Gürcistan'ın Trabzon Başkonsolosu Kalandadze'den TGC'ye ziyaret

Gürcistanın Trabzon Başkonsolosu Kalandadzeden TGCye ziyaret
Kalandadze: "Mart ve mayıs ayları içerisinde gümrükte tek pencere sistemine geçeceğiz"

TRABZON (AA) - Gürcistan'ın Trabzon Başkonsolosu Paata Kalandadze, mart ve mayıs aylarında "gümrükte tek pencere" sistemine geçeceklerini bildirdi.

Kalandadze, Trabzon Gazeteciler Cemiyetini (TGC) ziyaret ederek, TGC Başkanı Turgut Özdemir ve yönetim kurulu üyeleriyle sohbet etti.

Türkiye'de özellikle Doğu Karadeniz ve Trabzon basınını takip ettiklerini belirten Kalandadze, "Basının ne kadar ciddi çalıştığının habercisiyiz. Bu gücü birlikte kullanmalıyız. Bu bölgede gelişen bilgileri bizim tarafın duyması hem de aynı şekilde Gürcistan'ın buradaki vatandaşlara haber duyurması çok önemli" diye konuştu.

Kalandadze, Gürcistan ve Türkiye ilişkilerinin çok eskiye dayandığını ifade ederek, "İki ülke arasındaki ilişkilerde en büyük rolü bu bölge yapıyor. Diyebiliriz ki bu bölge iki ülke arasındaki ilişkilerde köprü görevi üstleniyor. Ülkeler arasında siyasi iktidar ve etkiler başkentlerde kurulu ama bu ilişkilerin kurulması için bölgelerden gelen destek çok önemlidir" dedi.

Hangi ülkeden olursa olsun herkesin haber alma hakkının olduğunu vurgulayan Kalandadze, sözlerini şöyle sürdürdü:

"Bu haktan herkes yararlanmalıdır. Benim görevlerimden biri de bu ülke hakkında doğru ve gerçek haberlerin insanlara verilmesinin sağlanmasıdır. Basın mensubu arkadaşlarla bu ilişkiler iyi olmadığında benim bunu yapmam mümkün olmayacaktır. Bu nedenle basın mensubu arkadaşlarla işbirliğinde olmak isterim."

Kalandadze, mart ve mayıs aylarında "gümrükte tek pencere" sistemine geçeceklerini vurgulayarak, "Bu durum iki ülke arasında ne kadar güven verici ve iyi ilişkilerin olduğunun göstergesidir. İnsanların bu sayede daha rahat gidiş gelişleri sağlanacaktır. Türk tarafında Sarp geliştirme çalışmalarını başlattık ve bu sisteme geçtikten sonra da zaman daha kısa olacak. Buradaki işlemler daha kısa tutulacak" ifadelerini kullandı.

Kalandadze, Türk iş adamlarının Gürcistan'da önceki yıllara oranla daha rahat iş yaptıklarını da belirterek, demiryolu projesiyle ilgili bilgilendirmede bulundu.

TGB Başkanı Özdemir ise ziyaretten duyduğu memnuniyeti dile getirerek, TGC hakkında Kalandadze'ye bilgi verdi.

Trabzon'da medya sektöründe binin üzerinde çalışan olduğunu kaydeden Özdemir, "TGC'nin 300 üyesi var. Bizim üyelik şartlarımız oldukça zor. Cemiyetimize özellikle sarı basın kartı sahipleri üye olabiliyor. Biz 6-7 ay önce Karadeniz Gazeteciler Cemiyetini kurduk. Merkezi Trabzon olan bu federasyona 18 ilin cemiyetleri bağlı ve genel başkanları da benim" diye konuştu.

Kaynak: Haber Kaynağı
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
 • Mersin İdmanyurdulu futbolcuların idmana çıkmaması23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • Brezilyada taraftarlara gözaltı23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • 12 bin yıl öncesinin taş işçiliğini öğreniyorlar23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü Kalın: (1)23 Şubat 2015 Pazartesi 15:23
 • Çavuşoğlunun telefon diplomasisi sürüyor23 Şubat 2015 Pazartesi 15:18
 • Ukraynadaki gelişmeler23 Şubat 2015 Pazartesi 15:18
 • Karşıyakada Yusuf Şimşek görevinden istifa etti23 Şubat 2015 Pazartesi 15:13
 • Meteorolojiden çok kuvvetli yağış ve denizlerde fırtına uyarısı23 Şubat 2015 Pazartesi 15:03
 • Fabrika işçilerinden eylem23 Şubat 2015 Pazartesi 15:03
 • Sinopta MERS virüsü şüphesi23 Şubat 2015 Pazartesi 14:58
 • Çok Okunanlar
   Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
   Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
   E-Posta: info@sansursuzhaber.com