Gürcistan'daki tutuklu ve hükümlü Türk vatandaşları

Gürcistandaki tutuklu ve hükümlü Türk vatandaşları
Gürcistan Mağduru Aileleri Derneği Başkanı Kaputoğlu: "Türk makamları Gürcü vatandaşlara nasıl anlayışla bakıyorsa, aynı anlayışı Türkler olarak biz de Gürcü makamlarından beklemekteyiz"

RİZE (AA) - Gürcistan Mağduru Aileleri Derneği Başkanı Nuriye Kaputoğlu, "Türk makamları Gürcü vatandaşlara nasıl anlayışla bakıyorsa, aynı anlayışı Türkler olarak biz de Gürcü makamlarından beklemekteyiz" dedi.

Kaputoğlu, gazetecilere yaptığı açıklamada, Gürcistan'da ticaret yapan veya bu ülkeye turist olarak giden Türk vatandaşlarının çeşitli gerekçelerle tutuklandığını savunarak, dört yıldır dernek olarak mağdur vatandaşların sorunlarını çözmek için çaba harcadıklarını belirtti.

Mücadele ettikleri yolda kendilerinden desteğini esirgemeyen Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'a teşekkür eden Kaputoğlu, "Bizi Gürcistan zulmünden kurtaran Başbakanımıza her daim duacıyız. Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, Gümrük ve Ticaret Bakanı Hayati Yazıcı da bu zorlu yolculukta bizlere büyük katkı sağlamıştır. Dört yıl sonunda Gürcistan Büyükelçiliği ve Batum Konsolosluğumuzun gayretleri ile 120 kişi af ve uzlaşma yolu ile özgür kalmıştır. Halen Gürcistan ceza evlerinde 40 vatandaşımız bulunmaktadır. Bunlardan 13'ü hükümlü, 20'si tutuklu, 7'si de Interpol tarafından yakalanmıştır" diye konuştu.

Kaputoğlu, amaçlarının herkesi toptan suçsuz ilan etmek olmadığını vurgulayarak, şöyle devam etti:

"Kurunun yanında yaşın da yanmasını istemiyoruz ve bunun için mücadele ediyoruz. Hangi ülke vatandaşı olursa olsun din, dil, ırk ayrımı yapmadan suçsuz olan insanlara suç atmaya ve hiç kimsenin masum insanlara zulmetmeye hakkı yoktur. Gürcistan hükümetinden talebimiz, adaletin ve hukukun üstün olmasını sağlamalarıdır. Yargının da bağımsız olmasını bekliyoruz çünkü Gürcistan Türklerin gözünde korkulu bir devlet haline gelmiştir artık Gürcü polisine, adaletine güvenmek istiyoruz. Türk makamları, Gürcü vatandaşlara nasıl anlayışla bakıyorsa, aynı anlayışı Türkler olarak biz de Gürcü makamlarından beklemekteyiz. İki dost, komşu ve akrabalık bağları olan ülkeyiz. Bizlere yakışan dostça, huzurlu ve birlik içinde yaşamaktır."

Gürcistan'a giden Türk vatandaşlarına dikkatli olmaları tavsiyesinde bulunan Kaputoğlu, şunları kaydetti:

"Öncelikle Gürcistan, kolay para kazanılan bir ülke olarak görülmemeli. Yeşil ve kırmızı reçeteli ilaç kullanan vatandaşlarımız, zor durumda ve sıkıntıya düşmemeleri için kesinlikle ilaçlarıyla Gürcistan'a girmemeliler. Trafik cezaları en fazla bir ay içinde ödenmeli, alkollü araç kullanılmamalı, kimseden kesinlikle emanet paket alınmamalıdır. Gürcistan'a iş amaçlı gidenler, konsolosluğumuzun hukuk danışmanına başvurmadan, başkalarının sözüyle iş yapmamalı. Gürcistan'da avcı çok, Türk vatandaşlarının av olmaması gerekiyor."

Kaynak: Haber Kaynağı
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
 • Mersin İdmanyurdulu futbolcuların idmana çıkmaması23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • Brezilyada taraftarlara gözaltı23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • 12 bin yıl öncesinin taş işçiliğini öğreniyorlar23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü Kalın: (1)23 Şubat 2015 Pazartesi 15:23
 • Çavuşoğlunun telefon diplomasisi sürüyor23 Şubat 2015 Pazartesi 15:18
 • Ukraynadaki gelişmeler23 Şubat 2015 Pazartesi 15:18
 • Karşıyakada Yusuf Şimşek görevinden istifa etti23 Şubat 2015 Pazartesi 15:13
 • Meteorolojiden çok kuvvetli yağış ve denizlerde fırtına uyarısı23 Şubat 2015 Pazartesi 15:03
 • Fabrika işçilerinden eylem23 Şubat 2015 Pazartesi 15:03
 • Sinopta MERS virüsü şüphesi23 Şubat 2015 Pazartesi 14:58
   • Çok Okunanlar
     Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
     Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
     E-Posta: info@sansursuzhaber.com