin taş işçiliğini öğreniyorlar23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü Kalın: (1)23 Şubat 2015 Pazartesi 15:23
 • Çavuşoğlunun telefon diplomasisi sürüyor23 Şubat 2015 Pazartesi 15:18
 • Ukraynadaki gelişmeler23 Şubat 2015 Pazartesi 15:18
 • Karşıyakada Yusuf Şimşek görevinden istifa etti23 Şubat 2015 Pazartesi 15:13
 • Meteorolojiden çok kuvvetli yağış ve denizlerde fırtına uyarısı23 Şubat 2015 Pazartesi 15:03
 • Fabrika işçilerinden eylem23 Şubat 2015 Pazartesi 15:03
 • Sinopta MERS virüsü şüphesi23 Şubat 2015 Pazartesi 14:58
 • Çok Okunanlar
   Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
   Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
   E-Posta: info@sansursuzhaber.com