Gürsel Tekin'den açıklama

Gürsel Tekin'den açıklama
CHP Genel Başkan Yardımcıs Gürsel Tekin, bölgeden dönüşünde gazetecilerin sorularına yanıt verdi.

 

CHP Genel Başkan Yardımcısı Gürsel Tekin, bölgeden dönüşünde Esenboğa Havalimanı'nda helikopter tahsis edilmemesi iddiasını soran gazetecilere şunları söyledi: 
 
''Helikopter tahsis edildi, edilmedi değil. Dün Van Valisi 'Yarın helikopteriniz hazır. Bana akşama doğru hangi isimler gidecekse onları bildirin' demişti. Biz Uludere'ye gidecek isimleri bildirdik galiba yarım saat sonra da iptal edildi. Şunu söylemek istiyorum. Anamuhalefet lideri bir seçim çalışması için gitmiyor. Orada önemli bir sorun var. 35 vatandaşımız hayatını kaybetmiş. İç barışımız zedeleniyor. Biz 'Anamuhalefet olarak biz nasıl katkı sunabiliriz' mücadelesi içindeyken ne yazık ki bir gece yarısı Ankara talimatıyla helikopterin iptal edilmesi doğrusu çok üzücü. Aldığımız bilgiye göre AKP milletvekillerinin çoğu orada helikopter kullanıyor. Bunu kamuoyunun vicdanına sunuyoruz. 
 
Helikopter olmasa da biz 20-30 saat da olsa gitmesini biliriz. Gittik, oradaki yurttaşlarımızla buluştuk. Taziyelerde bulunduk. Onların acılarına ortak olduk. Bizim görevimiz buydu. Bu görevimizi yerine getirdik.'' 
 
Öte yandan bölgede incelemelerde bulunmasının ardından Ankara'ya gelen BDP Grup Başkanvekili ve Şırnak Milletvekili Hasip Kaplan da yaşanan olayı ''göz göre göre işlenen bir cinayet'' olarak nitelendirdi. ''Önce oradaki tanıkları dinleyip ondan sonra konuşmak gerekirdi'' diyen Kaplan, Anamuhalefet Partisi lideri Kılıçdaroğlu'nun bu şekilde davranarak doğru olanı yaptığını ifade etti. 
 
Kaplan, ''Buraya gelmeden oradaki tanıkları dinlemeden buradan ahkam kesip olayı saptırmaya çalışanların Türkiye'deki insanlarımıza vereceği bir şey yoktur'' dedi. 
 
Olayın yaşanmasından bu yana bölgede olduğunu ve bu süre içinde Başbakan dahil olmak üzere bütün bakanları aradığını dile getiren Kaplan, bugüne kadar kendisine bir dönüş yapılmadığını anlattı. Kaplan, hükümeti duyarsız kalmakla eleştirdi. 
 
Kara yolundan giden CHP konvoyu, yolda kaza geçirmişti
 
CHP ekibi, dün sabah, Şırnak Uludere'ye geçecek ve öldürülen vatandaşların ailelerine başsağlığı dileyecekti. 
 
Ancak gece yarısı gelen bir haberle, hava trafiğini belirleyen İçişleri Bakanlığı, CHP'ye tahsis edilen helikopterin uçuşuna izin vermemişti.
 
Bunun üzerine Kılıçdaroğlu, Gürsel Tekin ve CHP yöneticilerinden oluşan CHP grubu, kara yoluyla Şırnak'a geçmeye karar vermişti.
 
Uludere yolundaki kaza; İran plakalı bir TIR'ın konvoyun sonundaki araca arkadan çarpmasıyle meydana gelmiş, CHP PM Üyesi Hüseyin Yaşar hastaneye kaldırılarak tedavi altına alınmıştı. Konvoy, kazanın ardından yoluna devam etmişti.
 
Valilikten helikopter talep edildiği, valiliğin de akşam saatlerinde uçuş yapacak ekibin isim listesini verdiği, fakat hava muhalefeti nedeniyle helikopter uçuşunun iptal edildiği belirtilmişti. Kılıçdaroğlu ve beraberindeki heyet de sabah saatlerinde Uludere'ye gitmek için yola çıkmıştı. Van temasları nedeniyle Kılıçdaroğlu'nun Erciş'te ziyaretlerde bulunduktan sonra helikopterle Uludere'ye gitmesi bekleniyordu.
 
İçişlerinden helikopter engeli gelmişti
 
Uludere ziyareti yapacak olan CHP ekibi, Valilikten helikopter talep etmiş, uçuş yapacak ekibin isim listesini bildirmiş, fakat helikopter uçuşu için çıkan izin, kısa süre sonra İçişleri Bakanlığı tarafından iptal edilmişti. Kılıçdaroğlu ve beraberindeki heyet de dün sabah saatlerinde kara yoluyla Uludere'ye gitmek için yola çıkmıştı. (NSE)
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
 • YGS'de ek süre bugün son15 Ocak 2012 Pazar 10:57
 • 1 milyon 800 bin kişiye uyarı15 Ocak 2012 Pazar 10:48
 • Karayoluna ilginç kavşak15 Ocak 2012 Pazar 10:43
 • İsrail'in ABD'yi deli eden planı15 Ocak 2012 Pazar 10:40
 • Suriye'de genel af15 Ocak 2012 Pazar 10:37
 • Cinnet geçirip ailesini katletti15 Ocak 2012 Pazar 10:13
 • Önce kaptan terketti15 Ocak 2012 Pazar 10:07
 • Tartışılan oyun sahnede15 Ocak 2012 Pazar 09:57
 • Başkent'te kar devam edecek15 Ocak 2012 Pazar 09:48
 • Domuz gribi geri döndü15 Ocak 2012 Pazar 09:37
 • Çok Okunanlar
   Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
   Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
   E-Posta: info@sansursuzhaber.com