Gürsel Tekin Erdoğan'ın sözlerine cevap verdi!

Gürsel Tekin Erdoğan'ın sözlerine cevap verdi!
CHP Genel Başkan Yardımcısı Gürsel Tekin, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın, CHP'nin'4+4+4' yasasına ideolojik bakıyor yönündeki sözlerine, "AKP'nin patolojik baktığını hepimiz çok iyi biliyoruz" şeklinde yanıt verdi.

CHP Genel Başkan Yardımcısı Gürsel Tekin, ''4+4+4 yasa tasarısı''nı eleştirerek, ''Sayın Başbakan 28 Şubat'ın rövanşını alacağım diye Türkiye'nin eğitim sistemini nereye götürdüğünü kendisi de bilmiyor'' dedi.

Tekin, CHP Mersin İl Başkanlığını ziyareti sırasında yaptığı açıklamada, hükümetin, ''CHP olaya ideolojik bakıyor'' şeklinde açıklaması olduğunu hatırlatarak, ''CHP ideolojik bakmıyor. Ama AKP'nin patolojik baktığını hepimiz çok iyi biliyoruz. Ciddi bir patolojik sorun yaşıyoruz'' diye konuştu.

''Türkiye Cumhuriyeti Başbakanı kin, intikam ve nefret üzerine siyaset yapmaz'' diyen Tekin, şöyle devam etti:

''Sayın Başbakan 28 Şubat'ın rövanşını alacağım diye Türkiye'nin eğitim sistemini nereye götürdüğünü kendisi de bilmiyor. CHP olarak diyoruz ki, bu uzmanlık alanı gerektiren bir iştir. Bütün fakülteler, YÖK sizin elinizde. Bütün kurumları çağıralım ve bütün bu kurumların önümüzdeki süreçte eğitimle ilgili hangi gerekçeleri üretiyorlar ya da bugüne kadar 8 yıllık kesintisiz eğitimle ilgili hangi sorunlar yaşanmışsa, bu sorunları kamuoyu ile paylaşalım ve çözüm getirelim. Ama ne yazık ki temel sıkıntı eğitimi iyileştirmek değil.''

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın ''intikam duygusuyla'' hareket ettiğini ifade eden Gürsel Tekin, şunları kaydetti:

''Bakanın da haberinin olmadığını biliyoruz. O zaman sormazlar mı Sayın Başbakan'a, 2005 yılında yine iktidar sizdiniz. Eski Milli Eğitimi Bakanı Hüseyin Çelik eğitim şurası yaptı. Sizin bakanınız o şurada '30 yıllık hedefimiz devam edecek' dedi. Hatta daha ileri giderek 'inşallah önümüzdeki süreçte 8 yıl yetmez, dünya ölçeklerine göre 12 yıla çıkacağız' dedi. Şimdi tüm bunları unutmuş ne yazık ki. Sayın Başbakan demokratik bir kültürden gelmediği için 'dediğim dedik' diyor. Ama CHP elbette parlamentoda ve parlamento dışında gereken mücadeleye ve dirence devam edecektir. Öyle Başbakan'ın 'Ali kıran baş kesen' gibi her şeyi yapacağım anlayışı da parlamentoda biraz zor olacak gibi görünüyor.''

Konuşmasında kadınların sorunlarına da değinen Tekin, ''8 Mart gelince kadınları hatırlarız ve kadınları da şiddetle hatırlarız. Yani kadınların sorunları sadece şiddet değildir. Elbette hiç kimsenin şiddet görmemesi gerekiyor. Kadın, erkek ya da çocuk olması gerekmez. Dünyanın hiçbir yerinde şiddeti kabul etmek mümkün değil. Ama son 10 yıla bakmamız lazım'' dedi.

Kadının durumu söz konusu olduğunda Türkiye'nin 96 ülke içinde 90. sırada olduğuna dikkati çeken Tekin, ''Bu durumda hepimizin oturup düşünmesi gerekiyor. Öncelikle kadının ekonomik sorunu var. Ekonomik sorunu çözmediğiniz sürece bu sorunu çözmeniz mümkün değil'' diye konuştu.

Şu anda kamuda genel müdür, daire başkanı düzeyinde çok az kadın çalışan bulunduğuna işaret eden Tekin, şöyle konuştu:

''Kamu son yıllarda olabildiğince kadınsızlaştırıldı. Kadını sadece şiddetle anmak doğru değil. Kadına yapılabilecek en büyük şiddet iş yaşamının dışında tutmaktır, işsiz ve aç bırakmaktır. Bundan daha büyük şiddet olabilir mi- Önümüzdeki süreçte ümit ediyorum ki; parlamentoda bu sorun ele alınır. Özellikle kamuda kadın sayısının azalması ciddi bir sıkıntıdır ve tehlikedir.''

Toplantıya, CHP İl Başkanı Yılmaz Şanlı da katıldı.(uge)

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com