Gürleyik köyündeki endemik türler koruma altına alınacak

Gürleyik köyündeki endemik türler koruma altına alınacak
Türkiye'nin 31 endemik türüne ev sahipliği yapan Gürleyik köyündeki ön değerlendirme sonucunda bölgede ekolojik ve bilimsel temelli etüt yapılması kararı alındı

 ESKİŞEHİR (AA) - Türkiye'nin 31 endemik türüne ev sahipliği yapan Eskişehir'in Mihalıççık ilçesine bağlı Gürleyik köyündeki 1. Derece Doğal ve Arkeolojik Sit Alanı'ndaki ön değerlendirme sonucunda bölgede ekolojik ve bilimsel temelli etüt yapılması kararı alındı.

 Gürleyik Köyü Doğal ve Tarihi Varlıkları Koruma Derneği Başkanı Halit Gürsoy, dernek binasında düzenlediği basın toplantısında, bölgede Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü tarafından yürütülen çalışmalar sonucunda alınan karardan duydukları memnuniyeti dile getirdi.

Eskişehir'in biyolojik zenginliklerini koruma ve geliştirmeye yönelik çalışmaların çevreye duyarlı herkesin görevi olduğunu vurgulayan Gürsoy, şöyle konuştu:

"Gürleyik köyüne Hidroelektrik Santrali yapılması talebi üzerine 2008'den bu yana bölgenin doğasını ve tarihini korumak amacıyla mücadele veriyoruz. Mücadelemiz sonunda elde edilen hakkımız bölge halkı için hayırlı olsun. Derneğimiz bundan sonra bölge için çalışmalarını sürdürecek. Hedefimiz Gürleyik'i ekolojik köy yapmak, şair ve yazarlar için ilham kaynağı olmasını sağlamak."

 

-"Tehlike Altındaki Doğal Habitatlar" kategorisinde yer alıyor

 

Anadolu Üniversitesi Fen Fakültesi Biyoloji Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Ersin Yücel ise Gürleyik köyünün sahip olduğu nadir ve tehlike altındaki türler, habitat çeşitliliği ve arkeolojik değerler bakımından büyük önem taşıdığını söyledi.

Söz konusu bölgenin sit alanı ilan edilmesinin ardından köyde pek çok çalışma yapıldığını ifade eden Yücel, şunları kaydetti:

"Zengin biyolojik çeşitliliğe sahip Gürleyik köyü sınırları içinde yetişen 332 bitki türünden 31'i ülkemiz için endemiktir. Bölgede karaçam, sarıçam, kızılçam, meşe ve tehlike altında endemik bitki türleri bulunduğu bilinmektedir. Sündiken Dağı silsilesi içinde yer alan bu bölge, Avrupa'nın Yaban Hayatı ve Yaşam Ortamlarını Koruma Sözleşmesi'ne göre 'Tehlike Altındaki Doğal Habitatlar' kategorisinde yer almaktadır ve bölgenin korunması gerekmektedir."

Kaynak: Haber Kaynağı
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
 • Mersin İdmanyurdulu futbolcuların idmana çıkmaması23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • Brezilyada taraftarlara gözaltı23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • 12 bin yıl öncesinin taş işçiliğini öğreniyorlar23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü Kalın: (1)23 Şubat 2015 Pazartesi 15:23
 • Çavuşoğlunun telefon diplomasisi sürüyor23 Şubat 2015 Pazartesi 15:18
 • Ukraynadaki gelişmeler23 Şubat 2015 Pazartesi 15:18
 • Karşıyakada Yusuf Şimşek görevinden istifa etti23 Şubat 2015 Pazartesi 15:13
 • Meteorolojiden çok kuvvetli yağış ve denizlerde fırtına uyarısı23 Şubat 2015 Pazartesi 15:03
 • Fabrika işçilerinden eylem23 Şubat 2015 Pazartesi 15:03
 • Sinopta MERS virüsü şüphesi23 Şubat 2015 Pazartesi 14:58
 • Çok Okunanlar
   Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
   Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
   E-Posta: info@sansursuzhaber.com