Gürsel Tekin: "Dışişleri Bakanı değişecek"

Gürsel Tekin: "Dışişleri Bakanı değişecek"
Cumhuriyet Halk Partisi Genel Başkan Yardımcıları Gürsel Tekin ve Şafak Pavey CNN Türk'e konuk oldu.

Suriye'deki gelişmelerin ele alındığı programda CNN Türk Ankara Temsilcisi Hande Fırat'ın yönelttiği "Psikolojik harekat mıdır bu, yoksa siz kaygı duyuyor musunuz?" şeklindeki soruya Şafak Pavey, "Kibirden gözü dönmüş hükümetin , hiçbir savaşın sonucunu düşünmeden, böylesine bir maceraya atılmış olduğunu düşünüyorum.Savaşın sonuçlarını ve bilançosunu çok bilen bir insan olaraki Birleşmiş Milletler Mülteciler Yüksek Komiserliği'nde görev yapmış birisi olarak, Irak Savaşı'nın oratya çıkardığı mülteci topluluğuyla çalışmış birisi olarak, bunları hiç düşünmeden atılan kibirli adımların Türkiye'ye çok kötü bir getirisi olacağını düşünüyorum." cevabını verdi.

Programın Videosu için Tıklayın ( Bölüm 1)

Programın Videosu İçin Tıklayın (Bölüm 2)

Hande Fırat'ın, "Psikolojik harekat mı yoksa gidişat çok mu kaygı verici? Yani, Suriye'nin orda çok da endişe edilmeyecek bir Kürt nüfus mu var? Bir psikolojik harekat mı yürütülüyor bu şekilde yoksa orda ciddi bir yapılanma mı var ve bu nedenle de zaten Ahmet Davutoğlu Barzani'ye mi gidiyor?" sorusuna Şafak Pavey'i yeni görevinden dolayı kutlayarak başlayan Gürsel Tekin," Suriye, İran , Irak, Türkiye birbirine çok benzeşen 4 tane ülkeyiz. Gerek kültürel olarak, gerek mezhepsel olarak çok benzeşiyoruz. Yani orada ne oluyorsa Türkiye'yi ilgilendirmemesi mümkün değil. Irak'da biz çok dahil olmadık ama bizi yakınen ilgilendiren bir çok sorunla karşı karşıyayız." cevabını verdi.

Türkiye'nin dış politikada sorunlu hale getirildiğinin altını çizen CHP Genel Başkan Yardımcısı Gürsel Tekin, Dışişleri Bakanı'nın değişeceğini söyledi. Tekin, Ahmet Davutoğlu'nun yerine düşünülen ismin ise Vamık Volkan olduğunu söyledi.

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
   Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com