Gürsel Tekin: Bir lobi arayacaksan oradan başla…

Gürsel Tekin: Bir lobi arayacaksan oradan başla…
CHP’li Gürsel Tekin, Gezi Parkı direnişi ve Erdoğan’ın tutumu ile ilgili olarak SANSURSUZHABER’e konuştu…

CHP İstanbul Milletvekili Gürsel Tekin’e SANSURSURSUZ HABER olarak Gezi Parkı Eylemlerini ve Erdoğan’ın “Faiz Lobisi”ni sorduk.
 
Tekin’in “gelin bu demokratik ve insancıl taleplere kulak verelim” dediği değerlendirmeleri şu şekilde:
 
DEMOKRASİDEN NASİBİNİ ALMAMIŞ İNSANLAR
 
AKP özellikle de son yıllarda ciddi hatalar yaptı yanlış politikalar izledi. Gezi Parkı; bunlara karşı tepkinin, meydanlara sokaklara yansımasıdır. Bunu faiz lobisine, şuraya buraya bağlamak demokrasiden nasibini almamış insanların kullanacağı cümlelerdir.
 
YASAKÇI ANLAYIŞA BAŞKALDIRI
 
Nedeni, niçini sorgulanmalıdır! Bu yasakçı bir anlayışa başkaldırıdır. Siz toplumun bütün değer yargılarını yok sayıp bir gece yarısı ‘4+4+4’ü yapacağım’, ‘Cumhuriyet’in bütün kurumlarını yerle bir edeceğim’, ‘insanlara yeni bir yaşam biçimi dayatacağım’, ‘bu ülkenin farklı mezheplerine hakaret edeceğim’ derseniz tepki sonunda bu olur.
 
YASAKÇI ANLAYIŞTAN VAZGEÇİMELİDİR
 
Sonuç itibariyle bunu faiz lobisine şuraya buraya bağlamak bu olayı küçültüp, görmemezlikten gelmek demektir. Bir çok yanlış politikaların sonucudur ve iktidar ivedilikle bu yasakçı, bu tek tip anlayışından vazgeçmesi lazım.
 
“YAPAY BİR ALEVİ-SÜNNİ AYRIMI”
 
Yapay bir Alevi-Sünni ayrımı oluşturuluyor. Böyle bir çaba var. Ben Hatay’daydım. Hatay en stratejik illerimizdendir. Bu çabalar var ama toplumumuz sağduyuludur. Bu toplumun Alevisi de Sünnisi de geçmiş yıllarda ağır bedeller ödedi. Halkımızın bu tür provokasyonlara gelmeyeceği inancı içerisindeyim.
 
“SPOR KULÜBÜ BAŞKANIYDIM, BENİ ALAŞAĞI ETTİLER
 
Gezi parkı eylemleri çok zenginleştirilebilir. Örneğin dün bir vatandaşla karşılaştım. “Ben spor kulübü başkanıydım, beni alaşağı ettiler” dedi. Çok sıradan bir şey ama kendisi uzun süre AKP’ye gönül vermiş bir insan. Yani bir başka siyasi partiden de değil. Şimdi spor kulübünü siz tayin edeceksiniz, odaları siz tayin edeceksiniz, neredeyse köy derneklerine kadar gireceksiniz... Ondan sonra da bir sebep arayacaksınız! Bu çok zenginleştirilebilir. Herkes kendinden bir şey bulabilir burada.
 
“SN. BAŞBAKAN, BU CÜMLELERİ KİM SİZE KULLANDIRTTI?”
 
Gezi Parkı direnişi elbette tek sebepli bir eylem değildir. Eğer faiz lobisi sayın Başbakana şu cümleleri kullandırabilecek hale gelmişse helal olsun. Ne oldu da borsa düştü. Sn. Başbakan “çapulcu” dediği için. İnsanlara hakaret ettiği için. O zaman Sn. Başbakana sormak lazım “Bu cümleleri kim size kullandırttı?” Bir lobi arayacaksan oradan aramaya başlayacaksın.
 
“BAL KAYMAKTINIZ FAİZ LOBİSİYLE”
 
Bal-kaymaktı aranız bütün faiz lobisiyle! Bal-kaymakken ansızın bozuştunuz. E hadi lobiyi anladık; Dünya medyası ile Avrupa, Amerika ile kankaydınız. Şimdi bu bütün olayları televizyonları objektif olarak yansıtınca hemen herkesi düşman olarak ilan ediyorsunuz.
 
Yabancı gazetelerin de bir kısmı objektif davranmıyor. Tabi bizim medya görevinin hakkını veremeyince yabancı medyadan takip etme durumunda kaldık.
 
GELİN BU DEMOKRATİK TALEPLERE KULAK VERELİM!
 
Birbirimizi düşman ilan etmekten, birbirimizi siyaseten ötelemekten vazgeçelim. Çok ağır bedeller ödedi Türkiye.
 
12 Eylül önümüzde, 28 Şubat var, Gelin bu taleplere kulak verelim. Bu talepler demokratik taleplerdir. Bu talepler çok insani taleplerdir. Yeni nesil daha özgür yaşamak istiyor. “Bana yaşama biçimi dayatma, ne yiyip içeceğime ben karar veririm, babam bile müdahale edemezken sen niye müdahale ediyorsun” diyorlar. Sn. Başbakan bu müdahaleci, tek tipçi zihniyetten ivedilikle kurtulsun. Lobi falan aramasın. (KKO)

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com