Gürsel Tekin’den şok iddia!

Gürsel Tekin’den şok iddia!
CHP Genel Başkan Yardımcısı Tekin, 2015'teki genel seçimlerin erkene alınarak Mart 2014'teki yerel seçimlerle aynı anda yapılacağını iddia etti. Tekin ayrıca "Halkın yüzde 74'ü başkanlık sistemine karşı" dedi.

CHP Genel Başkan Yardımcısı Gürsel Tekin, genel seçimle yerel seçimin birleştirileceğini, "milletin ne olursa olsun doğru karar almayı becereceğini" söyledi.
 
Tekin, seçimler, başkanlık sistemi ve Kürt sorunu gibi temel konularda açıklamalarda bulundu.
 
“İKİ SEÇİM BİRLEŞİR”    
 
Akşam gazetesinden Serap Belovacıklı’nın haberine göre, Tekİn, 2015'teki genel seçimlerin bir yıl erkene alınacağını, yerel seçimlerin yapılacağı 2014 Mart'ında iki sandık kurulacağını iddia etti.

Tekin, 'Millet ne olursa olsun doğru karar almasını becerir' diyerek AKP'nin bu tür hamlelerinin işe yaramayacağını savundu.
 
Bilindiği gibi AKP geçtiğimiz aylarda yerel seçimlerin erkene alınarak 2013'ün Ekim ayında yapılması için karar almış, ancak Köşk'ün onay vermemesi üzerine plan rafa kaldırılmış, ikinci kez Meclis gündemine getirilmemişti.
 
“REY HASTALIĞI”
 
Siyasette yaşanan sıkıntıların temelinde oy hastalığı olduğunu ifade eden Tekin, 'Türk siyaseti, rey hastalığından dolayı Türkiye'ye ihanet ediyor. Bu sorun reye tabi edilecekse, kim bu çerçeveden bakıyorsa Türkiye'ye yapacağı en büyük ihanettir' görüşünü dile getirdi.
 
“HALKIN YÜZDE 74'Ü BAŞKANLIĞA KARŞI”
 
Türkİye'ye uygun sistemin parlamenter sistem olduğunu, başkanlık sistemine kesinlikle karşı çıkacaklarını dile getiren Tekin, şöyle devam etti:
 
"Türkiye'nin koşulları başkanlık sistemine değil, parlamenter sisteme uygun. Başkanlık sistemini Başbakan Erdoğan istese bile bu mümkün değil. Anketlere göre halkın yüzde 74'ü başkanlık sistemine karşı görünüyor. Hukuk sisteminin oturmadığı bir ülkede Başkanlık sistemi olabilir mi?"
 
Tekin, başkanlık sisteminde ısrar eden iktidar partisinin, parlamentoda referandum için gerekli 330 oyu bulmasının da mümkün olmadığını dile getirerek, "Referandumu yapamaz. 330 oyu bulsa bile halk buna tepki gösterir, başkanlık sistemini tercih etmez" diye konuştu.
 
ÇÖZÜMÜN ŞİFRELERİ
 
Tekin çözüm sürecine ilişkin hükümet politikalarını eleştirirken, çözümün şifrelerinin de CHP'nin raporlarında olduğunu dile getirdi.
 
HEM SHP'nin hem CHP'nin Kürt sorunuyla ilgili çalışmalarını hatırlatan Tekin şunları söyledi:
 
'1987'de DGM, SHP'lilere dava açtı. 1989'da İsmet Paşa'nın oğlu (Dönemin SHP Genel Başkanı Erdal İnönü) vatan haini ilan edildi. İsmet Paşa'nın oğluna neredeyse 'terör örgütüyle işbirliği yapıyor' dediler. O raporlar hayata geçmiş olsaydı bugün bunlar konuşulmuyordu. Eğer CHP tüm siyasi partilere bu meseleleri kavratabilseydi bu durumlarla karşı karşıya kalmamış olurduk. 1999'da Altan Öymen'in hazırladığı raporu bugünkü iktidar cesaretle yazamazdı." (CTK)

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
   Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com