Gürsel Tekin'den sert eleştiri

Gürsel Tekin'den sert eleştiri
CHP Genel Başkan Yardımcısı Tekin, Fatih Halıcılar Camii imamının sözlerine tepki gösterdi.

CHP Genel Başkan Yardımcısı Gürsel Tekin, "AKP iktidarının denetimindeki Diyanet İşleri Başkanlığı, İslamı günlük siyasetin etki alanından çıkarmalıdır'' dedi.

CHP Genel Başkan Yardımcısı Gürsel Tekin, Gezi Parkı direnişçileri hakkında "Onları akıllandıracağız'' diyen Fatih Fenari Camiisi imamının tavrını eleştirdi. İmam İsmail Hakkı Uyan'ın bugünkü hutbesinde ayrıştırıcı bir dil kullandığını belirtti. Tekin, şöyle konuştu:

"Bugün Fatih'te bulunan Fenari Camii'ne giden yurttaşlarımız ve partililerimiz, duydukları sözler karşısında şaşkına uğradı. Camii İmamı İsmail Hakkı Uyan, sözü Gezi Parkı direnişine getiriyor. İmam Uyan, Gezi Parkı direnişçilerini (Akıllandırmak gerektiği)ni söylüyor. Bu sözleri duyan camii cemaati rahatsız olduğunu belli edince, imam sözlerini yumuşatmaya çalışıyor.''

Tekin, İmam Uyan'ın ''sözü yumuşatmaya çalışırken'' verdriği örneğin ise tepkiyi artırdığını belirtti. Tekin sözlerini şöyle sürdürdü:

"İmam Uyan, Gezi Parkı'na ilişkin konuşurken, (Peygamberimizin zamanında da dinsizler ve kafirlerle savaşıldı. O zaman da cahillerle mücadele edildi. Biz bunlar savaşmayacağız ama hepsini akıllandıracağız) diyor. Bu nasıl bir sözdür? Bu nasıl bir ayrıştırmadır? Böyle bir söylem olabilir mi?''

Diyanet İşleri Başkanı Mehmet Görmez'in bu tür ayrıştırıcı ve çatışmayı körükleyici söylemlere karşı harekete geçmesini isteyen Tekin, "Cami imamları, AKP'nin günlük siyasal ihtiyaçlarına göre hutbe veremez. O mekanlar hepimizin kutsalıdır. İnançlarımızın üzerinden kirli emellerinize ulaşmaya çalışmayın'' dedi.(MUK)

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com